ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 р. Справа № 804/2135/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Агро» ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Агро» ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просив скасувати видане відповідачем податкове повідомлення-рішення №0001212203 від 30.03.2016р.
В обґрунтування предявлених позовних вимог зазначалося, що відповідачем в порушення норм чинного законодавства винесено податкове повідомлення-рішення №0001212203 від 30.03.2016р., яким ТОВ «Актив-Агро» додатково нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість. Так, контролюючим органом при винесенні оскаржуваного рішення було пропущено строк для його прийняття, встановлений п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України (далі ПК України). Крім того, відповідачем не враховано, що постановою господарського суду Дніпропетровської області від 29.09.2015р. у справі №904/8327/15 ТОВ «Актив-Агро» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, а відповідно до ст.38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобовязань банкрута вважається таким, що настав, у банкрута не виникає жодних додаткових зобовязань (у тому числі зі сплати податків та зборів (обовязкових платежів), крім витрат, безпосередньо повязаних із здійсненням ліквідаційної процедури, припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута. Таким чином, з 29.09.2015р. у ТОВ «Актив-Агро» не може виникати жодних додаткових зобовязань, в той час, яка оскаржуване рішення прийнято 30.03.2016р., тобто вже після оголошення підприємства банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. За таких обставин оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте у судове засідання його представник не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідач адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення в яких просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що при проведенні інвентаризації актів перевірок було встановлено, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 09.04.2014р. №0003602203 за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Актив-Агро» з питань дотримання вимог податкового законодавства України з податку на додану вартість при здійсненні господарських взаємовідносин з ТОВ «Агрофірма Сокільське» та іншими СГД - постачальниками сільськогосподарської продукції за період 2011 - 2013 роки, їх реальності та повноти відображення в обліку (акт від 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405) були помилково застосовані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 25% замість 50% відповідно до п.123.1 ст.123 ПК України, оскільки на дату винесення податкового повідомлення-рішення не була врахована інформація щодо попередньої камеральної перевірки ТОВ «Актив-Агро», за наслідком якої було винесено на адресу ТОВ «Актив-Агро» податкове повідомлення-рішення №0671981502 від 27.03.2012р.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Зважаючи на приписи ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки не вбачає потреби заслуховувати свідків та експертів.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Актив-Агро» (код ЄДРПОУ 33109405) перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платників податків.
Так, за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Актив-Агро» з питань дотримання вимог податкового законодавства України з податку на додану вартість при здійсненні господарських взаємовідносин з ТОВ «Агрофірма Сокільське» та іншими СГД - постачальниками сільськогосподарської продукції за період 2011 - 2013 роки, їх реальності та повноти відображення в обліку працівниками відповідача було складено акт перевірки від 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405.
На підставі акта перевірки 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405 контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 09.04.2014р. №0003602203, яким ТОВ «Актив-Агро» збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість у загальному розмірі 71528,00грн., в тому числі за основним платежем 57222,00грн., та за штрафними санкціями 14306,00грн.
Означене податкове повідомлення-рішення є узгодженим, оскільки позивачем не оскаржувалось.
В подальшому постановою господарського суду Дніпропетровської області від 29.09.2015р. у справі №904/8327/15 ТОВ «Актив-Агро» (код ЄДРПОУ 33109405, місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, вулиця Сімферопольська, будинок 21) визнано банкрутом.
Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури розміщено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет 02.10.2015р. (номер публікації: 23436).
Ліквідатором майна банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво №195 від 28.02.2013).
31 березня 2016 року на адресу Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Агро» надійшло податкове повідомлення-рішення від Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0001212203 від 30.03.2016р., згідно з яким підприємству додатково нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість на суму 14306,00грн. відповідно до акта документальної позапланової виїзної перевірки від 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405.
