Постанова № 6580991, 22.05.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
22.05.2009
Номер справи
2-а-322
Номер документу
6580991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2- а-322\2009 рік

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

22 травня 2009 року                                                                                           м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області

в складі : головуючого – судді Ковальчука М.В.

при секретарі  Кострицькій Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

В С Т А Н  О В И В :

Позивач  звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевського районної державної адміністрації Житомирської області неправомірними та стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області недовиплачені кошти як непрацюючому пенсіонеру, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 18 981, 00 грн.  та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю як пенсіонеру, який має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії  в сумі 1459, 44 грн.,  у зв’язку з тим, що він має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Представник позивача, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.

В судовому засіданні встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Територія, на якій проживає позивач, а саме смт. Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується довідкою селищної ради, посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_1 є пенсіонером за віком і отримує щомісячно в управлінні Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області доплату в розмірі 10.50 гривень згідно Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та доплату як особі, яка має статус учасника ліквідації Чорнобильської катастрофи 2 категорії в середньому 72 грн., що стверджується довідкою управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області, а також обставинами зазначеними у запереченні відповідача.            

Відповідно до ст.  39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають  на  територіях   радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Крім того, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  особам, віднесеним до 2-ї категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Суд, з врахуванням п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України,  вважає, що позов позивача в частині стягнення доплати та додаткової пенсії, передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до часткового задоволення, оскільки строк  позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивач зазначений термін пропустив з поважних причин, а також і не вбачається коли йому стало відомо про порушення його права, а тому суд вважає, що до задоволення підлягає річний термін який передував зверненню позивача до суду з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року.

З 01 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року, тобто протягом останнього року позивачу не доплачена доплата до пенсії, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“   як непрацюючому пенсіонеру у розміри двох мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів  по 10.50 грн. щомісяця.

З 01 квітня 2008 року 01 жовтня  2008 року 525х2 х 6 =6300 грн., з 01 жовтня 2008 року по 31 листопада 2008 року 545х2х2= 2180 грн., з 01 грудня 2008 року по  31 березня 2009 року 605х2х4= 4840 грн. +6300 + 2180 =13320грн. -126 грн.(10.50х12=126) виплачених коштів = 13194 грн., що підлягає до стягнення.

Відповідно до встановленого суд вважає, що до стягнення підлягає додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю,  передбачена ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“  як особі,  яка віднесена до 2 –ї категорії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за мінусом одержаних коштів в розміри  з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2009 року  в сумі 881.55 грн.,

З 01 квітня 2008 року 01 липня  2008 року 481х3х30% = 432.90 грн., з 01липня 2008 року по 31 вересня 2008 року 482х3х30%= 433.80 грн., з 01жовтня 2008 року по  31 березня 2009 року 498х6х30%= 896.40 грн. +432.90+433.80 =1763.10 грн.- 881.55 грн.= 881.55 грн  невиплачених коштів, що підлягають до стягнення.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри доплати та додаткової пенсії. Виплата доплати та додаткової пенсії по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.  Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивача у його праві на отримання доплати та додаткової пенсії  в розмірах, зазначених в ст. ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Кошти за ст. ст.  39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, оскільки вони проводять виплати зазначених коштів.

В даному випадку кошти на соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС виплачується з Державного бюджету, є щомісячними платежами та такими, що передбачені законом як актом вищої юридичної сили, тому суд вважає, що вимога про негайне виконання підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 256 КАС України слідує, що суд, який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету.

Керуючись ст.ст. 8, 21, 22, 130 Конституції  України,  ст. ст. 39, 51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду  України  № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186, 256 КАС України суд,-                                            

ПОСТАНОВИВ:

Позов  ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області  щодо не донарахування та недовиплати коштів, передбачених в ст. ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області  на користь ОСОБА_1 13194 грн. доплати як непрацюючому пенсіонеру  та 881.50 грн. додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю.

Постанову Олевського районного суду від 22 травня 2009 року в частині стягнення ОСОБА_1 доплати та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю звернути до негайного виконання.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області  державне мито в сумі 135.24 грн. в прибуток держави.          

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: