Ухвала суду № 65768187, 31.03.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2017
Номер справи
803/437/17
Номер документу
65768187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 березня 2017 року Справа № 803/437/17

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., вивчивши позовну заяву Торчинського міжгосподарського підприємства по птахівництву до Луцької районної державної адміністрації Волинської області про зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Торчинське міжгосподарське підприємство по птахівництву (далі Торчинське МПП, підприємство) звернулось з адміністративним позовом до Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі Луцька РДА) про зобовязання державного реєстратора скасувати в Єдиному державному реєстрі запис про перебування позивача в процесі припинення і призначення голови комісії з припинення підприємства.

Відповідно до частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та містить такі недоліки.

Так, відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як встановлено, адміністративний позов заявлено до Луцької РДА з позовною вимогою про зобовязання державного реєстратора Луцької РДА скасувати в Єдиному державному реєстрі запис про перебування позивача в процесі припинення і призначення голови комісії з припинення підприємства.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755-IV від 15 травня 2003 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.

Згідно з частиною другою статті 6 цього ж Закону, державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Таким чином, відповідно до наведених норм, саме на державного реєстратора покладено обовязок проведення реєстраційних дій шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру, проте, в порушення вимог пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України, позивач в позовній заяві зазначив неналежного відповідача.

Також, позивачем у позовній заяві зазначено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Міністерство юстиції України.

Відповідно до частини другої статті 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Таким чином, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача. Участь таких третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами стосується прав та інтересів інших осіб.

В порушення наведеного, позивач не конкретизував на стороні позивача або відповідача може вступити у справу третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Міністерство юстиції України; не вказав підстав для залучення до участі у справі як третьої особи Міністерства юстиції України (обставин, які б свідчили про процесуально-правову заінтересованість у справі, зокрема, як рішення у цій справі може безпосередньо вплинути на його права, свободи, інтереси або обовязки).

Згідно з частинами четвертою, пятою статті 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Частиною першою статті 58 КАС України встановлено, що повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.

Наведене дає підстави дійти висновку, що довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника, додаються до позовної заяви в оригінальному примірнику.

Як встановлено, позовну заяву підписано представником Торчинського МПП ОСОБА_1, однак на підтвердження повноважень представника позивача до позовної заяви не додано оригіналу довіреності, а додано лише її копію без належного засвідчення у відповідності до вимог ДСТУ 4163-2003 "Вимоги до оформлювання документів", який затверджений Наказом Держспоживстандарту України від 07 квітня 2003 року, що є порушенням частин четвертої, пятої статті 106, частини першої статті 58 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, а саме: до 14 квітня 2017 року.

Позивачу слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду належним чином оформленої нової редакції позовної заяви (із зазначенням найменування відповідача, номерів засобів зв'язку, адрес електронної пошти, якщо такі відомі, та змісту позовних вимог до належного відповідача), разом з копіями позовної заяви; надання оригіналу довіреності від 25 листопада 2015 року на підтвердження повноважень ОСОБА_1

Керуючись статтями 58, 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Торчинського міжгосподарського підприємства по птахівництву до Луцької районної державної адміністрації Волинської області про зобовязання вчинити дії залишити без руху.

Надати Торчинському міжгосподарському підприємству по птахівництву строк для усунення недоліків до 14 квітня 2017 року.

Розяснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук