Постанова № 65810399, 29.03.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2017
Номер справи
818/170/17
Номер документу
65810399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2017 р. Справа №818/170/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Рассвєт Агро" до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради, Державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3, треті особи - ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Приватне підприємство "Рассвєт Агро" (далі по тексту - позивач, ПП "Рассвєт Агро"), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради (далі по тексту - відповідач-1, КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради), Державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3 (далі по тексту - відповідач-2), треті особи - ОСОБА_4 (далі по тексту - ОСОБА_4Д.), фізична особа-підприємець ОСОБА_5 (далі по тексту - ФОП ОСОБА_6М.), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстраційно-інвентаризаційна служба» Вязівської сільської ради ОСОБА_7 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 31996527 від 23 жовтня 2016 року права оренди земельної ділянки площею 3,5243 га, кадастровий номер 5925084600:00:001:1981, належної ОСОБА_4 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 згідно договору оренди землі від 23 жовтня 2016 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач зареєстрував право оренди землі на ту ж саму земельну ділянку в період чинності договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро", за іншою особою - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5, внаслідок чого відбулась подвійна реєстрація прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами. Строк дії договору оренди земельної ділянки від 06.09.2006, з урахуванням угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро", станом на 23.10.2016 не закінчився, договір не був ніким розірваний або визнаний недійсним в установленому законодавством порядку, а тому договір оренди тієї ж земельної ділянки від 21.10.2016 між ОСОБА_4 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 не підлягав державній реєстрації.

Позивач вважає, що договір оренди землі між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро" на 23.10.2016 року і на теперішній час є чинним, він належним чином офіційно посвідчений, що підтверджується відповідними відмітками. Державний реєстратор ОСОБА_7 не перевірив чинність договору оренди спірної земельної ділянки, а тому прийняв незаконне рішення про реєстрацію права на нерухоме майно.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 100). При цьому в письмових запереченнях проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що всі необхідні дії щодо реєстрації права оренди земельної ділянки між ОСОБА_4 і фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 державний реєстратор виконав, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку жодних обмежень в реєстрації права користування виявлено не було і тому підстав для відмови в такій реєстрації не було (а.с. 46-48).

Державний реєстратор КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій просить розгляд справи провести без її участі (а.с. 45). Письмових заперечень суду надано не було.

Представник третіх осіб в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні. При цьому зазначив, що договір оренди земельної ділянки № 228 та угода про внесення змін до договору оренди землі № 228 про продовження строку оренди до 20 років, укладена між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро", недійсні, оскільки ОСОБА_4 їх не підписував. Крім того, договір, що був укладений між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро" значно відрізняється від договору, що надав представник позивача в матеріали справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника третіх осіб, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 06.09.2006 між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро" укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 3,5243 га з кадастровим номером 5925084600:00:001:1981 строком на 10 років. Вказаний договір зареєстрований в Тростянецькому районному державному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Центру ДЗК України, про що в Державному реєстрі земель вчинений запис від 24.01.2007 № 040763500269 (а.с. 9-10).

В подальшому, між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро" укладена угода про внесення змін до договору оренди землі № 228 про підвищення розміру орендної плати та збільшення терміну оренди землі до 20 років. Ця угода зареєстрована в Тростянецькому районному державному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії Центру ДЗК України, про що в Державному реєстрі земель вчинений запис від 29.07.2008 № 040863503844 (а.с. 12).

21.10.2016 року ОСОБА_4 уклав новий договір оренди землі (а.с. 72-74) з іншим орендарем - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5, який зареєстрований 23.10.2016 року згідно з рішенням державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради Охтирського району Сумської області ОСОБА_7 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 31996527 (а.с. 81-82).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 20, статті 18 Закону України "Про оренду землі" від 01.07.2004 № 161-XIV (в редакції, чинній на момент укладення договору від 06.09.2006 між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро") укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації та набирає чинності після його державної реєстрації.

З матеріалів справи суд вбачає, що стосовно державної реєстрації договору оренди землі від 06.09.2006 року (з урахуванням угоди про внесення змін до договору), у Державному реєстрі земель вчинені записи від 24.01.2007 № 040763500269, від 29.07.2008 № 040863503844, що підтверджується відмітками Тростянецького районного державного реєстраційного відділу Сумської регіональної філії Центру ДЗК України в самому договорі та угоді про внесення змін до договору (зворотна сторона а.с.10, а.с. 12), а також копією сторінок з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею (а.с. 89-92).

Згідно з частиною 2 статті 125, частиною 2 статті 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення договору від 06.09.2006 року між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро") право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Згідно з вимогами частин 2, 3, 4 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.

Згідно з частиною 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обовязково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

4) під час проведення реєстраційних дій обовязково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про обєкти та субєктів таких прав;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер обєкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;

7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує реєстраційні справи у паперовій формі.

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до пункту 11 частини 1, частини 2 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором через неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав.

На підставі викладеного, суд зазначає, що державний реєстратор ОСОБА_7 прийняла рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі від 21.10.2016 року, укладеного між ОСОБА_4 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5, всупереч переліченим вище нормам законодавства, оскільки на момент проведення такої реєстрації заявлене право оренди земельної ділянки до 01.01.2013 року вже було зареєстроване за позивачем у Відділі Держгеокадастру у Тростянецькому районі Сумської області на підставі договору від 06.09.2006 року, укладеного між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро". При цьому, суд наголошує, що договір оренди землі від 06.09.2006 року, укладений між ОСОБА_4 та ПП "Рассвєт Агро", з урахуванням угоди про внесення змін до нього, не було розірвано або іншим чином не припинено його дію станом як на 23.10.2016 року, так і на день розгляду справи судом.

Крім того, посилання представника третіх осіб на недійсність договору оренди землі № 228 та угоди про внесення змін до договору оренди землі № 228, суд вважає безпідставними, оскільки ні представник третіх осіб, ні ОСОБА_4 не надали суду доказів, і в матеріалах справи вони також відсутні, що на момент вчинення реєстратором оскаржуваних дій, були наявні відомості щодо підроблення зазначеної угоди або визнання її недійсною.

При цьому, суд зазначає, що здійснює оцінку законності оскаржуваного рішення державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3 саме на момент його прийняття, тобто станом на 23.10.2016 року.

Отже, заявлені позивачем позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачена позивачем сума судового збору у загальному розмірі 1 600,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Рассвєт Агро" до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради, Державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3, треті особи - ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстраційно-інвентаризаційна служба» Вязівської сільської ради ОСОБА_7 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 31996527 від 23 жовтня 2016 року права оренди земельної ділянки площею 3,5243га, кадастровий номер 5925084600:00:001:1981, належної ОСОБА_4 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 згідно договору оренди землі від 23 жовтня 2016 року.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Рассвєт Агро" (вул. Зарічна, 5, с. Люджа, Тростянецький район, Сумська область, 42650, код ЄДРПОУ 34113805) за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради (вул. Леніна, 44, с. В'язове, Охтирський район, Сумська область, 42736, код ЄДРПОУ 40370875) суму судового збору в розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 03.04.2017 року.

Суддя В.О. Павлічек