ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
06 квітня 2017 року Справа № 808/711/17 м.Запоріжжя Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1
до 1.Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя, 2.Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області
треті особи: Лутугинський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області, Генеральна прокуратура України,
про визнати бездіяльності неправомірною та відшкодування шкоди,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя (надалі - Відповідач-1), Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області (надалі - Відповідач-2), в якому позивач просить суд: 1) визнати неправомірною бездіяльність голови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя Калюжної Вікторії Вікторівни з розгляду заяви ОСОБА_2 від 06.02.2017 року про усунення перешкоди в користуванні грошовими коштами; 2) визнати неправомірною бездіяльність голови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя Калюжної В.В. з виконання судового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на утримання дитини, що продовжує навчання; 3) визнати неправомірною бездіяльність Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя з оформлювання службової документації у відповідності до вимог Національного стандарту України "Вимоги до оформлювання документації ДСТУ 4163 - 2003"; 4) встановити точну суму матеріальних збитків, завдану ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, внаслідок бездіяльності голови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя Калюжної В.В. при виконанні нею своїх владних повноважень при розгляді заяви ОСОБА_2 від 06.02.2017 року про усунення перешкод в користуванні грошовими коштами; 5) стягнути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області на користь ОСОБА_2, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1: а) суму завданих збитків у подвійному розмірі, б) в рахунок відшкодування моральної шкоди - 30000 грн. 00 коп.; 6) зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області грошові кошти на відшкодування шкоди перерахувати на р/р ОСОБА_2, відкритий у відділенні ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 305299, КОД 14360570, до 30 квітня 2017 року.
Адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених ст.106 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Як зазначено у ч.1 ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Позивачем у позові заявлено вимогу, у тому числі, про встановлення точної суми матеріальних збитків, завданих ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, внаслідок бездіяльності голови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Калюжної В.В. при виконанні нею своїх владних повноважень при розгляді заяви ОСОБА_2 від 06.02.2017 року про усунення перешкод в користуванні грошовими коштами, яка не передбачена ст.105 КАС України.
Згідно з ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У позові позивачем викладено одну позовну вимогу майнового характеру (щодо стягнення завданої шкоди) та п'ять позовних вимог немайнового характеру.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також, відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" установлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2017 року - 1544 гривні, з 1 травня - 1624 гривні, з 1 грудня - 1700 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні.
У ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" зазначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до п.13 ч.2 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справляється за подання: позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Позов та матеріали додані до нього не містять у собі факту безспірності незаконності рішень, дій чи бездіяльності відповідачів.
Згідно з ст.12 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" розмір відшкодовуваної шкоди, зазначеної в пунктах 1, 3, 4 статті 3 цього Закону, залежно від того, який орган провадив слідчі (розшукові) дії чи розглядав справу, у місячний термін з дня звернення громадянина визначають відповідні органи, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратура і суд, про що виносять постанову (ухвалу). Якщо кримінальне провадження закрито судом при розгляді кримінальної справи в апеляційному або касаційному порядку, зазначені дії провадить суд, що розглядав справу у першій інстанції. У разі незгоди з винесеною постановою (ухвалою) про відшкодування шкоди громадянин відповідно до положень цивільного процесуального законодавства може оскаржити постанову до суду, а ухвалу суду - до суду вищої інстанції в апеляційному порядку.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" питання про відшкодування моральної шкоди за заявою громадянина вирішується судом відповідно до чинного законодавства в ухвалі, що приймається згідно з частиною першою статті 12.
Як зазначено у ст.14 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду", заяву про оскарження постанови про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, чи прокуратури, на вибір громадянина може бути подано до суду за місцем його проживання або за місцезнаходженням відповідного органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, чи прокуратури. Сторони в цих справах звільняються від сплати судових витрат.
Позивачем не доведено підстави поширення дії Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" на правовідносини викладені у позові.
Враховуючи викладене, всупереч вимог ч.3 ст.106 КАС України позивачем до позовної заяви не додано доказів сплати до відповідного бюджету судового збору у розмірі ставки, встановленої ст.4 Закону України "Про судовий збір", за позовну вимогу майнового характеру (640 грн. 00 коп.) та п'ять позовних вимог немайнового характеру (3200 грн. 00 коп.).
Отже, позивачем не додано доказів сплати судового збору, як цього вимагає ч.3 ст.106 КАС України.
Згідно з ч.4, ч.5 ст.106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Позовну заяву подано та підписано ОСОБА_1 в інтересах її доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Статтею 154 Сімейного Кодексу України передбачено, що батьки мають право на самозахист своєї дитини, повнолітніх дочки та сина. Батьки мають право звертатися до суду, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини, а також непрацездатних сина, дочки як їх законні представники без спеціальних на те повноважень. Батьки мають право звернутися за захистом прав та інтересів дітей і тоді, коли відповідно до закону вони самі мають право звернутися за таким захистом.
Згідно з ст.6 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
У ст.1 Закону України "Про громадянство України" зазначено, що дитина - це особа віком до 18 років.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є повнолітньою особою.
Довіреність на представництво прав, свобод та інтересів ОСОБА_2 в адміністративному суді ОСОБА_1 до позову не додано.
З урахуванням змісту позову та доданих до нього матеріалів, позовна заява не може бути подана та підписана ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.03.2017 позовну заяву ОСОБА_1 до Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя, Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області про визнати бездіяльності неправомірною та відшкодування шкоди залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви до 05.04.2017.
В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання: позовної заяви, оформленої у встановленому порядку і з урахуванням викладених в ухвалі недоліків, а також копій цієї позовної заяви відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб; доказів сплати судового збору у розмірі ставки, встановленої ст.4 Закону України "Про судовий збір", за позовну вимогу майнового характеру (640 грн. 00 коп.) та за п'ять позовних вимог немайнового характеру (3200 грн. 00 коп.).
Недоліки позивачем у встановлений термін до 05.04.2017 (з урахуванням поштового перебігу) не усунуті. Будь-яких документів, зазначених в ухвалі суду від 16.03.2017 - не надходило; клопотання про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви позивач не подавав.
Згідно з п.1 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Відповідно до ч.6 ст.108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.108, ст.ст.160, 165 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
Повернути ОСОБА_1 позовну заяву подану до Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя, Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області про визнати бездіяльності неправомірною та відшкодування шкоди.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Суддя О.О. Прасов