Справа № 636/1456/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
24 березня 2017 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Карімова І.В.,
при секретарі - Селеверстової Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Чугуїв цивільну справу за позовом керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, до Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, 3-я особа: ОСОБА_1, про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868,-
В С Т А Н О В И В :
Прокурор звернувся з позовом, який було уточнено, в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (Головного управління Держземагентства у Харківській області), 3-я особа: Державна інспекція сільського господарства у Харківській області, до Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області в якому просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868 про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 114,0000 га для ведення фермерського господарства із земель запасу, землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду та стягнути судові витрати з відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що розпорядження голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 114,0000 га для ведення фермерського господарства із земель запасу, землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду, прийнято з порушенням вимог ч. 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство».
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник позивача - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в судове засідання не зявився, повідомлявся про час і місце розгляду справи належним чином.
Представник позивача - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в судове засідання не зявився, повідомлявся про час і місце розгляду справи належним чином.
Представник третьої особи - Державної інспекції сільського господарства у Харківській області в судове засідання не зявився, повідомлявся про час і місце розгляду справи належним чином.
Представник третьої особи ОСОБА_1 у Харківській області в судове засідання не зявився, повідомлявся про час і місце розгляду справи належним чином.
Представник відповідача Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області позов прокурора визнав у повному обсязі, просив суд його задовольнити, про що надано відповідну заяву.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Судом встановлено, що визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Матеріалами справи встановлено, що розпорядженням голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 114,0000 га для ведення фермерського господарства із земель запасу, землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сімї, відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції на час прийняття спірного розпорядження) для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції на час прийняття спірного розпорядження) заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.
Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону.
Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції на час прийняття спірного розпорядження) земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
Однак, розпорядженням голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 114,0000 га для ведення фермерського господарства із земель запасу, землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду, хоча вказані земельні ділянки знаходяться в різних місцях на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області в 3 масивах (земельні ділянки площею 92,0000 га, 17,0000 га та 5,0000 га відповідно), що підтверджується викопіюваннями з чергового кадастрового плану з пропозицією щодо відведення земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області.
Розпорядження голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868 прийнято з порушенням вимог ч. 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство».
Крім того, відповідно ст. ст. 13, 14 Конституції України є обєктом права власності Українського народу та основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» основоположними принципами діяльності місцевих адміністрацій є, зокрема, принцип законності та відповідальності перед державою за свою діяльність.
В силу ст. 19 Конституції України беззаперечним інтересом держави є імперативне додержання органами державної влади вимог законодавства. Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 7 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01.03.2013 № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них субєкта владних повноважень, згідно зі ст. 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, зокрема позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо виготовлення документів, що посвідчують право користування земельними ділянками.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Дані щодо скасування спірного розпорядження головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку відсутні.
Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно з ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України Головне управління Держгеокадастру у Харківській області передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області, є розпорядником на цей час земель вказаної категорії, у тому числі спірних земельних ділянок, права якого порушено.
Зясовані у судовому засіданні обставини щодо повного визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, дають підстави для висновку про його задоволення на підставі ч. 4 ст.174 ЦПК України. Підстав для відмови у прийнятті заяви відповідача про визнання позову суд не вбачає.
За таких підстав, коли встановлено, що відповідачем у порушення вимог законодавства прийнято розпорядження від 01.10.2012 № 868, суд приходить до висновку, що позов прокурора про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868 про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 114,0000 га для ведення фермерського господарства із земель запасу, землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду, є обґрунтованим та підлягає задоволенню, в межах заявлених позовних вимог.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України, які підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 01.10.2012 № 868 про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 114,0000 га для ведення фермерського господарства із земель запасу, землі сільськогосподарського призначення (рілля) на території Введенської селищної ради Чугуївського району Харківської області за межами населеного пункту для подальшого надання в оренду.
Стягнути судові витрати з відповідача на користь держави в сумі 5032 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.
Суддя: підпис .ОСОБА_2