ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2017 р. Справа № 548/1630/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 27.01.2017р. по справі № 548/1630/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправною та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Хорольського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, та просила:
- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.112015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268» протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).
Постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 27.01.2017 року по справі № 548/1630/16-а адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 27.01.2017 року по справі № 548/1630/16-а відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права.
Позивач вважає, що постанова Хорольського районного суду Полтавської області від 27.01.2017 року по справі № 548/1630/16-а прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.
Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ з 23.12.2002 року і перебуває на обліку у відповідача, працювала у Хорольському РВ УМВС України в Полтавській області, пішла на пенсію з посади заступника начальника відділу - начальника слідчого відділення Хорольського РВ УМВС України в Полтавській області в званні майора міліції. Пенсія їй призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років, основний розмір пенсії встановлений на рівні 58 відсотків грошового забезпечення.
01.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Листом за вих. № 404/Г-03 від 15.09.2016 року пенсійний орган повідомив позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Згідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відповідності до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 pоку (далі - Закон № 2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. 63 Закон № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Як встановлено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За своїм складом таке грошове забезпечення є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, тому таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Згідно п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, з огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Полтавській області.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, передбачено, що Пенсійний фонд України отримує інформацію про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій в 5 денний строк від силових органів, однак, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області вже відомо про таке рішення, то воно повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідних список для отримання відповідної довідки.
Більше того, з аналізу п. 9 Порядку, передбачено наявність у головних управлінь Пенсійного фонду навіть контрольних повноважень за правильністю складання таких довідок.
Отже, колегія суддів вважає, що відсутність повідомлення державними органами Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року не є підставою для відмови в перерахунку пенсії.
Слід звернути увагу на те, що Вищий адміністративний суд України неодноразово наголошував на те, що державні органи, а також органи Пенсійного фонду України мають діяти злагоджено та відповідно до закону з метою забезпечення права особи на перерахунок пенсії (ухвала суду від 03.12.2015 року у справі № 642/8915/14-а).
Тобто проблеми взаємодії цих органів не повинні ставати на заваді реалізації права позивача на перерахунок пенсії.
Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами позивача щодо протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Як передбачено ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Проте, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, чітко регламентовано обов'язки Міністерства Внутрішніх Справ, Пенсійного Фонду України, Головних управлінь пенсійного фонду України регіонального рівня і регіональних органів правоохоронних органів по перерахунку пенсії та не встановлено заборони або будь-яких обмежень для направлення відповідних списків та проведення перерахунку пенсії без відповідної довідки.
Зазначеним Порядком дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в пятиденний строк від силових органів. Однак, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки.
Слід звернути увагу на те, що такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог щодо визнання бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.112015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268» протиправною та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, колегія суддів зазначає наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, данною нормною встановлено право, а не обов'язок суду щодо витребування звіту про виконання судового рішення.
Колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивача стосовно встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України), задоволенню не підлягають, оскільки підстави вважати, що відповідач не виконуватиме судове рішення по даній справі відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобовязання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рвшення суду (ст. 267 КАС України).
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З урахуванням встановлених обставин, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України) не відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому, відповідно до вимог ст. 202, ч. 2 ст. 205 КАС України, підлягає скасуванню в цій частині, з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні цих позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.
Постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 27.01.2017р. по справі № 548/1630/16-а скасувати в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні цієї частини позовних вимог - відмовити.
В іншій частині постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 27.01.2017р. по справі № 548/1630/16-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Бегунц А.О. Повний текст постанови виготовлений 03.04.2017 р.