Справа № 585/151/17
Номер провадження 2-а/585/18/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі :
головуючого судді Машини І.М.,
при секретарі Петренко Л.П.,
розглянувши в залі суду в місті Ромни матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Роменського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконними дій та рішення субєкта владних повноважень, зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідне рішення
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Вимоги мотивував тим, що в лютому 1996 р. йому призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку без обмеження її граничного розміру відповідно до ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ. В липні 2012 р. на підставі довідки № 18-82/34 від 27.07.2012 відповідач провів перерахунок його пенсії у розмірі 80% місячної заробітної плати. 12.04.2016 р. він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», в редакції що діяла на час призначення пенсії і виплатити недоплачену суму на підставі довідки № 65-зп-16 від 18.03.2016р. виходячи з 90% розміру місячного заробітку. Проте відповідач відмовив йому в цьому. Вказані дії відповідача вважає неправомірними. З огляду на зазначене просив зобов'язати відповідача провести виплату недоплаченої йому суми пенсії з 14.04.2015 р. по 01.01.2016 р. на підставі довідки №18-82/34 від 27.07.2016 р., та перерахувати пенсію з 01.01.2016 р. на підставі довідки Прокуратури Сумської області №65-зп-16 від 18.03.2016р. виходячи з 90% розміру місячного заробітку, вказаного в довідках без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити відповідні виплати.
Позивач в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В заяві до суду просив справу слухати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В надісланих до суду письмових запереченнях зазначив, що заявлені позивачем позовні вимоги не визнає. Пояснив, що відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог чинного законодавства.
Тому в силу вимог ч. 1 ст. 41 КАС України розгляд справи проводиться без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази по справі, вважає позов необгрунтованим з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні з лютого 1996 року, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789 (а.с. 7).
12.04.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років. Відповідач листом від 14.04.2016 № М/12 повідомив позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії (а.с. 8).
При розгляді справи, суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.50-1 ОСОБА_2 № 1789 (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 18 статті 50-1 визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, ОСОБА_2 України від 28.12.2014 № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.50-1 ОСОБА_2 № 1789 та частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-УІІ, згідно Розділу XII Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність
із набранням чинності цим ОСОБА_2, положення: ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46 2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51 2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим ОСОБА_2), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Отже, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії частини 13 ті 18 статті 50-1 ОСОБА_2 № 1789, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність, у зв'язку з чим, що законодавчо визначені підстави для такого перерахунку з цього часу відсутні.
Згідно ч.20 ст.86 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» (чинної на час виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак, ні умови, ні порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено, і відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.
За таких обставин, враховуючи вищевказані норми, з 15.07.2015 р. попередні законодавчо встановлені підстави для перерахунку пенсій працівникам прокуратури скасовані, оновлене законодавство таких підстав не містить, - у зв'язку з чим підстав для такого перерахунку пенсій працівникам прокуратури немає.
Таким чином в цьому випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст.50-1 ОСОБА_2 №1789-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення пенсії.
Крім того з 01.04.2015 набрав чинності Закон України від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
У пункті 2 Пояснювальної записки до Проекту ОСОБА_2 № 213 прописано, що метою даного ОСОБА_2 та шлях її досягнення є, зокрема, врегулювання правовідносин щодо виплати спеціальних пенсій певній категорії осіб (народні депутати, державні службовці та прирівняні до них особи, судді, прокурори та інші). Спеціальні пенсії поширюються на державних службовців, народних депутатів та їх помічників, суддів, прокурорів, працівників прокуратури, митників, журналістів, наукових і науково-педагогічних працівників, працівників дипломатичної служби, Кабінету Міністрів України та Національного банку, органів місцевого самоврядування, судової експертизи тощо. Призначення таких пенсій регламентують спеціальні закони та специфічні умови призначення таких виплат.
Згідно із п.5 Перехідних положень ОСОБА_2 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Оскільки до 1 червня 2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до ОСОБА_2 України, в тому числі «Про прокуратуру».
З огляду на викладене, з 1 червня 2015 року органи Фонду не здійснюють призначення, перерахунки пенсій, порядок призначення та перерахунку яких було визначено та передбачено вказаними вище нормативними актами, оскільки набрали чинності положення спеціального ОСОБА_2, якими скасовано норми щодо пенсійного забезпечення визначеній категорії осіб (державні службовці, прокурори, судді, народні депутати тощо).
Отже, відповідач не мав підстав провести перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст. 50-1 ОСОБА_2 № 1789.
ОСОБА_2 № 213 є діючими, рішенням Конституційного суду України чи іншим законом скасовані не були, а отже підлягають обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України та всіма органами державної влади на території України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи Пенсійного фонду зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Врішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011зазначено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною 1ст. 17 Конституції Україниє найважливішою функцією держави.
У ст. 22 Загальної Декларації прав людини зазначено про те, що кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення та на здійснення необхідних для підтримки його гідності прав та вільного розвитку його особистості в економічній, соціальній та культурних сферах через компроміс національних заходів та міжнародного співробітництва і у відповідності зі структурою та ресурсами кожної держави. У рішенні Європейського Суду з прав людини «Ейрі проти Ірландії» від 9 жовтня 1979 року зазначено, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від, зокрема, фінансового становища в державах.
Таким чином, соціальний захист державою осіб, які мають право на соціальне забезпечення, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстав для задоволення позову не має.
На підставі викладеного, керуючись ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011, ст.ст. 41, 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сиди після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя - підпис-
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_3