Постанова № 65768302, 27.05.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
804/1224/16
Номер документу
65768302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2016 р. Справа № 804/1224/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до Управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство Марганецький рудоремонтний завод звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а, б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення за період вересень 2015 року по квітень 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем в порушення п.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV, оскільки до розрахунків включено осіб, яким призначено пенсії до набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме до 01.01.2004р.

Також, до оскаржуваних розрахунків включено відшкодування витрат на доставку пенсій особам, що мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та досягли пільгового пенсійного віку, однак це є протиправним, оскільки відшкодування таких витрат, здійснюється відповідно до вимог ст. 63 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином, оскаржувані розрахунки є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не зявився.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення та доповнення до них в яких зазначив, що оскаржувані розрахунки складені правомірно у відповідності до законодавчих норм та не підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, дослідивши письмові докази у справі встановив, що публічне акціонерне товариство "Марганецький рудоремонтний завод" зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Марганці Дніпропетровської області і відповідно, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до наявних в матеріалах справи, Управлінням пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області було направлено позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України По загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а, б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, за період вересень 2015 року по квітень 2016 року.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-IV, який набрав законної сили 01 січня 2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. (абз.1 п.2). До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно до абз.4 пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

До набрання чинності Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування порядок відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату на доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення, був визначений Законом України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування від 26.06.1997р.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, зокрема субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1 статті 2 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів а, б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України Про пенсійне забезпечення.

На підставі пунктів а, б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, якою визначені умови призначення пільгових пенсій за віком та перелік осіб, які мають право на такі пенсії, працівникам відповідача сплачувались пенсії за віком на пільгових умовах.

Як визначено п.п.6.1 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року (надалі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.п.6.4 п.6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (п.6.9 Інструкції).

Згідно п.п. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Враховуючи вищевказані норми законодавства позивач зобовязаний відшкодовувати територіальним органам Пенсійного фонду України витрати на доставку та виплату пенсій, що були призначені особам, які знаходились з ним в трудових правовідносинах та набули право на отримання пенсій відповідно до п. а, п. б-з ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення.

Матеріалами справи підтверджується, що такі фізичні особи дійсно працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, що не оспорюється позивачем.

Посилання позивача, що до розрахунків витрат на виплату та доставку пенсій включено осіб, яким призначено пенсії що мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та досягли пільгового пенсійного віку то необхідно зазначити, що до оскаржуваних розрахунків, направлених підприємству, суми доплат пенсіонерам, які мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та досягли пільгового пенсійного віку, не були включені. Згідно розрахунків, призначені пенсії розподілені на суму, яка відшкодовується підприємством, та на суму доплати за статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, яка згідно ст.63 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відшкодовується за рахунок державного бюджету, а не підприємством.

Також, не знайшли своє відображення доводи позивач про порушення порядку надіслання розрахунків, оскільки наданими позивачем копіями супровідних листів до оскаржуваних розрахунків за період вересень 2015 року по квітень 2016 року підтверджується отримання їх уповноваженою особою позивача (головним бухгалтером ПАТ Марганецький рудоремонтний завод) у строк передбачений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що управлінням Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області доведено правомірність складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період вересень 2015 року по квітень 2016 року, у звязку з чим позовні вимоги є необґрунтованими через, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір в разі відмови в задоволенні позову поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Марганецький рудоремонтний завод" до Управління Пенсійного фонду України в м.Марганці Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування розрахунків - відмовити.

Судові витрати у справі не стягуються.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1