Єдиний державний реєстр судових рішень
№2-а-3701/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2009 року. Торезький міський суд Донецкой области в складі:
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Кононенко Л.І.
за участю: позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного Фонду України в м.Торезі про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного Фонду України в м.Торезі про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди. Свої вимоги обґрунтовує тим, що УПФУ в м.Торезі при виконанні постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. по справі №2-а-337/09 застосувало незрозумілі розміри мінімальних пенсій за віком (від 34 грн. у 2001 р. до 92 грн. 45 коп. у 2004 році), хоча разом із виконавчим листом ним була надана письмова заява, в якій він повідомив УПФУ в м.Торезі про розміри мінімальних пенсій за віком з 2001р. по 2004 р., які указані у мотивувальній частині вказаної постанови суду і повинні застосовуватись при виконанні перерахунку пенсії. Також не було застосовано ніяких змін у перерахунку підвищення інваліду війни 2 групи – 350% мінімальної пенсії за віком, де цей розмір залишився на рівні 1996 року. Після того, як йому стало відомо про розмір нарахованої при виконанні постанови суду суми, йому стало зле і він звернувся за медичною допомогою, лікарем було зафіксовано гіпертонічний криз і він був направлений на госпіталізацію у ЦМЛ м.Тореза.
Позивач просив визнати дії УПФУ в м.Торезі при виконанні постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. щодо застосування необгрунтованих розмірів мінімальних пенсій за віком – неправомірними. Зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50,54 ч.4 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р. у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням встановленого законодавсством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов’язати відповідача здійснити йому доплату до пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р. у розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавсством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов’язати відповідача здійснити відшкодування моральної шкоди, завданої його здоров’ю, в розмірі недонарахованої при виконанні постанови суду суми пенсії.
21.09.2009 р. позивач надав письмові зміни та уточнення до позовних вимог, в яких просить суд визнати дії УПФУ в м.Торезі щодо застосування необгрунтованих розмірів мінімальної пенсії за віком при виконанні постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. по справі № 2-а-337/09 неправомірними. Зобов’язати відповідача виправити порушення матеріального права при здійснені виконання постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. з застосуванням розмірів мінімальних пенсій за віком, які указані у мотивувальній частині постанови суду, згідно ст.ст. 17,19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», зобов’язати відповідача здійснити відшкодування моральної шкоди, завданої його здоров’ю, пов’язану з незаконними діями відповідача, у розмірі 50 000 грн.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснив, що у мотивувальній частині постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. указані розміри прожиткового мінімуму на відповідний рік на одну особу, яка втратила працездатність. Вказані розміри повинні застосовуватись для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком і при перерахунку його пенсії відповідно до вказаної постанови суду. Згідно із ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до числа овновних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. УПФУ в м.Торезі необгрунтовано посилається на те, що мінімальний розмір пенсії, до внесення відповідних змін у ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, визначався постановами Кабінету Міністрів України. Мінімальна пенсія за віком – це соціальна гарантія, і не може бути нижчою від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Просить задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача - УПФУ в м. Торезі Донецької області ОСОБА_3 в судовому засіданні 13.10.2009 р. позовні вимоги не визнала, пояснила суду, що позивач знаходиться на обліку з 28.02.1991 р., як оримувач пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З 12.04.2005 р. 2 група інвалідності встановлена безстроково. Пенсія призначена згідно із ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 28 ЗУ „Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жинок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї статті передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений аб.1 ч.1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Ця норма забороняє застосовувати мінімальний розмір пенсії, встановлений цією статтею, для визначення розмірів пенсій, у тому числі відповідно до ст.ст. 50,54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлений ст. 19 ЗУ «Проо пенсійне забезпечення», яка діяла з 01.01.1992 р. до 01.01.2004 р. Мінімальний розмір пенсії за віком ніколи до 12.01.2005 р. не був пов’язаним з прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, тобто йому не дорівнював. Вважає дії відповідача правомірними і просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що постановою Торезького міського суду Донецької області від 09.04.2009 р. по справі за № 2-а-337/09 позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФУ в м.Торезі про визнання протиправними дій відповідача, зобов’язання відповідача до вчинення певних дій задоволені частково. Визнано дії Управління пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю за період з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р. такими, що не відповідають вимогам ст.ст. 50,54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-ХІ від 28.02.1991 р., протиправними. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату державної пенсії згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, за період з 01 .06.2001 року по 31.12.2004 року включно у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично отриманих останнім сум;
додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю, згідно ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, за період з 01.06.2001 року по 31.12.2004 року включно у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, з урахуванням фактично отриманих останнім сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У мотивувальній частині постанови суду від 09.04.2009 р. указано мотиви, з яких суд виходив при прийнятті постанови, і положення законів, якими він керувався, зокрема указано, що згідно ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 р. (набрав чинності з 01.01.2004 року), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно абз. 2 ч.1 ст.2 ЗУ «Про прожитковий мінімум» № 966-ХІ від 15.07.1999 р. прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч.4 ст.1 цього ж Закону до осіб, які втратили працездатність, відносяться...непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.
Згідно ч.3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч.ч.2,3 ст. 17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-ІІІ від 5.10.2000р., до числа основних державних соціальних гарантій включаються... мінімальний розмір пенсії за віком... Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2001 рік», затверджено на 2001 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць у розмірі 248,77 грн.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2002 рік», затверджено на 2002 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць у розмірі 268 грн.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2003 рік», продовжено на 2003 рік дію ст. 1 ЗУ «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2002 рік».
Згідно ст. 1 ЗУ «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2004 рік», затверджено на 2004 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць у розмірі 284,69 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.07.2009 р. постанову Торезького міського суду від 09.04.2009 р. по справі №2-а-337/09 залишено без змін.
На підставі постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. по справі №2-а-337/09 УПФУ в м.Торезі було проведено перерахунок основної і додаткової пенсії ОСОБА_2 за період з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р., виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком, встановлених з 01.02. 2001 р. ПКМУ від 23.01.2001 р. №37 – 34 грн., з 01.08.2001 р. ПКМУ від 27.08.2001 р. №741 – 39 грн., з 01.01.2002 р. ПКМУ від 19.12.2001 р. № 1706 – 43 грн., з 01.04.2002 р. ПКМУ від 13.03.2002 р. №279 – 47,30 грн. грн., з 01.07.2003 р. ПКМУ від 15.04.2003 р. №544 – 50 грн., з 01.01.2004 р. ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – 92,45 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй (ст.8). Органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19). Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, в інших випадках, передбачених законом (ст.46). Кожний має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди (ч.1ст.50).
Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо визнання дії УПФУ в м.Торезі щодо застосування необгрунтованих розмірів мінімальної пенсії за віком при виконанні постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. по справі № 2-а-337/09 неправомірними, зобов’язання відповідача виправити порушення матеріального права при здійснені виконання постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. з застосуванням розмірів мінімальних пенсій за віком, які указані у мотивувальній частині постанови суду, згідно ст.ст. 17,19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» суд виходить з того, що у мотивувальній частині постанови суду від 09.04.2009 р., що набрала законної сили, указано мотиви, з яких суд виходив при прийнятті постанови, і положення законів, якими він керувався, указано розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць, які необхідно застосовувати при визначенні мінімального розміру пенсії за віком при перерахунку ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю, за період з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р.
Відповідач при проведенні на підставі постанови Торезького міського суду від 09.04.2009 р. перерахунку ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю, за період з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р., застосував розміри мінімальної пенсії за віком, встановлені ПКМУ та ЗУ “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”.
Відповідно до ч.2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.
Обов’язковість судових рішень гарантована, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч.5 ст. 124 і ч.3 ст. 129 Конституції України судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України, а обов’язковість рішень суду визнано однією з основних засад судочинства. Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об’єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.
Обов’язковість рішень суду, що набрали законної сили, полягає у тому, що ці рішення не можуть бути скасовані або змінені будь-якими державними органами,громадськими організаціями, службовими та посадовими особами; зазначені органи та особи не можуть приймати актів, що суперечать рішенню суду, яке набрало чинності; жоден орган, крім суду наступної інстанції, не може скасувати рішенння суду, що набуло чинності.
Суд не приймає аргумент відповідача щодо того, що мінімальний розмір пенсії за віком ніколи до 12.01.2005 р. не був пов’язаний з прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, тобто йому не дорівнював, тому судове рішення виконано в повному обсязі згідно із чинним законодавством.
Згідно абз. 2 ч.1 ЗУ «Про прожитковий мінімум» № 966-ХІ від 15.07.1999 р. прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком. Згідно ч.4 ст.1 цього ж Закону до осіб, які втратили працездатність, відносяться...непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку. Згідно ч.3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно ч.ч.2,3 ст. 17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017-111 від 5.10.2000р., до числа основних державних соціальних гарантій включаються... мінімальний розмір пенсії за віком... Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Положення вказаних Законів, як законів якими керувався суд при ухваленні постанови від 09.04.2009 р., указані в даній постанові, в постанові указано розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць, які необхідно застосовувати при визначенні мінімального розміру пенсії за віком при перерахунку ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю, за період з 01.06.2001 р. по 31.12.2004 р.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цієї частині підлягають задоволенню.
Вирішуючи позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача здійснити позивачу відшкодування моральної шкоди, завданої його здоров’ю, пов’язаної з незаконними діями відповідача, у розмірі 50 000 грн., суд виходить з того, що згідно із положеннями п.2 Постанови ПВСУ «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» №4 від 31.03.1995р. спори про відшкодування моральної шкоди розглядаються, коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено спеціальним Законом. ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-Х11 та будь-яким іншим законом у даному випадку не передбачено відшкодування моральної шкоди. Крім цього, позивачем не надано об’єктивних доказів перенесення з вини відповідача душевних страждань, істотності вимушених змін життєвих стосунків, прикладення додаткових зусиль для організації життя, тощо. Тому у задоволенні вимог позивача про стягнення з відповідача у відшкодування моральної шкоди 50000 грн. необхідно відмовити.
Керуючись: Конституцією України, Законами України: „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 2, 8,9,10,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління пенсійного Фонду України в м.Торезі про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо застосування розмірів мінімальної пенсії за віком при виконанні Постанови Торезького міського суду Донецької області від 09.04.2009 р. по справі № 2-а-337/09 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного Фонду України в м.Торезі про визнання протиправними дій відповідача, зобов’язання відповідача до вчинення певних дій.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, б-р Ілліча, б. 8, код ЄДРПОУ 20395437) виконати Постанову Торезького міського суду Донецької області від 09.04.2009 р. по справі № 2-а-337/09, застосувавши при перерахунку ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії, призначеної згідно ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28 лютого 1991 року, за період з 01 .06.2001 року по 31.12.2004 року включно, мінімальну пенсію за віком, встановлену відповідно до ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та Закони України про затвердження прожиткового мінімуму на відповідні роки, як це указано в мотивувальній частини Постанови Торезького міського суду Донецької області від 09.04.2009 р. по справі № 2-а-337/09.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 02 листопада 2009 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 06 листопада 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі – з дня складання у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження. Заяву про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Торезький міський суд.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
ОСОБА_4ОСОБА_1