Рішення № 65773955, 28.03.2017, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
917/132/17
Номер документу
65773955
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2017 Справа №917/132/17

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до Кременчуцької міської ради Полтавської області, вул. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600

про визнання недійсними п.п. 4.2.2 та 4.2.5 рішення Кременчуцької міської ради від 27.09.2016р.

Суддя Погрібна С.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_2 ордер ПТ №065976 від 27.03.2017

від відповідача: не з"явився

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено дату виготовлення повного тексту рішення згідно ст. 85 ГПК України.

Суть спору: Розглядається позовна заява про визнання недійсними п.п. 4.2.2 та 4.2.5 рішення Кременчуцької міської ради "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчук" від 27.09.2016р.

Позовні вимоги мотивовано наступним:

- рішенням Кременчуцької міської ради від 27.09.2016р. "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчук" було вирішено передати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (позивачу по справі), за умови виконання пункту 4.2. цього рішення, в оренду строком на п'ятнадцять років земельну ділянку площею 1366 кв.м. (кадастровий № НОМЕР_2) для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2;

- окрім іншого позивача зобов"язано:

п.п. 4.2.2. - двомісячний термін відшкодувати збитки, заподіяні територіальній громаді міста Кременчука за користування земельною ділянкою площею 1486 кв.м. без договору оренди землі за період з 01.09.2010 до дня прийняття цього рішення в розмірі орендної плати в повному обсязі;

п.п. 4.2.5. - в місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки: - нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 1366 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з дня прийняття цього рішення до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки;

- позивач вважає п.п. 4.2.2. та 4.2.5 вказаного рішення незаконними, такими, що порушують права та охоронювані законом інтереси позивача;

- так п.п. 4.2.2 рішення, яким зобов"язано позивача відшкодувати збитки не може бути здійснено шляхом зобов'язання міською радою, як кредитором, особи - боржника відшкодувати такі збитки рішенням міської ради, як це здійснено в даному випадку, чим позбавила позивача права на судовий захист, оскільки саме під час розгляду справи в суді останній мав можливість доводити відсутність підстав для відшкодування не збитків.

Крім того, за твердженням позивача, саме в судовому порядку, під час судового розгляду справи Кременчуцька міська рада Полтавської області з метою стягнення збитків мала довести наявність підстав за яких настає відповідальність за завдану шкоду, а саме: шкоду, протиправну поведінку заподіювана шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювана; вину.

- щодо оскаржуваного п.п. 4.2.5. рішення, а саме зобов"язання позивача нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 1366 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з дня прийняття рішення до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки, позивач вказує на те, що на день звернення з даним позовом до господарського суду, договір оренди землі між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ФО-П ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 1366 кв.м. - не укладено.

З посиланням на положення ст. 125 ЗК України позивач вважає, що саме з моменту державної реєстрації договору оренди землі, у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, виникне право оренди за вказаним договором. Жодні правові підстави виникнення обов'язку у позивача по сплаті орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою до державної реєстрації договору оренди землі - відсутні.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, 28.03.2017р. до суду надійшло клопотання (вхід. №4151) про розгляд справи без участі представника Кременчуцької міської ради.

В своєму відзиві на позовну заяву (вхід. №2258 від 16.02.2017р.) відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач посилається на те, що земельна ділянка площею 1366 кв.м. (кадастровий НОМЕР_2), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та передана в користування Позивачу на підставі рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27.09.2016 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці", перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Кременчука. Таким чином, Кременчуцька міська рада, як власник землі, до виключної компетенції якого належить право розпорядження своїми землями, має право на одержання плати за користування нею, посилання позивача на те, що договору оренди не було укладено, є безпідставними.

Також факт набуття права власності на об'єкти нерухомості свідчить про фактичне користування Позивачем вказаною земельною ділянкою, а тому нарахування ОСОБА_1 збитків заподіяних територіальній громаді міста Кременчука за користування земельною ділянкою та орендної плати на підставі рішення Кременчуцької міської ради Полтавсько області від 27.09.2016 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці" за період фактичного використання є цілком правомірним та обґрунтованим.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

03.06.2005 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було укладено договір купівлі-продажу частини будівель та споруд промбази (арк.с.20).

Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Ганночкою О.В.

За умовами даного Договору ОСОБА_1 набула у власність (придбала) частину будівель та споруд промбази, які розташовані по АДРЕСА_2, та складаються зі складів літ. Б3, Б2 , бп, б, загальною площею 576,6кв.м.

Згідно з витягом про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно № 7455293 від 07.06.2005 року (арк.с.21) на підставі вищевказаного Договору купівлі-продажу частини будівель та споруд промбази від 03.06.2005року було здійснено державну реєстрацію права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за ОСОБА_1

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області ХХХV сесії IV скликання від 28.09.2005р. за результатами розгляду заяви та матеріалів інвентаризації землі ОСОБА_1 вирішено затвердити матеріали інвентаризації землі (складські приміщення по АДРЕСА_2) та передати ОСОБА_1 в оренду до 01.09.2010р. земельну ділянку площею 1986кв.м. для експлуатації та обслуговування складських приміщень по АДРЕСА_2, з платою за землю в розмірі 2% від грошової оцінки землі щорічно (арк.с.23).

На виконання вказаного рішення 18.10.2005р. між Кременчуцькою міською радою Полтавської області (орендодавець за договором; відповідач по справі) та Суб"єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 (орендар за договором; позивач по справі) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендар отримав в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер НОМЕР_3) для експлуатації та обслуговування складських приміщень по АДРЕСА_2 (1.11.6 Землі іншої комерційної діяльності) (арк.с.24-25).

Договір зареєстровано у Полтавській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.01.2005 року за № 040654800007.

Даний Договір укладено до 01.09.2010р. (п.8).

27.05.2008 року Кременчуцькою міською ради Полтавської області було прийнято рішення "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці" (арк. с. 31 (копія витягу з рішення)), п. 42 якого міська рада вирішила внести зміни до пункт 3 рішення Кременчуцької міської ради від 29.09.2005 року "Про передачу ОСОБА_1 в оренду до 01.09.2010 року земельної ділянки для експлуатації та обслуговування складських приміщень по АДРЕСА_2", зазначивши: "Передати ОСОБА_1 в оренду до 01.09.2010 року земельну ділянку площею 1986 кв.м., за рахунок земель наданих в оренду ОСОБА_3 та ОСОБА_5, для будівництва (експлуатації) адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2 з платою за землю в розмірі 3 % від грошової оцінки землі щорічно".

02.12.2008 року на підставі вищевказаного рішення, між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ФО-П ОСОБА_1 було укладено додаткову угоду, якою внесено зміни до договору оренди землі від 18.10.2005 року (арк.с.32), а саме:

- по всьому тексту Договору замість слів: "експлуатація та обслуговування складських приміщень" викладено в наступній редакції "будівництво адміністративно-складських приміщень";

- до першого абзацу пункту 9 розділу "Орендна плата" договору оренди земельної ділянки, а саме викладено у новій редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 3 % від грошової оцінки землі щорічно";

- до третього абзацу пункту 9 розділу "Орендна плата" , згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 20 листопада 2008 року за № 280, а саме викладено у новій редакції: "У 2008 році щомісячна плата за землю складає: 180 грн. 73 коп. (сто вісімдесят гривень 73 коп.).

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів; індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом."

Дану Додаткову угоду було посвідчено приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Ганночкою О.В., та зареєстровано у Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 26.12.2008 року за № 040854800252.

В подальшому, як встановлено судом, 07.04.2009р. між ОСОБА_1 (продавець за договором) та ОСОБА_6 (покупець за договором) був укладений Договір купівлі-продажу частини будівель та споруд промбази (арк.с.33).

За умовами даного договору ОСОБА_1 було продано частину будівель та споруд промбази, розташованих по АДРЕСА_2, що в цілому складається з: складу літ. Б, площею 283,6кв.м., складу літ. Б1 , площею 133,4кв.м., які знаходяться на земельній ділянці площею 0,1986га, яка надана в оренду згідно договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_1 та Кременчуцькою міською радою, а приміщення № 8 складу літ.Б1, площею 119,9 кв.м., приміщення № 3 складу літ. Б1, площею 13,5 кв.м., загальною площею 133,4 кв.м. перейшли у власність ОСОБА_6

26.02.2010р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_7 було укладено договір купівлі-продажу частини будівель та споруд промбази (арк.с.36).

Договір посвідчено приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Ганночкою О.В.

За вказаним договором ОСОБА_1 продала, а ОСОБА_7 придбав у власність частину будівель та споруд промбази, які розташовані по АДРЕСА_2, що в цілому складається з: складу літ. Б, загальною площею 283,6 кв.м., розташованих на земельній ділянці площею 0,1986 га (кадастровий номер: НОМЕР_3), яка знаходиться в оренді на підставі договору, укладеного між Кременчуцькою міською радою Полтавської області та ОСОБА_1, та посвідчений 18.10.2005р., у власність покупця перейшло: приміщення 1-5 пл. 272,1 кв.м., приміщення 1-4 пл. 11,5 кв.м., загальною площею 283 кв.м.

31.08.2010 року ОСОБА_1 звернулась до Кременчуцької міської ради з заявою про прийняття та надання їй рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою, що підтверджується описом документів, що надано адміністратору для проведення реєстрації у реєстрі документів дозвільного характеру (арк.с.39).

09.11.2011 року ФО-П ОСОБА_1 (позивач по справі) звернулась до Кременчуцької міської ради з заявою, що підтверджується описом документів, які надано адміністратору для проведення реєстрації у реєстрі документів дозвільного характеру.

15.12.2011 року виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області листом за вих. № 11-22/2-3638 (арк.с. 41) було повідомлено ФО-П ОСОБА_1 про те, що подані нею документи розглянуті та підготовлений відповідний проект рішення для розгляду на черговому пленарному засіданні міської ради, яке відбудеться 27.12.2011 року.

19.11.2013р. ОСОБА_1 звернулась до Кременчуцької міської ради з заявою про прийняття та надання їй рішення про надання дозволу на поділ земельної ділянки, що підтверджується описом документів, що надано адміністратору для проведення реєстрації у реєстрі документів дозвільного характеру.

08.04.2014р. виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області листом за вих. № 11-26/2-769 3638 (арк.с.43) було надано відповідь ФОП ОСОБА_1 на її звернення про те, що листом виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 11-24/2-2121 від 30.10.2013 на її попередню заяву щодо оформлення вищевказаної земельної ділянки її було повідомлено про необхідність надання кадастрових планів всіх складових частин сформованої земельної ділянки площею 1986 кв.м., що перебувала у її користуванні до 01.09.2010 року на підставі договору оренди землі № 040654800007 від 11.01.2005. В поданих матеріалах знову відсутній кадастровий план з координатами земельної ділянки площею 294 кв.м., що знаходиться в користуванні ФО-П ОСОБА_6, і яка є складовою частиною раніше сформованої земельної ділянки.

29.05.2014 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області за результатами розгляду заяв, було прийняте рішення "Про надання згоди на поділ (об'єднання) земельних ділянок в м. Кременчуці" (арк.с. 44, копія витягу), у відповідності до п. 2 якого, було вирішено:

"Надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 згоду на поділ земельної ділянки площею 1986 кв.м. (кадастровий номер: НОМЕР_3), яка передавалась їй в оренду для будівництва адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2, на три земельні ділянки:

- земельна ділянка НОМЕР_4 - площею 1366 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень, які перебувають у власності ФО-П ОСОБА_1, по АДРЕСА_2;

- земельна ділянкаНОМЕР_5 - площею 326 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази, які перебувають у власності ФО-П ОСОБА_7, по АДРЕСА_3;

- земельна ділянка № 3 - площею 294 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази, які перебувають у власності ФО-П ОСОБА_6, по АДРЕСА_2."

28.10.2014 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийняте рішення "Про продовження строку дії дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою в м. Кременчуці" (копія витягу арк.с.45), яким було вирішено продовжити строк дії дозволу на розроблення та подачу на розгляд та затвердження технічних документацій із землеустрою щодо поділу (об'єднання) земельних ділянок фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (позивачу по справі), якій пунктом 2 рішення Кременчуцької міської ради від 29.05.2014 "Про надання згоди на поділ (об'єднання) земельних ділянок в м. Кременчуці" надано згоду на поділ земельної ділянки площею 1986 кв.м., що передавалась їй в оренду для будівництва адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2, до 28.01.2015.

23.12.2015 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийняте рішення "Про надання згоди на поділ (об'єднання) земельних ділянок в м. Кременчуці" (арк.с.46, витяг копія), яким було вирішено:

"Надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 згоду на поділ земельної ділянки для експлуатації та обслуговування будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2, у зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно, а саме:

- земельна ділянка НОМЕР_4 - площею 1366 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень для надання в оренду ФО-П ОСОБА_6, по АДРЕСА_2, для надання в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1;

- земельна ділянка НОМЕР_5 - площею 326 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази для надання в оренду ФО-П ОСОБА_7, по АДРЕСА_2, 3-В;

- земельна ділянка № 3 - площею 174 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази для надання в оренду ФО-П ОСОБА_6, по АДРЕСА_2;

- земельна ділянка НОМЕР_7 - площею 119 кв.м., яка передбачається для зарахування до земель запасу міста.

31.05.2016 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийняте рішення "Про погодження технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок в м. Кременчуці", (арк.с.47, копія витягу) з урахуванням внесених змін до нього рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 30.06.2016 року (арк.с.48), було вирішено:

"Погодити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1986 кв.м. (кадастровий номер: НОМЕР_3) для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази по АДРЕСА_2, на чотири земельні ділянки:

- земельна ділянка НОМЕР_4 - площею 1366 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2, для надання в оренду ФО-П ОСОБА_1;

- земельна ділянка НОМЕР_6 - площею 326 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази для надання в оренду ФО-П ОСОБА_7, по АДРЕСА_2, 3-В;

- земельна ділянка НОМЕР_8 - площею 174 кв.м. - для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази для надання в оренду ФО-П ОСОБА_6, по АДРЕСА_2;

- земельна ділянка НОМЕР_7 - площею 120 кв.м., яка передбачається для зарахування до земель запасу міста. "

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 1366 кв.м. за адресою м. Кременчук, АДРЕСА_2, для надання в оренду ФО-П ОСОБА_1, була зареєстрована 19.08.2016р. - кадастровий номер НОМЕР_2.

27.09.2016 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийняте рішення "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці" (арк.с.49, витяг копія), пунктом 4 якого було вирішено:

"Передати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (позивачу по справі), за умови виконання пункту 4.2. цього рішення, в оренду строком на п'ятнадцять років земельну ділянку площею 1366 кв.м. (кадастровий № НОМЕР_2) для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень по АДРЕСА_2.

Встановити плату за землю в розмірі 3 % від грошової оцінки землі щорічно".

Пунктом 4.2. рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27.09.2016 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці" міською радою було зобов'язано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1, окрім іншого:

4.2.2. В двомісячний термін відшкодувати збитки, заподіяні територіальній громаді міста Кременчука за користування земельною ділянкою площею 1486 кв.м. без договору оренди землі за період з 01.09.2010 до дня прийняття цього рішення в розмірі орендної плати в повному обсязі.

4.2.5. В місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки: - нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 1366 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з дня прийняття цього рішення до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (позивач по справі), не погоджуючись з пунктами 4.2.2. та 4.2.5. рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 27.09.2016 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці" вважаючи їх незаконними та такими, що порушують її права та охоронювані законом інтереси, звернулась до суду з даним позовом.

При винесенні рішення суд виходив з наступного:

Частиною 2 ст.19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатом аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

У відповідності до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначені частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому; статтею 123 Земельного кодексу (ч. З ст. 124 ЗК України).

Частиною 2 ст.134 ЗК України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.)

Як встановлено судом, 27.09.2016 року Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийнято рішення (арк.с.49, витяг копія), п.4 якого вирішено, передати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (позивачу по справі), в оренду строком на п'ятнадцять років земельну ділянку площею 1366кв.м. (кадастровий НОМЕР_2) для експлуатації та обслуговування частини будівель та споруд промбази та будівництва адміністративно-складських приміщень (які є власністю ФО-П ОСОБА_1.) по АДРЕСА_2 за умови виконання п.4.2 вказаного рішення.

Однак, окрім іншого п.п. 4.2.3. вказаного рішення, зобов"язано позивача в двомісячний термін відшкодувати збитки, заподіяні територіальній громаді міста Кременчука за користування земельною ділянкою площею 1486 кв.м. без договору оренди землі за період з 01.09.2010 до дня прийняття цього рішення в розмірі орендної плати в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи суд вважає вказаний пункт таким, що винесений Кременчуцькою міської радою з порушенням норм чинного законодавства, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. У відповідності до ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є:

- втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

- доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

Упущеною вигодою за змістом ст. 22 ЦК України та ч. 2 ст. 224, ст. 225 ГК України вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене, а друга сторона додержувалася правил здійснення господарської діяльності.

Відшкодування збитків (упущеної вигоди) є видом цивільно-правової відповідальності. Підстави для настання цивільно-правової відповідальності за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема, ЗК України.

Згідно з ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Отже, відповідальність за завдану шкоду настає лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить: - шкоду; протиправну поведінку заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вину.

Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки), так і ступінь вини у розумінні статті 1193 ЦК України. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Відповідач в оскаржуваному пункті рішення та відзиві на позовну заяву, вказує на наявність збитків, заподіяних позивачем територіальній громаді міста Кременчука за користування земельною ділянкою площею 1486 кв.м. без договору оренди землі за період з 01.09.2010 до дня прийняття даного рішення.

За приписами ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є завдання майнової (матеріальної) і шкоди іншій особі.

Основною формою компенсації заподіяної шкоди потерпілій особі є відшкодування збитків.

З огляду на вищевказане, відшкодування збитків - це форма компенсації заподіяної шкоди. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків у сторін (кредитора та боржника) є факт вчинення дій боржником якими кредитору завдано майнову (матеріальну) шкоду.

Відповідно до пункту 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.04.1993 року № 284, відшкодуванню підлягають збитки власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (п.1, п.2 Порядку).

Як встановлено судом позивачу надано в оренду земельну ділянку площею 1366кв.м. з кадастровим номером НОМЕР_2 по АДРЕСА_2, однак в оскаржуваному пункті рішення Кременчуцькою міською радою йдеться про збитки, заподіяні територіальній громаді міста Кременчука за користування земельною ділянкою площею 1486 кв.м. без договору оренди.

Документи, що слугували підставою для винесення оскаржуваних пунктів рішення, акти комісії, які б підтверджували наявність збитків, відповідачем надано не було.

Виходячи з положень ст. 16 ЦК України відшкодування збитків може бути здійснено боржником кредитору або у добровільному порядку або в судовому порядку

Тобто, у випадку якщо відшкодування шкоди відбувається не в добровільному порядку, її відшкодування, у формі стягнення збитків або зобов'язання відшкодування збитків може бути здійснено виключно в судовому порядку.

Отже, в будь-якому випадку відшкодування збитків не може бути здійснено шляхом зобов'язання міською радою, як кредитором, особи - боржника відшкодувати такі збитки рішенням міської ради, як це здійснено в даному випадку.

Щодо оскаржуваного п.п. 4.2.5. рішення, яким позивача в місячний термін після державної реєстрації права оренди земельної ділянки: - зобов"язано нарахувати та сплатити орендну плату за фактичне використання земельної ділянки площею 1366 кв.м. у розмірі 3 % від грошової оцінки землі за період з дня прийняття цього рішення до дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки, суд зазначає наступне.

У відповідності до ст. 1 ЗУ "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідної орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ч. 1 ст. 13 ЗУ "Про оренду землі").

Тобто, у відповідності до змісту вказаних положень ЗУ "Про оренду землі" визначено правову підставу появи у особи (орендаря) певного кола прав та обов'язків на підставі договору оренди землі в тому числі і щодо сплати орендної плати.

Частиною 1 ст. 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, плата за землю вноситься з дати державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Як встановлено судом договір оренди землі між Кременчуцької міської радою Полтавської області та ФО-П ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 1366 кв.м. - не укладено.

У зв'язку з тим, що договір оренди землі в даному випадку ще не укладено, а отже на його підставі право оренди земельної ділянки не зареєстровано, а тому у позивача, фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, не виникло певних прав та обов'язків пов'язаних з користуванням вказаною земельною ділянкою, в тому числі і щодо сплати саме орендної плати за період неохоплений договором оренди землі, який тільки буде укладено в майбутньому.

Як роз"яснено в п. 1.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України).

З огляду на вказані положення з моменту державної реєстрації договору оренди землі, у позивача, фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, виникне право оренди за вказаним договором.

Враховуючи вищевикладене, правові підстави виникнення обов'язку у позивача по сплаті орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою до державної реєстрації договору оренди землі - відсутні.

Відповідно до ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно п. "г" ч.3 ст.152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідно до ч. 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно із ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, приймаючи до уваги наведені вище приписи, суд дійшов висновку, що п.п. 4.2.2 та 4.2.5 рішення Кременчуцької міської ради "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчук" від 27.09.2016р. суперечить положенням чинного законодавства України та порушують права та охоронювані законом інтереси ФО-П ОСОБА_1, а тому позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими належними доказами та такими що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43,44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним п.п. 4.2.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області XIVсесії VII скликання "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м.Кременчук" від 27.09.2016р.

3. Визнати недійсним п.п. 4.2.5 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області XIVсесії VII скликання "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчук" від 27.09.2016р.

4. Стягнути з Кременчуцької міської ради Полтавської області (вул. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600; код ЄДРПОУ 24388300) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 3200,00грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено та підписано: 04.04.2017р.

Суддя С.В. Погрібна