Постанова № 6580929, 12.10.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.10.2009
Номер справи
2-а-1336
Номер документу
6580929
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-1336/2009                                                  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

12 жовтня 2009 року                                                                                                м. Олевськ

Суддя  Олевського  районного суду  Житомирської області Волощук В.В., розглянувши  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН)  Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання протиправними дій відповідача щодо недоплати належної державної допомоги при народженні дитини, -  

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1,  звернулась до суду з вказаним позовом, в якому зазначає, що їй відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" повинна надаватися грошова допомога при народженні дитини у сумі, кратній 22.6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини.

Однак зазначена допомога відповідачем виплачена у неповному розмірі в сумі 8500 грн., хоча повинна бути виплачена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в сумі 10622 грн. У зв»язку з чим просить суд стягнути з відповідача різницю недоплаченої суми в розміри 2 122 грн., та звернути до негайного виконання постанову суду в межах стягнення суми боргу.

Позивачка в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла письмова заява з проханням  щодо розгляду справи  без її участі,  позовні вимоги підтримує повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло до суду письмове заперечення, згідно якого він просить суд розглянути справу без участі представника. Стосовно задоволення позову заперечує.

Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що позивачка є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивачка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та знаходиться на обліку в УПСЗН Олевської  районної державної адміністрації, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини, копією паспорту, довідкою з місця роботи, копією свідоцтва про загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

При народженні позивачкою дитини, сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, останній, відповідачем було виплачено допомогу при народженні дитини в сумі 8 500 грн., що стверджується довідками УПСЗН Олевської РДА від 21.08.2009 року за № 6102.

Відповідно до ст.ст.41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"  допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22.6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев»ятикратному розміри прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта протягом наступних дванадцяти місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За розрахунками позивачки, в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", їй не доплачено на день народження дитини 2 122 грн.

     Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року №13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.

На 2007 рік було обмежено розмір виплат допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно із Законом № 489-V (489-16) від 19.12.2006, і лише з 09 липня 2007 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду № 6-рп/2007(v0a6p710-07) від 09.07.2007 року.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 були визнані неконституційними положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.7 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", отже, з цього часу відновлено дії ст.ст.41 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", відповідно до яких допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22.6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розміри, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

      Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.

Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Як вже зазначалось, всупереч рішенню Конституційного Суду України УПСЗН Олевської  РДА Житомирської області вказана сума недоплаченої допомоги позивачці  не виплачена.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 окремі положення  Закону  України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті, що стосувались внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

   Тобто, з 22 травня 2008 року застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст.ст.41, 43 названого Закону.

Не дивлячись на це, позивачка і після травня 2008 року продовжувала отримувати   допомогу з врахуванням обмежень, встановлених  Законом  України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

 З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період (ст.58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік"), а також розміру допомоги, отриманої позивачкою з жовтня місяці 2007 року по жовтень місяць 2008 року в безспірному порядку, що підтверджується письмовими доказами, розмір заборгованості перед нею становить 2 122 грн.

Відповідно до ст. 256 КАС України слідує, що суд який виніс постанову за заявою осіб або з власної ініціативи може звернути постанову суду до негайного виконання у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені періодичних платежів з Держбюджету, а тому постанову суду слід звернути  до негайного виконання в частині стягнення суми боргу з відповідача  з метою захисту  права позивачки на соціальний захист .

На підставі викладеного і керуючись ст.8,19,22 Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, ст.ст.10,11,17,71,86,94,99,122,158 – 163,167,186,254,256  КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення   Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій відповідача щодо недоплати належної державної допомоги при народженні дитини –  задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати  ОСОБА_1 належної державної допомоги при народженні дитини не у відповідності із ст.ст.41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".          

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2 122 грн.,  недоплаченої державної допомоги при народженні дитини.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь держави 51 грн., судового збору.

Звільнити ОСОБА_1  від сплати судового збору відповідно до п.18 ч.1 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

Звернути до негайного виконання дану постанову Олевського районного суду Житомирської області в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області на користь ОСОБА_1 2 122 грн.,  недоплаченої державної допомоги при народженні дитини.

Постанова суду в частині негайного виконання стягнення зазначеної у постанові суми набирає чинності з моменту її винесення.

Постанова Олевського районного суду Житомирської області набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається через Олевський районний суд Житомирської області до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається у тому ж порядку, протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя :