Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-547\2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3, ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області про визнання дій протиправними, а також стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації та стягнути на користь ОСОБА_2 з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 6026, 40 грн. допомоги як особі, яка разом з неповнолітніми дітьми проживає на території радіоактивного забруднення та 6697, 60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та на користь ОСОБА_1 2008, 80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та 6697, 60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв'язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії, проживають на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Від позивачів надійшла заява про розгляд даної справи без їхньої участі. Позовні вимоги підтримують та просять задовольнити їх в повному обсязі.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі є потерпілим 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія, на якій вони разом з неповнолітніми дітьми ОСОБА_3 та ОСОБА_4 проживають, а саме с. Варварівка Олевського району Житомирської області відповідно до "Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується довідкою сільської ради, посвідченнями потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 займаються підприємницькою діяльністю на території посиленого радіоекологічного контролю, а саме в м. Олевську Житомирської області, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію ПП і отримують щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення в Олевському районі допомогу в розмірі 1.60 грн. відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року №836 всупереч нормам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача.
Відповідно до ст. ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слідує, що громадянам, які проживають на територіях посиленого радіоекологічного контролю виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - ЗО % від мінімальної заробітної плати та доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
З 01 травня 2008 року по 31 березня 2009 року, тобто протягом останнього року позивачам не доплачена допомога, передбачена ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати в сумі 1822,90 грн. кожному, а саме: (525х30%х5) + (545х30%х2) + (605х30%х4) = 1840,50 грн. -17,60 грн.= 1822,90 грн. кожному, а не 2008,80 грн.. Розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останнього року та відповідно до розміру допомоги встановленої законом. Крім того на користь ОСОБА_2 разом з неповнолітнім дітьми підлягає до стягнення допомога, за проживання на радіоактивно забрудненій території в розмірі: 1822,90 грн.хЗ = 5468,70 грн.
Відповідно до встановленого суд вважає, що до стягнення підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення з 01 травня 2008 року по 31 березня 2009 року в сумі 6077,80 грн. кожному ,а саме: 525x5+ 545x2+ 605x4 = 6135 грн. - 57,20 грн. отриманих коштів = 6077,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх трьох років та відповідно до розміру допомоги, встановленої законом.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні зони посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання.
В даному випадку Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає порядок і розміри допомоги. Виплата допомоги по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачів у їх праві на отримання допомоги в розмірах, зазначених в ст.ст. 37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чим порушили їхнє право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Кошти за ст. ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, оскільки управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації проводить виплати зазначених коштів.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції України, ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 37, 39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду України № брп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162,163,167, 186 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3, ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області про визнання дій протиправними, а також стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, стягнення доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області щодо виплати допомоги та доплати не у відповідності зі ст.ст. 37,39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2, яка разом з неповнолітнім ОСОБА_3, ОСОБА_4 проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю 5468,70 грн. допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 6077,80 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1, який проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю 1822,90 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 6077,80 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 76,32 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 121,56 грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: