Ухвала суду № 65775502, 30.03.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2017
Номер справи
514/281/16-а
Номер документу
65775502
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 514/281/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тончева Н.М Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача Косцової І.П. суддів Стас Л.В. Турецької І.О. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області на постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 31.03.2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача включити у складові заробітної плати інші виплати та провести перерахунок пенсії з 14.02.2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у лютому 2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, з урахуванням інших виплат зазначених у довідці про складові заробітної плати. Проте у задоволенні вказаної заяви їй було відмовлено з посиланням на відсутність підстав для її перерахунку.

Постановою Тарутинського районного суду Одеської області від 31.03.2016 року позов ОСОБА_4 задоволено частково. Суд визнав неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії та зобов'язав провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням даних довідки про складові заробітної плати, виданою Управлінням державної казначейської служби України у Татарбунарському районі з 01.03.2016 року. В іншій частині позовних вимог суд відмовив.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх доводів зазначило, що діючим законодавством не визначено суб'єктивного права, підстав, порядку та обов'язку органів ПФУ щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з січня 2009 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області, де отримує пенсію, призначену їй на підставі Закону України «Про державну службу».

23 лютого 2016 року ОСОБА_4 звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням інших виплат, зазначених у довідці про складові заробітної плати, видану Управлінням державної казначейської служби України у Татарбунарському районі (а.с.13).

Листом від 01.03.2016 року №5/х-01 Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії, призначених згідно Закону України «Про державну службу».

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звернувся до пенсійного органу не за перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючому державному службовцю, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначені та обчисленні пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі - Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинна в період призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24 березня 1995 року (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону

Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у постанові по справі №21-134а14 від 03.06.2014 року.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагороа за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (страхові внески), відносяться до заробітку (доходу) ОСОБА_4 та повинні враховуватися пенсійним органом при призначенні позивачу пенсії.

Водночас, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що приписи Законів України «Про державну службу» не передбачають право державних службовців на перерахунок раніше призначеної пенсії, оскільки в даному випадку позивач пов'язує порушення своїх прав саме при призначенні пенсії невірним розрахунком її розміру та не включенням при її розрахунку наведених в позовній заяві складових. Саме з цих підстав позивач зверталась до суб'єкта владних повноважень з заявою про перерахунок пенсії.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, отже правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області залишити без задоволення.

Постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 31.03.2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В.Стас

І.О. Турецька