Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-770\2009 рік
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області про визнання дій відповідачів протиправними та стягнення доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів протиправними та стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області 25689,50 грн. та з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 17821,80 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що він працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивач надав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі. Позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.
Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області надали заяву про розгляд справи без їх участі.
В судовому засіданні встановлено, що позивач працював з 28.09.1993 року по 03.02.2006 року в державному підприємстві «Овруцький спецлісгосп», яке розташоване на території гарантованого добровільного відселення і отримував щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької РДА доплату в розмірі 10,50 грн. та з 03 лютого 2006 року по даний час працює в державному підприємстві «Олевське лісове господарство», яке розташоване на території посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року і отримує щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської РДА доплату в розмірі 5,20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року №836 всупереч нормам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача.
Відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати - в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та у зоні гарантованого добровільного відселення - в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.
Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого суд вважає, що до стягнення підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення з 01 січня 2000 року по 01 лютого 2006 року в сумі 25689,50 грн., а саме: ((74х2)х3)+((90х2)х3)+((118х2)х6)+((118х2)х12)+((140х2)х6)+((165х2)х6)+((185х2)х11)+((205х2)х1)+((205х2)х8)+((237х2)х4)+((262х2)х3)+((290х2)х3)+((310х2)х2)+((332х2)х4)+((350х2)х1) = 26456грн. – 766,50грн. отриманих коштів = 25689,50 грн., що стверджується розрахунком заборгованості, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх шести років та відповідно до розміру допомоги, встановленої законом.
Крім того підлягає до стягнення доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення з 01 лютого 2006 року по 01 червня 2009 року в сумі 17821,80 грн., а саме: (350х5)+(375х5)+(400х4)+(420х3)+(440х3)+(460х3)+(515х3)+(525х6)+(545х2)+(605х3)+(625х2)= 18035 грн. – 213,20 грн. отриманих коштів = 17821,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх чотирьох років та відповідно до розміру допомоги, встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з якої слідує, що громадянам, які працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати - в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та у зоні гарантованого добровільного відселення - в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розмір доплати. Виплата доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги в розмірі, зазначеному в ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Кошти за ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області та з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, оскільки зазначені управління проводять виплати зазначених коштів.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції України, ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області про визнання дій відповідачів протиправними та стягнення доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення- задовольнити.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області щодо не донарахування та недовиплати коштів ОСОБА_1 , передбачених в ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області на користь ОСОБА_1 25689,50 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 17821,80 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в Житомирській області державне мито в сумі 256,89 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 178,22 грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: