Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2- а-1390/09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2009 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд стягнути на її користь 29853,59 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 2131,80 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги. Також позивачка просить допустити постанову суду до негайного виконання в частині стягнення зазначених виплат.
Позивачка, згідно поданої письмової заяви просить справу слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання не з’явився, але надіслав заперечення проти позову, просить справу розглядати без участі представника.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій проживає та працює позивачка, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується відомостями паспорта громадянки України, довідкою з місця проживання, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивачка працює в Управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в м. Олевську і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, що стверджується довідками з місця роботи позивачки.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розмірі 1.60 грн., доплата в розмірі 5.20 грн., відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірною, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає, що позивачкою не пропущений строк передбачений ст. 99 КАС України на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення допомоги на придбання чистих продуктів харчування, оскільки з позовом вона звернулася у вересні 2009 року та позивачці не доплачена допомога за період з 01.09.2008 року по 01.09.2009 року , як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 2131,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблений з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом .
Позовна вимога позивачки про стягнення доплати до заробітної плати за період з 01.07.2002 року по 01.09.2009 року підлягає до задоволення повністю, оскільки виплата коштів про стягнення яких просить позивачка передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата допомоги та доплати як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС і доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.
Тому за період з 01.07.2002 року по 01.09.2009 року позивачці не доплачена доплата до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 29853,59 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблений з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру доплати встановленої законом.
Враховуючи те, що вимога позивачки про негайне виконання постанови суду в частині стягнення зазначених виплат не мотивована та не обґрунтована, то в цій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186, 256 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “ ,
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 , коштів передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 2131,80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 54,40 грн. судового збору.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2 29853,59 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 298,54 грн. судового збору.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :