Постанова № 6580948, 02.10.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.10.2009
Номер справи
2-а-1363
Номер документу
6580948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2- а-1363/2009 рік

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

02 жовтня  2009 року

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей,  за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про  стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати  у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території  

В С Т А Н  О В И В :

Позивачі  звернулися до суду з позовом в якому просять суд  стягнути на користь ОСОБА_1 11371.20 грн. допомоги на неї та неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 як таким, що проживають на радіоактивно забрудненій зоні та стягнути на користь ОСОБА_2 8 478 грн. доплати, як особам, які працюють на території радіоактивного забруднення та  2 842.80 грн.  допомоги, як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення  у зв’язку з тим,  що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та працюють на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги, а відповідач порушує їх право на отримання зазначених пільг, внаслідок чого його дії є не правомірними.

Позивачі, згідно поданих заяв, позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідач, згідно поданої заяви,  стосовно позову  заперечує. Просить слухати справу у відсутність представника.

В судовому засіданні встановлено, що повнолітні  позивачі є потерпілими 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій  проживають та працюють позивачі та їх діти, а саме: с.Замисловичі Олевського району  Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується довідкою з місця проживання, посвідченнями потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Позивач ОСОБА_2 працював і отримував щомісячно виплати згідно Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи,  що стверджується  обставинами зазначеними у запереченні відповідача та  трудовою книжкою.  

Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “  слідує, що громадянам які проживають  на  територіях   радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні гарантованого добровільного відселення - 4 0 процентів від мінімальної заробітної плати та доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Допомога  та доплата до заробітної плати  в розмірі передбаченому законом позивачам  виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 2.10 грн., доплата в розмірі 10.50 грн.,   відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року   № 836.

З 01.09.2008 року  по 01.09.2009 року позивачам не доплачена допомога,  як особам, які проживають  на  території радіоактивного забруднення в сумі 2 842.80 грн. кожному та не доплачена доплата до заробітної плати ОСОБА_2,  як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення в сумі 8 478 грн.,  що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх 37 місяців та відповідно до розміру допомоги  та  доплати встановленої законом.

Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають  на  територіях  радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 %  від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за  місцем роботи та за місцем проживання.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.  Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач  неправомірно обмежував позивачів у їх  правах на отримання допомоги  в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи.    

Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача з приводу правомірності виплат допомоги та доплати до заробітної плати по постанові КМУ. Суд вважає, що позивачем ОСОБА_2 не пропущений строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення доплати до заробітної плати, так як виплата  коштів про стягнення яких просять позивачі передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачами проводилось часткове нарахування та виплата допомоги, доплати як потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС і  доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строком, відповідно до КЗпП України.  

Враховуючи те, що позивачі є потерпілими в наслідок  аварії на ЧАЕС, проживають на радіоактивно забрудненій території, споживають продукти, які вирощені на цій території, отримали дозу радіоактивного опромінення і виплата зазначеної вище доплати та допомоги передбачена законом, тому  суд вважає, що у разі ухвалення постанови про стягнення коштів на користь позивачки, слід  допустити негайне її виконання, з метою захисту  права позивачів на соціальний захист, як осіб потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи.

Зазначені обставини врегульовані ст. 256 КАС України відповідно до якої слідує, що суд який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету. В даному випадку кошти на соціальний захист громадян потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС виплачуються з Державного бюджету, є щомісячними платежами та такими, що передбачені законом, як актом вищої юридичної сили.  

Керуючись  ст. ст. 11,71,86, 160,161, 256 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “  суд                                        

ПОСТАНОВИВ:

Позов   ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей,  позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії  Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та  виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 на неї та її неповнолітніх дітей, ОСОБА_2 коштів передбачених ст. ст. 37, 39   Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь :

- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, проживаючої по вул. Щорса 02  с. Замисловичі  Олевського району Житомирської області 11371.20 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в тому числі і на неповнолітніх дітей.

- ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5, проживаючого по вул. Щорса 02  с. Замисловичі  Олевського району Житомирської області 2 842.80 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 145.54 грн.  судового збору.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5, проживаючого по вул. Щорса 02  с. Замисловичі  Олевського району Житомирської області 8478 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 84.78  грн. судового збору.

      Постанову суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 11 371.20 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та в частині стягнення на користь ОСОБА_2 8 478 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення та 2 842.80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення - допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя :