Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-743/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги та доплати громадянам, які працюють та проживають на території радіоактивного забруднення та стягнення додаткової оплати праці як пенсіонеру, який працює на території радіоактивного забруднення
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевського районної державної адміністрації Житомирської області протиправними, а також стягнути на її користь з відповідача 12013,10 грн. недоплаченої грошової допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, 7387,25 грн. додаткової оплати праці як пенсіонеру, який працює на території радіоактивного забруднення та 62226,29 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що вона проживає та працює на радіоактивно забрудненій території, має інвалідність пов’язану з наслідками на ЧАЕС і отримує пенсію та має право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але надала заяву з проханням слухати справу без її участі. Позовні вимоги підтримала повністю і просить їх задовольнити.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять справу розглядати без їх участі.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є постраждалою від наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією паспорту позивачки, довідками з місця проживання, копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії.
Позивачка з 05 жовтня 1983 року по даний час працює в Олевському управлінні водного господарства, яке знаходиться в селищі Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області і отримує щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації - допомогу в розмірі 2,10 грн. та доплату в розмірі 10.50 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується довідками з місця роботи, довідкою селищної ради, обставинами, зазначеними у запереченні відповідача .
Відповідно до ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати, доплата в розмірі двох мінімальних заробітних плат, крім того працюючі пенсіонери мають право на додаткове підвищення заробітної плати на 25 % від мінімальної заробітної плати.
Суд, з врахуванням п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що позов позивача в частині стягнення допомоги, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до часткового задоволення, оскільки строк позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивачка зазначений термін пропустила з поважних причин, а також і не вбачається коли їй стало відомо про порушення її права, а тому суд вважає, що до задоволення підлягає річний термін який передував зверненню позивачки до суду з 01 червня 2008 року по 31 травня 2009 року.
З 01 червня 2008 року по 31 травня 2009 року, тобто протягом останніх дванадцяти місяців позивачці не доплачена допомога, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати в сумі 2718,80 грн., а саме: (525х40%х4)+ (545х40%х2) + (605х40%х4) + (625х40%х2) = 2744 грн. – 25,20 грн. отриманих коштів = 2718,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданим позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх дванадцяти місяців та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
З 01 січня 2000 року по 31 травня 2009 року позивачці не доплачена доплата, передбачена ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 62586,29 грн., а саме:
(74грн.х2)х3міс.+(90грн.х2)х3міс.+(118грн.х2)х18міс+(140грн.х2)х6міс.+(165грн.х2)х6міс.+(185грн.х2)х11міс.+(205грн.х2)х1міс.+(205грн.х2)х8міс.+(237грн.х2)х4міс.+(262грн.х2)х3міс.+(290грн.х2)х3міс.+(310грн.х2)х2міс.+(332грн.х2)х4міс.+(350грн.х2)х6міс.+(375х2)х5міс.+(400грн.х2)х4міс.+(420грн.х2)х3міс.+(440грн.х2)х3міс.+(460грн.х2)х3міс+(515грн.х2)х3міс.+(525грн.х2)х6міс.+(545грн.х2)х2міс+(605грн.х2)х4міс.+(625грн.х2)х2міс. =63736 грн. – 1149,71 грн. отриманих коштів = 62586,29 грн. , а не 62226,29 грн. як зазначено в позовній заяві.
Позивач є пенсіонером за вислугою років і отримує щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Олевського районної державної адміністрації допомогу в розмірі 2.10 гривень та доплату до пенсії в розмірі 10.50 гривень відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, копією пенсійного посвідчення, довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
З 02 серпня 1996 року по 31 травня 2009 року позивачці не доплачена доплата, у розмірі 25% від розміру мінімальної заробітної плати , передбачена ч. 2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як пенсіонеру, який працює на території радіоактивного забруднення в сумі 7432,25 грн., а саме:
(74грн.х25%)х3міс.+(90грн.х25%)х3міс.+(118грн.х25%)х18міс+(140грн.х25%)х6міс.+(165грн.х25%)х6міс.+(185грн.х25%)х11міс.+(205грн.х25%)х1міс.+(205грн.х25%)х8міс.+(237грн.х25%)х4міс.+(262грн.х25%)х3міс.+(290грн.х25%)х3міс.+(310грн. х25%)х2міс.+(332грн. х25%)х4міс.+(350грн. х25%)х6міс.+(375х25%)х5міс.+(400грн.х25%)х4міс.+(420грн.х25%)х3міс.+(440грн.х25%)х3міс.+(460грн.х25%)х3міс+(515грн.х25%)х3міс.+(525грн.х25%)х6міс.+(545грн.х25%)х2міс+(605грн.х25%)х4міс.+(625грн. х25%)х2міс.. = 7432,25 грн., а не 7387,25 грн. як зазначено в позовній заяві.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст.37 та ч. 1 та ч.2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з якої слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати, доплата в розмірі двох мінімальних заробітних плат, крім того працюючі пенсіонери мають право на додаткове підвищення заробітної плати на 25 % від мінімальної заробітної плати. Допомога та доплати нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги і доплат. Виплата допомоги та доплат по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є протиправною, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.
Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги та доплат в розмірах , зазначених в ст.37, ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Кошти за ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» слідує, що до структури заробітної плати включаються доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати, а тому доплата як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та доплата, у розмірі 25% від розміру мінімальної заробітної плати, які передбачені ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відноситься до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України слідує, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86,99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги та доплати громадянам, які працюють та проживають на території радіоактивного забруднення та стягнення додаткової оплати праці як пенсіонеру, який працює на території радіоактивного забруднення- задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2718,80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 62586,29 гривень доплати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, 7432,25 грн. доплати у розмірі 25% від розміру мінімальної заробітної плати, як працюючому пенсіонеру не радіоактивно забрудненій території.
Стягнути з у правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. в прибуток держави.
Стягнути з у правління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 700,19 грн. в прибуток держави.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: