Постанова № 65811181, 05.04.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
805/5111/16-а
Номер документу
65811181
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2017 р. Справа № 805/5111/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» до Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративний позовом до Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №0000274100.

В обґрунтування позову зазначив, що камеральна перевірка проведена з порушенням норм Податкового кодексу України у зв’язку з чим, податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №0000274100.

Представник позивача до судового засідання не з’явився, через відділ документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача до суду з’явився, надав додаткові пояснення та заперечення в яких зазначив, що позивачем порушені строки сплати узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» (ідентифікаційний код 13498562, 85300, Донецька обл., місто Покровськ, площа Шибанкова, будинок 1 А) зареєстровано в якості юридичної особи 25.12.1991 року.

08 червня 2016 року контролюючим органом проведена камеральна перевірка з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» по деклараціях за грудень 2014 року від 20.01.2015 року №9078526097, січень 2015 року від 20.02.2015 року №9020077775, лютий 2015 року від 20.03.2015 року №9044826018 за результатом якої складено акт №294/28-03-41/13498562.

З висновків акту перевірки вбачається порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 8038562,21 грн. за грудень 2014 року із затримкою від 53 до 80 календарних днів, в сумі 13046290,00 грн. січень 2015 року із затримкою від 49 до 59 календарних днів, в сумі 291883,00 грн. за лютий 2015 року із затримкою на 31 календарний день.

Судом встановлено, та не заперечувалось позивачем, що узгоджені грошові зобов’язання визначені в податкових декларація з податку на додану вартість сплачені з порушенням граничних строків.

30 червня 2016 року контролюючим органом на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0000274100, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання зобов’язано сплатити штраф у розмірі 4275347,04 грн.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент проведення камеральної перевірки) визначає, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до пп. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно п.200.10 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

При цьому, суд не приймає посилання позивача на те, що камеральну перевірку контролюючий орган може проводити не пізніше 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, оскільки це обмеження, відповідно до вимог п.200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, стосується перевірки заявлених даних в декларації.

Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначив тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053”. Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто Красноармійськ Донецької області.

З аналізу наведених норм вбачається, що стаття 10 Закону України № 1669 передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов’язань є наявність у такого суб’єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.

Таким чином Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.

У даному випадку позивачеві нараховані штрафні санкції саме за несвоєчасну сплату ним грошових зобов’язань, проте, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач звертався до ТПП із заявою про засвідчення йому форс-мажорні обставини на період АТО у відповідності до статті 10 Закону № 1669, про що ТПП засвідчила ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» настання обставин непереборної сили при здійсненні діяльності на території м.Красноармійська та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів з 01.07.2014 в сертифікаті №860 від 13.10.2014.

З урахуванням викладеного суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, які є підставою для звільнення останнього з 14 квітня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов’язань щодо сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.07.2016 №805/939/16-а.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів ч.1, 3 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, підлягають стягненню на користь позивача у розмірі відповідному до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» до Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС від 30.06.2016 року №0000274100.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС на користь Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» судовий збір у розмірі 64130 (шістдесят чотири тисячі сто тридцять) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.