Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-761/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними, стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати громадянам на придбання чистих продуктів харчування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.04.2008 року по 01.05.2009 року та в період з 01.06.2008 року по 01.06.2009 року їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення її прав.
Заборгованість по доплаті громадянам на придбання чистих продуктів харчування (ст.39 зазначеного Закону), позивачка визначила в розмірі 15654, 00 грн., а заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства(ст.37 зазначеного Закону) - в розмірі 2888, 80 грн.
Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 2,10 грн. та щомісячну доплату в розмірі 10,50 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з’явився, але від неї надійшла заява з проханням слухати справу у її відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, в зазначений період часу проживала та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Позивачка є пенсіонеркою у зв»язку з досягненням пенсійного віку, що стверджується копією посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, копією пенсійного посвідчення, довідкою з місця проживання, копією паспорту позивачки.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсіонерам виплачується доплата до пенсії у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальних заробітних плати щомісяця. Допомога та доплата нараховується та виплачується за місцем проживання.
Як слідує з матеріалів справи з 01 квітня 2008 року по 01 травня 2009 року позивачці на протязі вказаного періоду не доплачена допомога ( ст. 37) як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 2 888, 80 грн.. Крім того не доплачена доплата ( ст. 39) до пенсії позивачки за період з 01 червня 2008 року по 01 червня 2009 року в сумі 15 654, 00 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданим позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останнього року та відповідно до розміру допомоги та доплати встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28, 02, 1991 року, з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення – 40% від мінімальної заробітної плати та виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, які встановлені на час виплати. Допомога та доплата нараховується та виплачується за місцем проживання та отримання пенсії, допомога пенсіонерам нараховується та виплачується УПСЗН Олевської РДА.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов»язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року №936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Рішенням Конституційного Суду України №6рп\2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст. ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, 71, 98, 10, 103, 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, яким зупинено на 2007 рік дію ст. ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив, що норми ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного Суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов»язковим для всіх на території України.
В даному випадку Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає порядок, розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26. 07.1996 року №836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Статтею 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, суд стягує заборгованість з нього, оскільки УПСЗН Олевської РДА допустили протиправну бездіяльність і в добровільному порядку заборгованість у повному обсязі не виплатив, чим порушує право позивачки на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення сум недоплачених коштів позивачці, а саме з УПСЗН Олевської РДА за періоди, які вказує позивачка, у зв»язку з чим нею подано позов до суду у встановлені ст. 99 КАС України строки позовної давності та вказано періоди, в які конкретно і яким відповідачем порушувалися її права, що також повністю знайшло своє підтвердження під час розгляду справи та не спростовано у запереченні відповідача, у зв»язку з чим дане право підлягає відновленню шляхом стягнення на користь позивачки зазначених коштів.
Керуючись ст. 8, 21, 22 Конституції України, ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішенням Конституційного Суду України №6 рп\2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.10,11,17,71,86,99,122, 158 – 163,167, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 коштів, не у відповідності до ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 – 2888,80 грн ., заборгованості за період з 01.04.2008 року по 01.05.2009 року, по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 15 654, 00 грн., заборгованості за період з 01 червня 2008 року по 01 червня 2009 року, по доплаті як непрацюючому пенсіонеру, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54, 40 грн., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 156, 54 грн., державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області
Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: