Постанова № 6581002, 05.05.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.05.2009
Номер справи
2-а-349-09
Номер документу
6581002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-349/09  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2009 року                                                                                        м. Олевськ

Суддя  Олевського районного суду  Житомирської області  Стратович О.В. розглянувши   справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про стягнення  допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач  ОСОБА_1  звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.01.2006 року по 01.02.2009 року йому не було проведено у повному обсязі  виплати, передбачені ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його права.

Заборгованість по доплаті  громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону ), позивач визначив в розмірі 16337,60 грн.,  а заборгованість  по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням  споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону ) - в розмірі 4899,80 грн.

Позивач у своєму позові посилається на те, що отримував відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн. та щомісячну доплату в розмірі 5,20 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивач  в судове засідання не з’явився, але від нього надійшла заява згідно якої просить справу  розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник   УПСЗН  Олевської РДА  Житомирської області  в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення  згідно якого він просить розглянути справу без участі представника,  заперечує  стосовно задоволення  позову.    

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає  задоволенню частково з таких підстав.

Встановлено, що позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії,  в зазначений період часу  проживав та проживає  в ІНФОРМАЦІЯ_1, що належить до зони посиленого радіоекологічного контролю, а з 15.09.2001 року  працює на посаді кочегара  Олевської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3   в м. Олевську , що стверджується копією посвідчення громадянина потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, довідкою  Олевської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3,  довідкою Олевської  міської ради , копією паспорту позивача.

Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у  зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата щомісяця.  

Проте, вказані допомога та доплата  УПСЗН  Олевської РДА  Житомирської області виплачувались позивачу  у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні  до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року,  порушені права позивача.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66,  п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на  2007 рік»,  в тому числі  п. 30 ст. 71, якими зупинено  на 2007 рік  дію  ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на  2007 рік»,, які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України  є остаточним, не може бути оскаржене та є обов’язковим для всіх на території України.

Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ  "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але  ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп\2008.

З  врахуванням викладеного та в межах  передбаченого ст.99 КАС України річного  строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37  зазначеного Закону  підлягає стягненню  за період з 01 лютого 2008  по 01 лютого  2009 року.

Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України  незалежно від часу її виникнення, тобто за  період з 01 січня  2006  по 01 лютого 2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці”  є складовою  структури заробітної плати.

З врахуванням розмірів  заробітної плати в спірний період часу,  сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 1924,80 грн., а  по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону – 16337,60 грн.

Відповідач є розпорядником  коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і  позивачу в добровільному порядку заборгованості  у повному обсязі не виплатив.

Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.  37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ",  ст. ст. 99,  158 – 163, 167, 254  КАС України, суд,  

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення  Олевської районної державної адміністрації  про стягнення  допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення -  задовольнити частково.

Визнати протиправними дії  Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та  виплати не в повному обсязі ОСОБА_1, коштів передбачених ст. ст. 37, 39   Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1   1924,80 грн.  заборгованості за період з  01.02.2008 року по 01.02.2009 року,  по допомозі як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення , передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області   на користь ОСОБА_1   16337,60 грн . заборгованості за період з  01.01.2006 року по 01.02.2009 року,  по доплаті  як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення,  передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Звільнити ОСОБА_1  від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 51  грн . державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 163,38  грн . державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Постанова Олевського районного суду Житомирської області  суду  набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження подається через Олевський районний суд Житомирської області  до Київського апеляційного адміністративного суду  протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

Суддя: