Постанова № 65769053, 05.04.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2017
Номер справи
815/865/17
Номер документу
65769053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/865/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л. І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №106717-13 від 18.06.2016 року, податкової вимоги №96-17 від 05.01.2017 року.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав. З адміністративного позову та додаткових письмових пояснень позивача (аркуші справи 32-34) вбачається, що позивач не погоджується з нарахуванням йому податкових зобов'язань з транспортного податку в 2016 році, оскільки це не відповідає принципу стабільності податкового законодавства.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи. В матеріалах справи містяться заперечення представника відповідача на позов, в яких він просить відмовити у задоволенні адміністративного позову (аркуші справи 35-38), оскільки позивачу належить автомобіль PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску, державний номер НОМЕР_1, об'ємом двигуна 2967 та зазначений транспортний засіб є об'єктом оподаткування у 2016 році враховуючи його вартість, що перевищує 750 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку в судове засідання представника відповідача, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є власницею автомобіля PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску, НОМЕР_1, об'ємом двигуна 2967, дата першої реєстрації транспортного засобу - 24.12.2014 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (аркуші справи 13-14).

Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області 18.06.2016 року винесено податкове повідомлення-рішення №106717-13, яким позивачу визначена сума грошового зобов'язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 25000 грн. (аркуш справи 15).

Крім того, враховуючи не сплату податкового зобов'язання позивачем в добровільному порядку, Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області 05.01.2017 року направлена позивачу податкова вимога №96-17 (аркуш справи 16).

Суд не погоджується з правомірністю нарахування позивачу податкових зобов'язань за транспортним податком з фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 25000 грн., з огляду на наступне.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок - транспортний податок.

З 1 січня 2016 року набрали чинності зміни до ст. 267 Податкового кодексу України внесені Законом України № 909-VIII від 24.12.2015 року, відповідно до яких об'єктом оподаткування транспортним податком визначено легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Відповідно до п. п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та ст. 265 Податкового кодексу України транспортний податок у складі податку на майно віднесений до місцевих податків.

Згідно із п. п. 267.1.1 п. 267.1, п. п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Отже, об'єктом оподаткування транспортним податком з 01.01.2016 року є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1033500 грн. (1378 грн. х 750 = 1033500 грн.) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років.

Відповідно до п. 2, 3, 13, 14 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженої 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66 , п. 3 «Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів», затвердженого 10 квітня 2013 року постановою Кабінету Міністрів України №403, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою Сср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Мінекономрозвитку розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Згідно із положенням п. п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Таким чином, податковий орган має визначити об'єкт оподаткування транспортним податком, обчислити його суму та направити фізичній особі податкове повідомлення-рішення про сплату податку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області не надано до суду доказів, які б свідчили про встановлення нею середньоринкової вартості автомобіля, який належить позивачу, самостійно або шляхом отримання від Мінекономрозвитку такої інформації, не надано доказів, які свідчать про перевищення станом на 01.01.2016 року середньоринкової вартості зазначеним автомобілем 750 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто не доведена правомірність свого рішення, хоча суд зобов'язував відповідача надати такі докази

З метою визначення об'єкта оподаткування представник позивача звернувся з адвокатським запитом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з листом про повідомлення вартості автомобіля PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску з об'ємом двигуна 2967 (аркуші справи 46-47), однак отримав відповідь про те, що отримати таку інформацію можна на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку (аркуші справи 48-49).

За даними офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку середньоринкова вартість автомобіля PORSHE CAYENNE, 2013 року випуску з об'ємом двигуна 3.0, внутрішнього згорання, дизель, АТ з пробігом 200000 км, становить 1011970,05 грн. (аркуш справи 50).

При цьому, відповідачем не надано до суду доказів, які б спростовували зазначену інформацію.

Таким чином, автомобіль марки PORSHE CAYENNE, який належить позивачу, не є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки його вартість складає 1011970,05 грн., що є меншим за встановлений критерій в понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто, у розмірі 1033500,00 грн.

Щодо доводів позивача стосовно можливості реалізації рішення Одеської міської ради від 03.02.2016 року за № 257-VІІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 21.01.2015 року №6257 - VІ «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» тільки починаючи з 2017 року, суд не приймає їх до уваги, оскільки відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону України № 909-VIII від 24.12.2015 року встановлено, що в 2016 році до прийняття рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені п. п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України.

Враховуючи зазначені обставини, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 18.06.2016 року №106717-13 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. за 2016 рік є протиправним та підлягає скасуванню

При цьому, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню також підлягає скасуванню податкова вимога Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №96-17 від 05.01.2017 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №106717-13 від 18.06.2016 року, податкової вимоги №96-17 від 05.01.2017 року - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №106717-13 від 18.06.2016 року.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №96-17 від 05.01.2017 року.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 640 грн.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л. І. Свида