Справа № 204/6719/16-ц
Провадження № 2/204/2537/16
РІШЕННЯ
Іменем України
22 грудня 2016 року м.Дніпро
Красногвардійськийрайоннийсудм.Дніпропетровськаускладі:
головуючої судді Тітової І.В.
з участю секретаря Таран К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Красногвардійськогорайонного суду м.Дніпропетровська цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії,
в с т а н о в и в:
17 жовтня 2016 року до суду надійшов вищевказаний цивільний позов, у якому позивач просить стягнути з ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35413020046491, МФО 805012, ОКПО 03192484) грошові кошти сумі 5922грн.51коп.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачу, яка прописана на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1, позивачем було призначено житлову субсидію та виплачено кошти для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяв у розмірі: з 01.01.2014р. по 30.04.2015р. у сумі 5816грн.73коп., з 01.05.2015р. по 30.04.2016р. у сумі 105грн.78коп. Всього у сумі 5922грн.51коп. Всі належні до виплати кошти з урахуванням обсягу фактично спожитих послуг заявниця отримала. У результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що відповідач надала неправдиву інформацію про інші житлові приміщення, які перебувають у її власності (розділ III Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням субсидії), а також зазначила недостовірні дані у відомостях про витрати на придбання нерухомого майна, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією (розділ VI Декларації). Згідно з даними, отриманими управлінням від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації, ОСОБА_1, ІН НОМЕР_1, має ще одне житлове приміщення, квартиру. Згідно з договором купівлі-продажу від 23.07.2014р., посвідченим приватним нотаріусом ОСОБА_2 за реєстровим номером 578, відповідачу належить квартира площею 62,3кв.м за адресою: АДРЕСА_2. Відповідач здійснила покупку квартири, вартість якої відповідно до договору купівлі-продажу складає 289044грн. Для сімї відповідача (дві працездатні особи) прожитковий мінімум складав 2436грн. на місяць. Так, вартість покупки, яку здійснив відповідач, у більш, ніж 10 разів перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму на їх сімю. Тобто, відповідач взагалі не мала права на отримання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, так як здійснила покупку майна на суму, яка перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму її сімї, і, відповідна стала власником більше ніж одного житлового приміщення. 16.06.2016р. управління направило повідомлення відповідачу про зобовязання сплатити переплачену суму субсидії. 30.06.2016р. відповідач із повідомленням ознайомилась та отримала його, крім того пояснила, що суму переплати повертати не збирається.
У судове засідання представник позивача не зявилась. Від неї надійшла заява, у якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить розглядати справу за її відсутності.
У судове засідання відповідач не зявилась. Від неї надійшла заява, у якій просить розглядати справу за своєї відсутності та прийняти справедливе рішення.
У звязку із неявкою осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч.2 ст.197 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини і визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року №848, на підставі особистої заяви та наданих документів ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 01 січня 2014 року по 30 квітня 2016 року (а.с.7-13).
Як вбачається із заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, відповідач була повідомлена про обовязок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг (а.с.9-10).
В поданій Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідач підтвердила, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо, їй може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання (а.с.19).
Згідно із п.5 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50000грн.
При цьому, при заповненні декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (форма декларації встановлена постановою КМУ від 28 лютого 2015 року №106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» у додатку 2, в редакції постанови КМУ від 26 червня 2015 року №475), відповідач у розділі III Інформація про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50000грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії у графі «прізвище ініціали» цієї декларації власноруч вказала фразу «не було» (а.с.19).
З метою виявлення фактів подання недостовірної інформації або не повідомлення про зміну обставин, які впливають на отримання житлової субсидії (зокрема, придбання майна на суму що перевищує 50000грн.), та враховуючи вимоги листа Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 25 травня 2016 року №2566/0/192-16, Управлінням була ініційована перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії, за результатами якої встановлено, що відповідач протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії придбала квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, на суму що перевищує 50000грн.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 23 липня 2014 року вартість квартири становить 289044грн. (а.с.25).
Проте, відповідачеві протягом періоду з 01 січня 2014 року по 30 квітня 2016 року, щомісячно нараховувалась житлова субсидія за рахунок коштів державного бюджету на загальну суму 5922грн.51коп. (а.с.4).
Відповідно до п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до пп.3 п.5 положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 (409-2014-п) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного єдиного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) чи володінні (користуванні) дружини (чоловіка, неповнолітніх дітей) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сумі і перевищує встановлену соціальну норму житла, в межах якої надається субсидія.
Відповідно до пп.5 п.5 положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 (409-2014-п) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» субсидія не призначається якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для зазначених осіб. На момент звернення прожитковий мінімум складав 1218грн. на одну особу.
Для сімї відповідача (дві працездатні особи) прожитковий мінімум складав 2436грн. на місяць. Так, вартість покупки, яку здійснив відповідач, у більш, ніж 10 разів перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму на їх сімю.
Тобто ОСОБА_1 взагалі не мала права на отримання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, так як здійснила покупку майна на суму, яка перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму її сімї, і, відповідна стала власником більше ніж одного житлового приміщення.
16 червня 2016 року Управління на адресу ОСОБА_1 направило повідомлення про припинення надання житлової субсидії від 16 червня 2016 року №1867, та про необхідність повернення надміру отриманої житлової субсидії у сумі 5922грн.51коп. (а.с.35).
30 червня 2016 року ОСОБА_1 із повідомленням особисто ознайомилась та отримала його, про що особисто розписалася на відповідному повідомленні.
Рішення Управління про припинення надання житлової субсидії станом на дату звернення до суду не оскаржено.
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що знайшов підтвердження факт того, що відповідачці була надмірно перерахована сума житлової субсидії у розмірі 5922грн.51коп., яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача суму незаконно отриманої житлової субсидії у вищезазначеному розмірі.
Вирішуючи питання щодо стягнення судових витрат, суд виходить із положень ст.88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 88, 209,212-215 Цивільного процесуального кодексу України,
у х в а л и в:
Цивільний позов управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1, 08 серпня 1960р.н. (і/н НОМЕР_1) на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради (р/р 35413020046491, МФО 805012, ОКПО 03192484) грошові кошти у сумі 5922 (пять тисяч девятсот двадцять дві)грн.51коп.
Стягнути із ОСОБА_1, 08 серпня 1960р.н. (і/н НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім)грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.В. Тітова