При цьому у листі від 30.03.2016р. №11257/10/04-63-14-03, яким позивачу було направлено вищевказане податкове повідомлення-рішення, зазначалося, що при проведенні інвентаризації актів перевірок контролюючим органом встановлено, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 09.04.2014р. №0003602203 за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Актив-Агро» з питань дотримання вимог податкового законодавства України з податку на додану вартість при здійсненні господарських взаємовідносин з ТОВ «Агрофірма Сокільське» та іншими СГД - постачальниками сільськогосподарської продукції за період 2011 - 2013 роки, їх реальності та повноти відображення в обліку (акт від 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405) були помилково застосовані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 25%, оскільки на дату винесення податкового повідомлення-рішення не була врахована інформація щодо попередньої камеральної перевірки ТОВ «Актив-Агро». Так, ДПІ у Жовтневому районі міста Дніпропетровська було проведено камеральну перевірку ТОВ «Актив-Агро» та складено акт перевірки від 19.03.2012р. №1411/152/33109405, в якому встановлено порушення п.200.2 ст.200 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за листопад 2010 року згідно з уточнюючим розрахунком від 29.11.2011р. №9011876214 на загальну суму 4132,00грн. На підставі вищевказаного акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 27.03.2012р. №0671981502 з податку на додану вартість на суму 5165,00гри. (у т.ч. основного платежу - 4132 грн. та штрафних санкцій - 1033 грн.). В подальшому, у зв'язку зі зміною правової позиції щодо визначення розміру фінансових санкції за порушення платниками податків податкового законодавства України в розумінні По даткового кодексу України, а саме відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-УІ встановлено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначе них підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового - зобов'язання з цього податку/зменшення суми бюджетного відшкодування це тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобовязання, завищеної суми бюджетного відшкодування. Таким чином, оскільки проведеною документальною позаплановою виїзною перевіркою ТОВ «Актив-Агро» (акт від 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405) встановлено заниження податку на додану вартість всього у сумі 57222 грн., у тому числі за березень 2012 року в сумі 57222грн., то фінансові санкції за вказані порушення повинні складати 28611грн. (50% від суми недоплати). З урахуванням означеного винесено податкове повідомлення-рішення від 30.03.2016р. №0001212203, яким додатково нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість відповідно до акта документальної позапланової виїзної перевірки від 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405. на суму 14306,00грн.
Позивач, не погодившись з означеним податковим повідомленням рішенням, звернувся до суду з позовом про його скасування.
Вирішуючи означені позовні вимоги, суд зважає на наступне.
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.п.14.1.157 п.14.1 ст.14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до п.п.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення про донарахування штрафних санкцій контролюючий орган посилався на п.123.1 ст.123 ПК України.
Так, відповідно до п.123.1 ст.123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Разом з тим, відповідачем при винесені оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не було враховано строк даності для прийняття останнього.
Так, п.114.1 ст.114 ПК України встановлено, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п.102.1 ст.102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п.102.2 ст.102 ПК України грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо: податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано; посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов'язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.
При цьому, п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як зазначалося вище, штрафні санкції з податку на додану вартість за порушення вимог податкового законодавства, встановлені актом документальної позапланової виїзної перевірки 31.03.2014р. №1125/22-03/33109405, були визначені контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 09.04.2014р. №0003602203, яке підприємством не оскаржувалося та є узгодженим, отже, граничним строком сплати визначених ним зобовязань, в тому числі і штрафних санкцій, відповідно до приписів п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, є 06.04.2012р.
За таких обставин, збільшення (донарахування) контролюючим органом суми штрафної санкції, визначеної податковим повідомленням-рішенням від 09.04.2014р. №0003602203, через помилкове її застосування при винесенні цього податкового повідомлення-рішення у розмірі меншому, ніж встановлено п.123.1 ст.123 ПК України, з урахуванням граничних строків застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків, встановлених п.114.1 ст.114, ст.102 ПК України, могло бути здійснено відповідачем до 06.04.2015р. (не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом).
Однак, наведені вище обставини відповідачем враховані не були і оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0001212203 від 30.03.2016р. видано після спливу встановленого п.114.1 ст.114, ст.102 ПК України граничного строку застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Доказів існування обставин, встановлених п.102.2 ст.102 ПК України, через наявність яких грошове зобов'язання може бути нараховане без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, відповідачем не надано.
Таким чином, відповідно до п.102.1 ст.102 ПК України, оскільки відповідачем протягом зазначеного вище строку не було визначено суму грошових зобов'язань (додаткової суми штрафних санкцій з податку на додану вартість), позивач, як платник податків, вважається вільним від такого грошового зобов'язання.
Крім того, суд зазначає, що положеннями статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, то настав, у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
Отже, у зв'язку із визнанням боржника банкрутом у такої особи виникає особливий правовий статус та з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у боржника не можуть виникати нові зобов'язання зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
За таких обставин, після прийняття 29.09.2015р. Господарським судом Дніпропетровської області постанови про визнання ТОВ «Актив-Агро» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, відносно зазначеного підприємства не можуть виникати жодні додаткові зобовязання, крім тих, які передбачені ст.38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що також не було враховано відповідачем при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0001212203 від 30.03.2016р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що на підставі ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1378,00грн., понесені позивачем, підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок її бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Агро» ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області форми «Р» №0001212203 від 30.03.2016р.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Актив-Агро» ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ 33109405, м. Дніпро, бульвар Катеринославський, 2, ТДК «Босфор», оф.610) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1378,00грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень нуль копійок) відповідно до квитанції №38 від 11.04.2016р.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2