Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-521\2009 рік
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд стягнути на її користь з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації недовиплачені кошти як непрацюючому пенсіонеру, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 30 421, 50 грн. та з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області кошти в сумі 2878, 70 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, яка передбачена ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії. Територія, на якій проживає позивачка, а саме с. Журжевичі Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується довідкою сільської ради, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії.
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком і отримує щомісячно в управлінні Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області доплату в розмірі 10.5 гривень згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області допомогу як особа, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 2,10 грн., що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати.
Суд, з врахуванням п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що позов позивачки в частині стягнення допомоги та доплати, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до часткового задоволення, оскільки строк позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивачка зазначений термін пропустила з поважних причин, а також і не вбачається коли їй стало відомо про порушення її права, а тому суд вважає, що до задоволення підлягає річний термін який передував зверненню позивачки до суду з 01 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року.
З 01 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року, тобто протягом останнього року позивачці не доплачена допомога як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів в сумі 25, 20 грн., по 2.10 грн. щомісяця (2,10 грн. х 12 міс. = 25, 20 грн.).
З 01 травня 2008 року 30 вересня 2008 року 525х40% х 5 = 1050 грн., з 01 жовтня 2008 року по 31 листопада 2008 року 545х40%х2= 436 грн., з 01 грудня 2008 року по 31 березня 2009 року 605х40%х4= 968 грн.; з 01 квітня 2009 року по 30 квітня 2009 року 625х40%х1=250; 1050 +436 + 968+250 =2 704 грн. -25, 20 грн. = 2687, 80 грн., що підлягає до стягнення.
Відповідно до встановленого суд вважає, що до стягнення підлягає доплата як непрацюючому пенсіонеру, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі двох мінімальних заробітних плат за мінусом одержаних коштів в розмірі з 01 травня 2008 року по 30 квітня 2009 року в сумі 94, 50 грн. (10,50 грн. х9 міс. = 94,50 грн.)
З 01 травня 2008 року 30 вересня 2008 року 525х5х2 = 5250,00 грн., з 01 жовтня 2008 року по 30 листопада 2008 року 545х2х2 = 2180 грн., з 01 грудня 2008 року по 31 січня 2009 року 605х2х2= 2420, 00 грн.; 5250 грн. +2180+2420 = 9850, 00 грн. – 94, 50 грн. = 9755.50 грн невиплачених коштів, що підлягають до стягнення.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри доплати та додаткової пенсії. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, оскільки вони проводять виплати зазначених коштів.
Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції України, ст. ст. 39, 51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2 678, 80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території посиленого радіоекологічного контролю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 9755, 50 грн. доплати як непрацюючому пенсіонеру.
В частині стягнення коштів з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації відмовити за безпідставністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 51 грн. в прибуток держави та з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 97, 55 грн. в прибуток держави.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: