Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-732/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними, стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернулася з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.05.2008 року по 01.05.2009 року та в період з 01.05.2006 року по 01.05.2009 року їй та її неповнолітній дитині не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення їхніх прав.
Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону), позивачка визначила в розмірі 16757,00 грн., а заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства(ст.37 зазначеного Закону ) - в розмірі 4017,60 грн.
Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн., кожному, тобто на позивачку та неповнолітню дитину та щомісячну доплату в розмірі 5,20 грн., працюючій позивачці, тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з’явився, від неї надійшла письмова заява з проханням розглядати зазначений позов без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивачка та її неповнолітня дитина: дочка – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є потерпілими від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, в зазначений період часу проживали та проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, а позивачка з 01.01.2005 року працює в ВАТ «Побутпослуги», що стверджується копіями посвідчень громадян потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, довідками з місця роботи, довідкою з місця проживання, копією паспорту позивачки.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата щомісяця.
Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачці у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачці та її неповнолітньої дитини .
Однак позов підлягає частковому задоволенню, оскільки дію абзацу другого частини першої ст.37 та абзацу третього частини першої статті 39 зупинено на 2006 рік в частині виплати допомоги у розмірі відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом №3235-ІV (3235-15) від 20.12.2005.
На 2007 рік дію зазначених норм зупинено згідно із Законом №489-V (489-16) від 19.12.2006, і лише з 9 липня 2007 року її дію відновлено рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007(v0a6p710-07)від 09.07.2007 року.
На 2008 рік дію ст.ст. 37,39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зупинено згідно із Законом «Про державний бюджет України на 2008 рік», і лише з 22 травня 2008 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду № від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008).
З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст.99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37 зазначеного Закону підлягає стягненню лише за період з 22 травня 2008 по 01 травня 2009 року.
Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню на користь працюючої позивачки відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України незалежно від часу її виникнення (крім 2006 року та січня –червня 2007 року, січня-квітня 2008 року), тобто за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року по 01 травня 2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці” є складовою структури заробітної плати.
З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачці у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить - 1903,55 грн., кожному, тобто позивачці та її неповнолітній дитині :
(525грн.: 31д х 10д х 30%).+ ( 525грн.х30%)х4міс.+(545грн.х30%)х2міс.+ (605грн.х30%)х4міс.+ (625грн.х30%) х1міс.= 1621,30 грн., – 17,75 грн., отриманих коштів = 1903,55 грн.
Загальна сума заборгованості по ст. 37 зазначеного Закону становить 3807,10 грн.
Також по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 8896,50 грн., працюючій позивачці а саме:
(440грн.:31дх23д)+(440грн.х2міс).+(460грн.х3міс.)+(525грн.:31д.х10д)+(525грн.х4міс.)+(545грн.х2міс.)+ (605грн.х4міс.)+ (625грн.х1міс.)= 8984,90 грн., – 88,40 грн., отриманих коштів = 8896,50 грн.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Керуючись ст.8 Конституції України, ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ", ст.ст.10,11,17,71,86,94,99,122,158–163, 167,186, 254 КАС України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про визнання дій протиправними, стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 та її неповнолітній дитині ОСОБА_2 коштів, передбачених ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 та її неповнолітньої дитини ОСОБА_2 - 3807,10 грн ., заборгованості за період з 22.05.2008 року по 01.05.2009 року, по допомозі як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 8896,50 грн., заборгованості за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 01.05.2009 року по доплаті як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Звільнити ОСОБА_1, від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54,40 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 88,97 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: