КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/136/17 Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук Л.О. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
20 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Вівдиченко Т.Р., Костюк Л.О.
за участю секретаря: Морозенко С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Корюківської районної державної адміністрації, державного реєстратора Корюківської районної державної адміністрації Кожанівського Дмитра Володимировича, третя особа - Корюківське міжгосподарське виробничо-експлуатаційне підприємство по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' про скасування державної реєстрації,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Корюківської районної державної адміністрації, державного реєстратора Корюківської районної державної адміністрації Кожанівського Дмитра Володимировича, третя особа - Корюківське міжгосподарське виробничо-експлуатаційне підприємство по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' про скасування державної реєстрації.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року даний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, третя особа - Корюківське міжгосподарське виробничо-експлуатаційне підприємство по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' звернулося з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 залишити без розгляду.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, третя особа по справі - Корюківське міжгосподарське виробничо-експлуатаційне підприємство по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' зареєстроване Корюківською районною Радою народних депутатів Чернігівської області 10.08.2015, свідоцтво № 05443908.
04.08.2005 відомості про зазначену юридичну особу були включені до Єдиного державного реєстру.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вбачається, що державним реєстратором реєстраційної служби Корюківського районого управління юстиції Чернігівської області Кожанівським Д.В. здійснювались реєстраційні дії відносно Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та електрифікації Райагропроменерго, а саме - державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, яка була проведена 04.08.2015.
На думку позивача, вищезазначена реєстраційна дія була вчинена державним реєстратором реєстраційної служби Корюківського районого управління юстиції Чернігівської області Кожанівським Д.В. з грубим порушенням вимог статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", що є підставою для скасування державної реєстрації Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' та виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців даних про його реєстрацію.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV) (в редакції, що діяла до 28.12.2015), «державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 6 Закону № 755-ІV передбачено, що державний реєстратор, зокрема: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону).
Частиною 2 ст. 4 цього Закону передбачено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч. 2 ст. 4 Закону № 755-ІV).
У відповідності до ч. 1 ст. 29 Закону № 755-ІV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Одночасно, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи (ч. 3 ст. 29 цього Закону).
Згідно ч. 13 ст. 29 Закону № 755-ІV проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п`ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 Закону.
Зокрема, ч. 1 ст. 25 зазначеного Закону передбачено, що державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені ч. 1 ст. 27 Закону.
В свою чергу, підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи згідно норм ч. 1 ст. 27 цього Закону, зокрема, є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону.
Державна реєстрація юридичної особи здійснюється у день надходження передбачених цим Законом документів для проведення державної реєстрації юридичної особи (ч. 5 ст. 25 Закону № 755-ІV).
За результатами проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня після проведення такої державної реєстрації повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або один примірник оригіналу установчих документів у новій редакції та один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів (ч. 14 ст. 29 Закону № 755-ІV).
Водночас, статтею 19 Закону № 755-ІV визначений порядок та перелік документів, які подаються державному реєстратору на зміну керівника юридичної особи.
Так, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Дослідженням матеріалів справи колегією суддів встановлено, що державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Корюківського районного управління юстиції 04.08.2015 було проведено реєстраційну дію - «внесення відмітки про втрату оригіналів установчих документів юридичної особи». Підставою для цього стало надходження від Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Полісся» заяви про втрату оригіналів установчих документів, до якої було додано: документ, що підтверджує внесення плати за оприлюднення повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; довідку видану органом внутрішніх справ, про реєстрацію заяви про втрату оригіналів установчих документів; документ, що засвідчує повноваження представника.
Відповідно до абзацу 1 частини 15 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі втрати оригіналів установчих документів засновники (учасники) юридичної особи або уповноважений ними орган чи особа подає державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заяву про втрату оригіналів установчих документів встановленого зразка. До цієї заяви додаються: документ, що підтверджує внесення плати за оприлюднення повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; довідка, видана органом внутрішніх справ, про реєстрацію заяви про втрату оригіналів установчих документів.
Крім того, 04.08.2015 державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Корюківського районного управління юстиції було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та електрифікації ''Райагропроменерго'', для проведення якої був наданий відповідний пакет документів, зокрема, протокол № 22-07/15 загальних зборів учасників Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' від 22.07.2015, який в судовому порядку був визнаний протиправним та скасовано.
Так в матеріалах справи міститься копія рішення Корюківського районного суду Чернігівської області від 01 липня 2016 року у справі № 736/46/16-ц, яким частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 та визнано неправомочними загальні збори учасників Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та електрифікації «Райагропроменерго» від 22 липня 2015 року, а протокол загальних зборів №22-07/15 від 22.07.2015 року визнано протиправним та скасовано. Крім того, даним судовим рішенням зобов'язано Корюківське міжгосподарське виробничо-експлуатаційне підприємство по енергетиці та електрифікації «Райагропроменерго» поновити ОСОБА_2 в правах по виконанню організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих обов'язків директора даного підприємства. В частині позовних вимог про визнання рішення державного реєстратора реєстраційної служби Корюківського районного управління юстиції Кожанівського Д.В. про перереєстрацію Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та електрифікації «Райагропроменерго» від 04 серпня 2015 року незаконним, та зобов'язати скасувати це рішення позивачу відмовлено (а.с.10-12).
Ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 16 грудня 2016 року апеляційні скарги ОСОБА_2 та Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та електрифікації «Райагропроменерго» задоволено частково. Рішення Корюківського районного суду Чернігівської області від 01 липня 2016 року скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до державного реєстратора реєстраційної служби Корюківського районого управління юстиції Кожанівського Д.В. про скасування державної перереєстрації юридичної особи - Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та електрифікації «Райагропроменерго» та закрито провадження у справі у цій частині позовних вимог. Роз'яснено, що розгляд зазначених позовних вимог віднесено до юрисдикції адміністративного суду. В іншій частині рішення Корюківського районного суду Чернігівської області від 01 липня 2016 року залишено без змін (а.с.15-19).
Відповідно до ч.1 ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Зважаючи на те, що спірні реєстраційні дії державним реєстратором Корюківської районної державної адміністрації Кожанівським Д.В. були вчинені саме на підставі протоколу загальних зборів №22-07/15 від 22.07.2015 року, який рішенням Корюківського районного суду Чернігівської області від 01 липня 2016 року у справі № 736/46/16-ц було визнано протиправним та скасовано, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для скасування державної реєстрації Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' та виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців даних про його реєстрацію від 04.08.2015.
За таких обставин, заявлені позивачем вимоги колегія суддів знаходить обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновки суду першої інстанції та не знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів вважає, що постановлене у справі рішення суду першої інстанції ґрунтується на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень матеріального і процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Корюківського міжгосподарського виробничо-експлуатаційного підприємства по енергетиці та елекрифікації ''Райагропроменерго'' залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Суддя Вівдиченко Т.Р.
Суддя Костюк Л.О.
Повний текст ухвали виготовлено - 27.03.17
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Костюк Л.О.
Вівдиченко Т.Р.