Єдиний державний реєстр судових рішень Копія Справа № 2-а-45/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення ,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом в якому просить суд стягнути на їх користь з УПСЗН Олевської РДА Житомирської області 6534,30 грн. допомоги , як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення та з Управління Пенсійного Фонду (УПФ) України в Олевському районі 30421,50 грн. доплати до пенсії , як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії , проживають на радіоактивно забрудненій території, є непрацюючими пенсіонером за віком і мають право на зазначені пільги. В подальшому позивачі уточними свої позовні вимоги і просять стягнути зазначену заборгованість з УПСЗН Олевської РДА, а відносно позовних вимог до УПФ України в Олевському районі відмовились.
Позивачі в судове засідання не з’явилися, але від них надійшла письмова заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю та зазначають, що про порушення своїх прав дізналися у 2008 році.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечує. В судовому засіданні встановлено, що позивачі є потерпілим 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а територія, на якій вони проживають , а саме с. Млинок Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копіями паспортів позивачів, довідками Комсомольської сільської ради Олевського району, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.
Позивачі є непрацюючими пенсіонерами за віком і отримують щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю виплати пенсії, тобто від УПФ України в Олевському районі, яке обслуговується щодо зазначених виплат та допомоги УПСЗН Олевської РДА, що стверджується довідками УПФ України в Олевському районі , обставинами зазначеними у запереченні відповідача, та відповідні виплати повинні сплачуватись УПСЗН Олевської РДА.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується непрацюючим пенсіонерам щомісячно грошова доплата до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та виплати пенсії.
Допомога та доплата до пенсії в розмірі передбаченому законом позивачам виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі 2,10 грн. , а також доплата до пенсії в розмірі 10,50 грн. відповідно до постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 , що є неправильним та суперечить Закону.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачів.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік»,, які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.
Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.
З врахуванням того, що позивачі дізналися про порушення своїх прав в 2008 році, суд вважає, що строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України , позивачами не пропущений і тому заборгованість по допомозі та доплаті , передбаченій ст. ст. 37 , 39 зазначеного Закону підлягає стягненню за період з 01 січня 2006 року по 31 січня 2009 року.
З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 6534,30 грн., а по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 30421,50 грн. , згідно розрахунків, які наведені в позовній заяві та перевірені судом.
Відповідач УПСЗН Олевської РДА є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачам в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 99, 158 – 163, 167, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно невиплати в повному обсязі коштів , передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивачам ОСОБА_1, ОСОБА_2 - протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області - 6534,30 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області - 30421,50 грн. доплати до пенсії , передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_2 з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області - 6534,30 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області - 30421,50 грн. доплати до пенсії , передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Звільнити ОСОБА_1, ОСОБА_2 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області 130,68 грн. державного мита з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області 608,42 грн. державного мита з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя : підпис
СУДДЯ ОЛЕВСЬКОГО
РАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_3