Постанова № 6580837, 01.10.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
01.10.2009
Номер справи
2-а-1128
Номер документу
6580837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2- а-1128/09

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

01 жовтня  2009 року                                                                           м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Охрімчук І.Г. розглянувши  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах  та в інтересах неповнолітньої дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 до  Управління праці та соціального захисту населення  Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості  по допомозі як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати до заробітної плати  як особі, яка працює на  території радіоактивного забруднення  

В С Т А Н О В И Л А :

Позивачка  звернулася до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача  на її користь 30789,60 грн. доплати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 6783,90 грн. недоплаченої допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітніми дітьми: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1,  ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв’язку з тим,  що вона та її неповнолітні  діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та  позивачка  працює на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.

Позивачка, згідно поданої письмової заяви просить справу розглядати без її  участі, позовні вимоги підтримує  повністю.

Відповідач УПСЗН Олевської РДА  згідно поданого заперечення просить справу розглядати без його участі, стосовно задоволення позову  заперечує.

 Встановлено,  що позивачка є потерпілою 3-ї  категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також її неповнолітні діти є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій вони проживають, а саме м. Олевськ  Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи ” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується  копією паспорту позивачки, довідкою  з місця проживання, свідоцтвами про народження дітей, посвідченнями потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивачка  працює в Олевській санітарно-епідеміологічній станції  в м. Олевську  Житомирської області, яке відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю , відповідно до вище зазначеної Постанови КМУ , яка обслуговується  по виплаті коштів її працівникам УПСЗН Олевської РДА і отримує щомісячно виплати згідно Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ по місцю роботи, що стверджується  довідкою з місця роботи.    

Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам які проживають  на  територіях   радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30% від мінімальної заробітної плати та працюючим громадянам у зоні   посиленого радіоекологічного контролю - доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати,.

Допомога  та доплата до заробітної плати  в розмірі передбаченому законом позивачці та її неповнолітнім дітям  виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 1,60 грн. кожному, доплата в розмірі 5,20 грн. працюючій позивачці,   відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року  № 836, що стверджується  довідками  з місця роботи.

З 01.07.2008 року по 01.07.2009 року позивачці не доплачена допомога,  як особі, який проживає  разом з трьома неповнолітніми дітьми на території радіоактивного забруднення в сумі 6783,90 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі останніх  12 місяців  та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.  

Крім того, з 01.02.2006 року по 01.07.2009 року позивачці  не доплачена доплата до заробітної плати,  як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі  19046,80 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачкою, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду  та відповідно до розміру доплати встановленої законом.  

Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам які проживають на  територіях   радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у   зоні  посиленого радіоекологічного контролю   - 30 %  від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати у зоні   посиленого радіоекологічного контролю - в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за  місцем роботи та за місцем проживання.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.  Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітніх дітей  у їх  правах на отримання допомоги  в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.      

Крім того виходячи з вище наведених обставин суд не може взяти до уваги пояснення відповідача УПСЗН Олевської РДА  з приводу правомірності виплат допомоги по постанові КМУ.

Суд вважає, що позивачкою не пропущений строк на звернення до суду з даним позовом в частині стягнення доплати до заробітної плати, так як виплата  коштів про стягнення яких просить позивачка передбачено законом України як актом вищої юридичної сили, відповідачем проводилось часткове нарахування та виплата доплати як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС і  доплата до заробітної плати є частиною заробітної плати, яка стягується без обмеження строку, відповідно до КЗпП України, але враховуючи те, що згідно довідки з місця роботи позивачки грошова щомісячна доплата  в сумі 5,20 грн. їй виплачувалась з 23.01.2006 року, тому зазначена доплата підлягає до стягнення за період  з 01.02.2006 року по 01.07.2009 року.

Враховуючи те, що статтею 99 КАС України передбачено річний строк на звернення з адміністративним позовом до суду, тому вимога про стягнення заборгованості по щомісячній грошовій допомозі підлягає задоволенню    за  період з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року як зазначено в позовній заяві.

Керуючись  ст. ст. 11,71,86, 99, 160,161, 186 КАС України та ст. ст. 37,39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “      

П О С Т А Н О В И Л А:

Позов ОСОБА_1   задовольнити частково.

Визнати протиправними дії  Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та  виплати не в повному обсязі ОСОБА_1, коштів передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1   ІНФОРМАЦІЯ_3,  проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_4 6783,90 грн. допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, в тому числі і на її  неповнолітніх дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,  ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави  71,23  грн.  судового збору.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1   ІНФОРМАЦІЯ_3,  проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_4 19046,80 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави  190,47  грн. судового збору.

В решті позову відмовити за безпідставністю.

ОСОБА_1  від сплати судового збору звільнена  відповідно до п.18 ч. 1  ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.    

Суддя :