Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-656/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого – судді Волощука В.В.
при секретарі Корнєйчук О.В.
з участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області, Управління Пенсійного фонду (УПФ) України в Олевському районі про стягнення недоплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути на його користь за період з 01.04.2008 року по 30.04.2009 року з УПФ України в Олевському районі 7217,40 грн., недовиплаченої доплати до пенсії та з УПСЗН Олевської РДА Житомирської області 2346,20 грн., недовиплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживає на радіоактивно забрудненій території, є непрацюючим пенсіонером за віком і має право на зазначені пільги.
Позивач в судове засідання не зявився, але від нього надійшла заява з проханням про розгляду справи без його участі , позовні вимоги , зазначені в позовній заяві підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує.
Представник УПФ України в Олевському районі в судовому засіданні стосовно задоволення позову в частині стягнення коштів на користь позивачки з УПФ України в Олевському районі, заперечує, вважає позов безпідставним.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, в зазначений період часу проживав та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, копією паспорту, довідкою з місця проживання.
Позивач є непрацюючим пенсіонером за віком та отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю виплати пенсії, тобто в УПФ України в Олевському районі, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги УПСЗН Олевської РДА, що стверджується копією пенсійного посвідчення, довідками відповідачів, обставинами зазначеними у запереченнях відповідачів, та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі – 30 % від мінімальної заробітної плати.
Крім того, ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачає, що непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячно грошова доплата до пенсії у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розміри - одна мінімальна заробітна плата щомісяця.
Проте, вказані допомога та доплати УПСЗН Олевської РДА Житомирської області виплачувались позивачці у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою допомоги та доплати в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.
На підставі викладеного, враховуючи передбачений ст. 99 КАС України річний строк звернення до суду за захистом своїх порушених прав, суд вважає, що заборгованість по допомозі та доплаті до пенсії , передбачених ст.ст.37, 39 зазначеного Закону підлягає стягненню за період з 22 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року, оскільки річний строк звернення до суду позивачем не пропущений, а зазначені виплати є доплатою до пенсії особам, які проживають на території радіоактивного забруднення.
З врахуванням розмірів заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить - 1903,55 грн., тобто:
(525грн.: 31д х 10д х 30%).+ ( 525грн.х30%)х4міс.+(545грн.х30%)х2міс.+ (605грн.х30%)х4міс.+ (625грн.х30%)х1міс.= 1621,30 грн. – 17,75 грн. отриманих коштів = 1903,55 грн.
Також по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 6345,47 грн , а саме:
(525грн.:31д.х10д)+(525грн.х4міс.)+(545грн.х2міс.)+ (605грн.х4міс.)+ (625грн.х1міс.)= 6404,35 грн. – 58,88 грн., отриманих коштів = 6345,47 грн.
Щодо позовних вимог заявлених відносно стягнення доплати до пенсії, передбаченої ст.39 Закону України „Про статус ...” з УПФ України в Олевському районі, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником зазначених коштів, тому в задоволенні позову до нього суд відмовляє за безпідставністю таких вимог.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА в Житомирській області є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачу в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Керуючись ст.8,22 Конституції України, ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.10, 11,17,71,86,94,99,122,158–163,167,186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі про стягнення недоплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_2 коштів, передбачених ст.ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 1903,55 грн., заборгованості за період з 22.05.2008 року по 30.04.2009 року, по допомозі як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 6345,47 грн ., заборгованості за період з 22.05.2008 року по 30.04.2009 року, по доплаті до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 54,40 грн ., державного мита.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 63,45 грн ., державного мита.
Звільнити ОСОБА_2, від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю таких вимог.
Постанова Олевського районного суду Житомирської області суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: