Постанова № 65769766, 23.03.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2017
Номер справи
182/2311/16-а(2-а/0182/23/2017)
Номер документу
65769766
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

23 березня 2017 рокусправа № 182/2311/16-а(2-а/0182/23/2017)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Кругового О.О.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.01.2017 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області про неправомірні дії посадових осіб відповідача та визнання права на перерахунок пенсії

в с т а н о в и В:

04.05.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області про неправомірні дії посадових осіб відповідача та визнання права на перерахунок пенсії, де посилаючись на те, що 25.10.1994 р. звільнено з посади заступника начальника Нікопольського МВ УМВС у Дніпропетровській області по слідству у званні підполковника міліції за власним бажанням, після чого згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу була призначена виплата пенсії за 21 рік вислуги в розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення. В зв'язку з внесеними змінами до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначена позивачу пенсія підлягає невідкладному перерахунку, але, не зважаючи на неодноразові звернення позивача, відповідач перерахунку пенсії позивача не здійснює. Тому звернувся до суду та просить визнати дії посадових осіб Кабінету Міністрів України, та відповідачів незаконними, визнати за позивачем право на перерахунок пенсії із 01.01.2016 р. та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.20126 р. згідно з довідкою національної поліції щодо усіх видів грошового забезпечення та зобов'язати виплатити пенсію за минулий час з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії, як того вимагає законодавство.

Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.01.2017 р. позов задоволено, зобов'язано відповідача звернутися до третьої особи зі списком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45Ж, де буде зазначений ОСОБА_1 для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за встановленою формою згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 р. № 45, провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 та провести його у відповідність до вище зазначених норм чинного законодавства з 01.01.2016 р.; зобов'язано третю особу надати відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 р. № 45, за відповідною посадою в органах НП України стосовно ОСОБА_1

Не погодившись з постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.01.2017 р. відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, де просили постанову суду скасувати, прийняти нову постанову, де в задоволенні позовних вимог відмовити.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник и відповідача та третьої особи, просили задовольнити апеляційні скарги, позивач проти задоволення апеляційних скарг заперечував.

Вислухавши учасників процесу та розглянувши матеріали справи і апеляційні скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є пенсіонером МВС України, звільненим в запас з 1994 року за вислугою років і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 1994 року та отримує пенсію за вислугу років.

Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо здійснення перерахунку йому пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 08.02.2016 за №к82-16 повідомило про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (у редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Аналогічну позицію висловив також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (№806/1721/16), від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а).

Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає, що вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу є передчасними з огляду на таке.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), згідно з яким, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, нормами Порядку №45, передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови №45);

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови №45);

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз. 3 п. 2, абз. 1, 2 п. 3 Постанови №45).

- зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

З наведеного можна зробити висновок, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Про те, що пенсійні органи здійснюють перерахунок пенсії працівникам органів внутрішніх справ виключно на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення наголошував також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (№806/1721/16), від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а).

Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

З огляду на це, слід наголосити, що, як зазначив Верховний Суд України у постанові від 22.04.2015 (№21-484а13), дійсно, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Проте, як зазначалося, відсутність у пенсійного органу інформації (довідки) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, позбавляє можливості здійснити перерахунок пенсії, оскільки відповідні відомості у пенсійній справі особи відсутні.

Так, як вбачається з матеріалів справи та про що наголошує у своїй апеляційній скарзі відповідач, до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області не надходило відповідне повідомлення від державних органів та довідка з останнього місця служби позивача. При цьому, позивач разом із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не подавав.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що у відповідача були відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи викладені обставини, апеляційний суд вважає висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав на задоволення позовних вимог необґрунтованими.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно з ч. 1 ст. 202 КАС підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, встановивши, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини в справі, порушено норми матеріального права, колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.01.2017 р та відмовити у задоволенні позову.

Разом з тим, з Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.

Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 206 КАС, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.01.2017 р. - скасувати та прийняти нову постанову, де відмовити у задоволенні позову.

Стягнути з Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32 здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві (м.Київ) (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; Код банку отримувача (МФО): 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог статей 211-212 КАС України.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: О.О. Круговий