ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2017 р. Справа № 809/429/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області до Комунального підприємства "Електроавтотранс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
16.03.2017 Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Електроавтотранс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 11.10.2016 до 12.10.2016 позивачем проведено перевірку Комунального підприємства "Електроавтотранс", за результатами якої встановлено порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками перевірки складено акт за № ІФ0078/24 від 13.10.2016 та внесено припис за №0010-09-39 та №0010-09/40 від 26.07.2016. Подальша експлуатація відповідачем автомобільного підйомника та згаданого технологічного устаткування створює загрозу життю та здоров'ю працюючих, уникнення чого можливе шляхом зупинення та заборони їх експлуатації, а тому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).
16.03.2017 судом відповідно до пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі.
Цього ж дня судом на виконання вимог частини 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачу за адресою його місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом з інформацією про його права та обов'язки, а також запропоновано у десятиденний строк з дня одержання копії даної ухвали подати заперечення проти позову з необхідними документами або заяву про визнання позову.
22.03.2017 на адресу суду повернулося поштове повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу, яке останній отримав 20.03.2017.
Суд, в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянувши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені обставини, робить висновок, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 03.10.2016 до 13.10.2016 посадовими особами позивача на виконання наказу Управління Державної служби України з питань праці в Івано-Франківській області від 28.09.2016 № 975-Д та на підставі направлення на проведення перевірки від 28.09.2016 № 5062 проведено планову перевірку Комунального підприємства "Електроавтотранс" щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за наслідками якої складено акт перевірки за № ІФ 0078/24 від 13.10.2016.
В ході проведення перевірки встановлено та зафіксовано в акті порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих (а.с.15-20).
13.10.2016 позивачем за наслідками розгляду акту перевірки за № ІФ 0078/24 від 13.10.2016 внесено відповідачу приписи за № 0090-09/31, № ІФ 0078/24, № ІФ 44.4/14.10.16 (а.с.21-28).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 11.02.2005 №96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Управління Держпраці в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державну службу України з питань праці 06.05.2015 за №13, Управління Держпраці в Івано-Франківській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.
Відповідно до підпункту 15 пункту 4 Положення від 06.05.2015, Управління Держпраці в Івано-Франківській області відповідно до покладених на нього повноважень здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 6 статті 7 вказаного Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
У відповідності до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8).
Закон України "Про охорону праці" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Статтею 13 цього Закону встановлено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1).
З цією метою роботодавець забезпечує належне утримання виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом (частина 2).
Відповідно частини 1 статті 21 Закону України "Про охорону праці" виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
В силу приписів частини 1 статті 39 даного Закону посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Процедура проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю визначена Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826.
Пунктом 2.26 цього Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Згідно пункту 2.27 згаданого Положення, заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.
Суд, враховуючи аналіз наведених норм права, зазначає, що орган, який здійснює державний нагляд у сфері охорони праці та промислової безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, на підставі акта, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді заборони експлуатації машин та технологічного устаткування.
Судом встановлено, що з метою усунення порушень законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки, та приписах № 0090-09/31, № ІФ 0078/24, № ІФ 44.4/14.10.16. від 13.10.2016, начальником управління Державної служби України з питань праці видано наказ за № 264 Д від 01.03.2017 "Про проведення позапланової перевірки на Комунальному підприємстві "Електроавтотранс" з метою перевірки стану усунення порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, вказаних у приписах та закріплено відповідальних осіб за здійснення відповідних дій на виконання приписів, внесених позивачем. Зокрема, зобов'язано Головного державного інспектора відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді, на транспорті та зв'язку ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та головному державному інспектору відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_4, а вимоги приписів відповідачем за 2016 рік не виконано. (а.с.29).
За наслідками проведеної позапланової перевірки відповідно до наказу за № 264 Д від 01.03.2017 складено акт за № ІФ 0078-03/05 від 03.03.2017.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що частина порушень законодавства про охорону праці, які виявлені під час проведення планової перевірки від 13.10.2016 на даний час не усунуто.
За наслідками позапланової перевірки від 03.03.2017 складено акт за № ІФ 0078-03/05, на підставі акту було винесено приписи за №№ ІФ 0078-04/10, ІФ 79.4/14.3.17, 0076-04/10, 0090-09/08 від 03.03.2017.
Відповідно до припису за № ІФ 0078-04/10 від 03.03.2017 в порушення вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та Постанови Кабінету міністрів України № 1107 від 26.10.2011 виявлено: відсутній дозвіл від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме:
- ремонт та технічне обслуговування, що зазначені у додатку 3 пункт 15 (електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000В);
- зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечними газами;
- роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В та в зонах дії струму високої частоти;
- зварювальні та газополум'яні роботи, також відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом;
- електричне устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В (тягові підстанції: ТП-1, вул. Луначарського; ТП-2, вул. Стефаника; ТП-3, вул. Зарічна; ТП-6, вул. Тролейбусна; ТП-7 , с.Угринів; вул. Галицька; ТП-8, с. Ямниця, вул. 100 річчя Червоного Хреста; ТП-10, вул. Стуса; ТП-11, вул. Івасюка);
- посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа(кисневі балони, заводські номера: № 69348; № 27575; № 310012; № 14985; № 115535, балон із ЗВГ(пропан), заводські номера: № 077005; № 149309; №193283);
- вантажопідіймальні машини (кран-балки, заводські номера: № 453, 1983 року випуску; № 649, 1976 року випуску; № 1328, 1983 року випуску; № 1330, 1983 року випуску; № 1373, 1983 року випуску; № 1375, 1983 року випуску; № 6932, 1983 року випуску; № 207503, 1977 року випуску) та підйомники (АТ-70М, заводський номер № 845, 1984 року випуску; АТ-70М, заводський номер б/н, номер рами 330700S1611695, 1995 року випуску; АТ-70М-041, заводський номер № 1043, 2003 року випуску).
В порушення пункту 1 Положення про службу безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприєм ств, їх об'єднань, установ і організацій України (додаток 3): наказом не призначена відповідальна особа за виконання функцій служби безпеки дорожнього руху.
В приписі № 0076-04/10 від 03.03.2017 в порушення статті 21 Закону України "Про ОП" зазначено: не одержано дозвіл на види робіт підприємства, діяльність якого пов'язана з виконанням робіт та експлуатацією об'єктів, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- електричне устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В а саме: ТП-1, вул. Луначарського; ТП-2, вул. Стефаника; ТП-3, вул. Зарічна; ТП-6, вул. Тролейбусна, ТП-7, вул. Галицька, с.Черніїв; ТП-8 с. Ямниця ; ТП-10, вул. В.Стуса; ТП-11, вул. Івасюка.
Приписом за № 0090-09/08 від 03.03.2017 встановлені порушення вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України № 1107 від26.10.2011, статті 13 Закону України "Про охорону праці" Розділ VI пункт 1.43, 1.45, 1.46 НПАОП 0.00-1.76-15 пункт 20 Постанови Кабінету Міністрів України № 1790 від 20.11.2003, а саме:
- не представлений дозвіл наексплуатацію лінійних частин та їх елементів систем газопостачання природним і зрідженим газом;
- не представлені дані про наповлнення балонів ЗВГ на газонаповнювальних станціях з контролем встановленого максимального рівня наповнення.
Відповідно до Припису № ІФ 79.4/14.3.17 від 03.03.2017 встановлено порушення пункту 7.2.1. НПАОП 0.00-1.01-07, П.6.2.1. НПАОП 0.00-1.36-03, П.6.4.9. НПАОП 0.00-1.36-03, а саме:
- підприємством не одержано дозвіл спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпекм та охорони праці на експлуатацію вантажопідіймальних машин (тельфера зав. №№ 2075503, 649, 453, 1328,1375, 6932,1330,1373)
- не одержано дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки (експлуатацію підйомників зав. №№ 845,1043);
- перед призначенням працівників, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією підйомників та відповідальних за утримання підйомників у справному стані та за безпечне проведення робіт ними непройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
З наданих суду матеріалів встановлено, що вимоги приписів № 0090-09/31, № ІФ 0078/24, № ІФ 44.4/14.10.16 від 13.10.2016 відповідачем не виконано у повному обсязі, а вказані порушення можуть створити загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення якої можливе шляхом заборони проведення робіт підвищеної небезпеки працівниками, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією підйомників, а також особами, відповідальними за утримання підйомників у справному стані та за безпечене проведення робіт ними.
За таких обставин, суд робить висновок про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства "Електроавтотранс".
Суд зазначає, що згідно частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Враховуючи вищевикладене, на підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 8-14, 86, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Електроавтотранс" (вулиця Тролейбусна 40, 14, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 00432426).
Заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки Комунальному підприємству "Електроавтотранс", а саме: ремонт та технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (лінійних частин, їх елементів систем газопостачання природнім та зрідженим газом; електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В(тягові підстанції: ТП-1 вул. Луначарського, ТП-2 вул. Стефаника, ТП-3 вул. Зарічна, ТП-6 вул. Тролейбусна, ТП-7 с. Угринів вул. Галицька, ТП-8 с. Ямниця вул. 100 річчя Червоного Хреста, ТП-10 вул. Стуса, ТП-11 вул. В.Івасюка; посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа: кисневі балони(заводські №№ 69348, 27575, 310012, 14985, 115535), балони із ЗВГ(пропан(заводські №№ 077005, 149309, 193283); вантажопідіймальних машин та підйомників: кран-балки(тельфери(заводські № 453 1983р.в., № 649 1976р.в., № 1328 1983 р.в., № 1330 1983 р.в., № 1373 1983 р.в., № 1375 1983 р.в., № 6932 1983 р.в., №207503 1977р.в.), підйомники (АТ-70М заводський № 845 1984 р.в.; АТ-70М б/н, № рами 330700S1611695 1995 р.в.; АТ-70М-041 заводський № 1043 2003 р.в.); зберігання балонів із стисненими, зрідженими, вибухонебезпечними газами; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В та в зонах дії струму високої частоти; зварювальні та газополум'яні роботи.
Заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки працівниками, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією підйомників, а також особами, відповідальними за утримання підйомників у справному стані та за безпечне проведення робіт ними.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 та частини 8 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Відповідно до частини 9 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: Остап'юк С.В.