ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2017 р. Справа № 522/21267/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тарасов А.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Градовського Ю.М.
- Кравченка К.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 січня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити певні дії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 18 січня 2017 позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити певні дії - задоволено.
Визнано неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 02.11.2016 року №422 та лист-відповідь від 08.11.2016 року за №609/К-11 щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратури» в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2012 року №505» та постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року №488 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013» в розмірі 90% від середньомісячного грошового забезпечення на підставі довідок, виданих військовою прокуратурою Південного регіону України від 27.10.2016 року №18-194 вих-16, №18-195 вих-16.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратури» в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90% від середньомісячного грошового забезпечення на підставі довідок, виданих військовою прокуратурою Південного регіон України від 27.10.2016 року №18-194 вих-16, №18-195 вих. -16 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникає на день такого перерахунку, а саме різницю в розмірі пенсії за минулий час з 01.11.2015 року та з 01.09.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 гривня 20 копійок.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звільнений з військової служби у запас за пунктом 65, підпунктом «в» (за станом здоров'я) з посади старшого помічника військового прокурора Південного регіону України з вислугою років у Збройних Силах - 34 роки 8 місяців. Наказом військового прокурора Південного регіону України №168 від 02.08.2004 року позивача звільнено з посади старшого прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України за власним бажанням.
Згідно довідки від 09.12.2003 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за вислугу років.
31.10.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, надавши довідки про розмір грошового забезпечення №18-194 вих-16 та №18-195 вих-16 від 27.05.2016 року, видані військовою прокуратурою Південного регіону України від 27.10.2016 року.
Згідно довідки №18-195 вих-16 від 27.10.2016 року грошове забезпечення полковника юстиції ОСОБА_2, звільненого з органів військової прокуратури з посади старшого помічника військового прокурора регіону військової прокуратури Південного регіону України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №763, станом на 13.10.2015 року становить 13 160,61 грн.
Згідно довідки №18-194 вих-16 від 27.10.2016 року грошове забезпечення позивача, звільненого з органів військової прокуратури з посади старшого помічника військового прокурора регіону військової прокуратури Південного регіону України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 (зі змінами), станом на 03.08.2016 року становить 20 211,72 грн.
За підсумками розгляду зазначеної заяви, відповідачем прийнято рішення №422 від 02.11.2016 року про відмову в перерахунку пенсії, вказуючи, що діючим законодавством перерахунок не передбачено, посилаючись на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-8, відповідно до якого норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру»скасовуються. Аналогічну позицію викладено і в листі від 08.11.2016 року.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих категорій прокурорсько-слідчих працівників. При цьому, правовою підставою для перерахунку пенсії, суд визначив ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Проте, до такого висновку суд першої інстанції дійшов без з'ясування дійсних прав та обов'язків сторін, в порушення норм матеріального і процесуального права, з огляду на наступне.
Так, колегія суддів зазначає, що частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, у статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» частину 18 викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх працівників прокуратури. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників відсутня в новій редакції частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014.
Згідно п.3 розділу ХІІ Прикінцеві положення вказаного Закону визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом: Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991, крім п. 8 ч.1 ст.15, ч.4 ст. 16, абз.1 ч.2 ст. 46-2, ст. 47, ч.1 ст. 49, ч.5 ст.50, ч. ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч.3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України Про прокуратуру № 1697-VII від 14.10.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача як до органу пенсійного Фонду, так і до суду, Кабінетом Міністрів України не було визначено умов перерахунку раніш призначених пенсій.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просив здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників законодавством визначено не було.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідача були відсутні законодавчі підстави (умови) для перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, у зв'язку з чим відмова УПФУ є обґрунтованою та правомірною.
Доводи позивача, з якими фактично погодився суд першої інстанції, щодо необхідності, при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, так як закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки право на призначення пенсії та право на перерахунок пенсії не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
Крім зазначеного, колегія суддів звертає увагу, що нездійснення перерахунку пенсії позивачу не призвело до зменшення розміру пенсії працівника прокуратури, яку особа отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Так, у п. 2.1 рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначено, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У рішенні «Ейрі проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Великода проти України» зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, п.3 ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси- задовольнити, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 січня 2017 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити певні дії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі , але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуюча суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: К.В.Кравченко