Постанова № 6580997, 09.06.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.06.2009
Номер справи
2-а-334
Номер документу
6580997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія   Справа № 2- а-334\2009 рік

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

09 червня 2009 року                                                                                           м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді                 Ковальчука М.В.

при секретарі                         Кострицькій Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради про визнання дій протиправними та стягнення недовиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

В С Т А Н  О В И В :

Позивачка  звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради протиправними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради  недовиплачені кошти як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбачені ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 53 243, 95 грн. та доплату як працюючому пенсіонеру, передбачену ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 6740, 50 грн.,  у зв’язку з тим, що вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.

Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради в Житомирській області в судове засідання не з»явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи судом.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії. Територія, на якій проживає та працює позивачка, а саме смт. Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується довідкою селищної ради, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

ОСОБА_1 проживає та працює на території радіоактивного забруднення, а саме в смт. Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області і отримує щомісячно в управлінні праці та соціального захисту населення Богунської районної ради в м. Житомирі допомогу в розмірі 2, 10 грн. та доплату в розмірі 10.50 гривень згідно Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“,  що стверджується довідкою Житомирської гідрогеолого-меліоративної експедиції.            

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення в зоні гарантованого добровільного відселення проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних зарплат.

Згідно ч. 2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які є працюючими пенсіонерами оплата праці додатково підвищується на 25% від розміру мінімальної заробітної плати.

Суд, з врахуванням п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України,  вважає, що позов позивачки в частині стягнення допомоги, передбаченої ч. 2 ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до часткового задоволення, оскільки строк  позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивачка зазначений термін пропустила з поважних причин, а також і не вбачається коли їй стало відомо про порушення її права, а тому суд вважає, що до задоволення підлягає річний термін, який передував зверненню позивачки до суду з 01 квітня 2008 року по 31 вересня 2008 року.

Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати.

Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

З 01 січня 2000 року по 31 вересня 2008 року, тобто протягом останніх дев»яти років позивачці не доплачена доплата до заробітної плати, передбачена ч. 1  ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів  по 10.50 грн. щомісяця.

З 01 січня 2000 року по  31 березня 2000 року 74х2 х 3 =444 грн., з 01 квітня 2000 року по 31 червня 2000 року 90х2х3= 540 грн., з 01 липня 2000 року по  31 грудня 2001 року 118х2х18 = 4248 грн., з 01 січня 2002 року по 31 червня 2002 року 140х2х6=1680 грн., з 01 липня 2002 року по 31 грудня 2002 року 165х2х6=1980 грн., з 01 січня 2003 року по 31 листопада 2003 року=4070 грн., з 01 грудня 2003 року по 31 грудня 2003 року 205х2х1=410 грн., з 01 січня 2004 року по 31 серпня 2004 року 205х2х8=3280 грн., з 01 вересня 2004 року по 31 грудня 2004 року 237х2х4=1896 грн., з 01 січня 2005 року по 31 березня 2005 року 262х2х3=1572 грн., з 01 квітня 2005 року по 31 червня 2005 року 290х2х3=1740 грн., з 01 липня 2005 року по 31 серпня 2005 року 311х2х2=1244 грн., з 01 вересня 2005 року по 31 грудня 2005 року 332х2х4=2656 грн., з 01 січня 206 року по 31 червня 2006 року 350х2х6=4200 грн., з 01 липня 2006 року по 31 листопада 2006 року 375х2х5=3750 грн., з 01 грудня 2006 року по 31 грудня 2006 року 400х2х1=800 грн., 2007 року по 31 березня 2007 року 400х2х3=2400 грн., з 01 квітня 2007 року по 31 червня 2007 року 420х2х3 = 2520 грн., з 01 липня 2007 року по 31 вересня 2007 року 440х2х3=2640 грн., з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року 460х2х3=2760 грн., з 01 січня 2008 року по 31 березня 2008 року 515х2х3=3090 грн., з 01 квітня 2008 року по 31 вересня 2008 року 525х2х6=6300 грн., 444 грн. +540 +4248 грн. 1680 грн. +1980 грн. =4070 грн.+410 грн. +410 грн. + 3280 грн. + 1896 грн. + 1572 грн. +1740 грн. + 1244 грн. +2656 грн. + 4200 грн. + 3750 грн. + 800 грн. + 2400 грн. + 2520 грн. + 2640 грн. +  2760 грн. + 3090 грн. + 6300 грн. = 54 220 грн. -976, 05 грн. виплачених коштів = 53 243, 95 грн., що підлягає до стягнення.

Відповідно до встановленого суд вважає, що до стягнення підлягає доплата до оплати  праці як працюючому пенсіонеру,  передбачена ч. 2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  як особі,  яка віднесена до 3 –ї категорії у розмірі 25% від розмірі мінімальної заробітної плати.

З 01 квітня 2008 року 31 вересня 2008 року 525х30%х6 =787,50 грн.  невиплачених коштів, що підлягають до стягнення.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри доплати та додаткової пенсії. Виплата доплати та додаткової пенсії по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.  Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання доплат  в розмірах, зазначених в ч. 1 та ч.  2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Кошти за ч. 1 та ч. 2 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради в м. Житомирі, оскільки вони проводять виплати зазначених коштів.

Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції  України,  ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду  України  № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України суд,-                                            

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради про визнання дій протиправними та стягнення недовиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради  в м. Житомирі  щодо не донарахування та недовиплати коштів, передбачених в ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради  в м. Житомирі, шляхом списання коштів з рахунку, відкритого на ім.»я відповідача в УДК Житомирської області  на користь ОСОБА_1 53 243, 95 грн. доплати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення  та 787. 50 грн. доплати до оплати праці як працюючому пенсіонеру.

В решті позову відмовити за безпідставністю.          

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради в м. Житомирі, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області  державне мито в сумі 543. 70 грн. в прибуток держави.          

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя:   підпис

ГОЛОВА ОЛЕВСЬКОГО

РАЙОННОГО СУДУ                                                                                   ОСОБА_2