154/48/17
2/154/82/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2017 року м. Володимир-Волинський
ОСОБА_1 міський суд Волинської області в складі:
головуючого судді Вітера І.Р.,
за участю секретаряСтолярчук Т.О.,
представника ОСОБА_2 місцевої прокуратури
Волинської області ОСОБА_3,
представника позивача ОСОБА_2
районної державної адміністрації ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_2 районної державної адміністрації до ОСОБА_5 про внесення змін до договору оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
Керівник ОСОБА_2 місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі уповноваженого органу здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинахОСОБА_2 районної державної адміністрації, в якому просить внести зміни до п.п. 5, 9, 11 Договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 районною державною адміністрацією та ОСОБА_5, зареєстрованого в Управління Держкомзему у ОСОБА_2 районі Волинської області 26 листопада 2011 року за № 072050004001624 та викласти їх в наступній редакції:
«5. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,1150 га становить 390948,47 грн.»;
«9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік із врахуванням індексації на рахунок, вказаний орендодавцем»;
«11. Орендна плата вноситься у такі строки - згідно зіст. 287 Податкового кодексу Українирівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця». Також відповідно до вимогст. 88 ЦПК Українипросить стягнути з відповідача судові витрати в сумі 1378,00 грн.
Під час судового розгляду керівник ОСОБА_2 місцевої прокуратури звернулась до суду із заявою про зменшення позовних вимог у зв?язку із змінами в законодавстві, а тому просила абзац 3 прохальної частини позовної заяви вважати зміненим наступним чином:
«п.9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 1,2 % від нормативної грошової оцінки землі на рік із врахуванням індексації на рахунок, вказаний орендодавцем».
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 22 грудня 2011 року між орендодавцем ОСОБА_2 районною державною адміністрацією та орендарем ОСОБА_5, в інтересах якої відповідно до довіреності від 29.09.2011 діє ОСОБА_6, укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 30.11.2011 року, № 695, яка знаходиться в урочищі «Біля кладовища» на території Устилузької міської ради за межами населених пунктів сільської ради (п.1 вказаного договору). Згідно п. п. 2, 16 вказаного договору від 22.12.2011 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,115 га, у т. ч. 0,0048 га під капітальною забудовою, 0,1102 га під проїздами, проходами, площадками. Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного використання (03.07). Пунктом 5 вказаного договору від 22.12.2011 року передбачено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки не визначена. Відповідно до п. 8 вказаного договору від 22.12.2011 року, його укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У пунктах 9-13 вказаного договору зазначено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 785 грн. за 1 рік. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється із врахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання та зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься в строки згідно вимог чинного законодавства. Розмір орендної плати переглядається згідно чинного законодавства у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Пункти 5, 9, 11 вказаного Договору не відповідають вимогам діючого законодавства України, відтак потребують внесення змін. Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 0-28-0.3-486/2-16 від 01.03.2016 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки для обслуговування автозаправної станції з автомобільним газозаправочним пунктом, кадастровий номер 0720510400:05:001:052, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Устилузької міської ради Володимир-Волинського району Волинської області, площею 1150 кв.м., переданої у користування ОСОБА_5, становить 390948,47 грн.
ОСОБА_2 районною державною адміністрацією 17.11.2016 року та 29.03.2017 року направлено ОСОБА_5 листи із роз?ясненнями щодо необхідності внесення змін до договору оренди земельної ділянки з додаванням проектів додаткових угод. Відповідь на пропозиції ОСОБА_5 не надала.
Станом на 27.03.2017 зміни до Договору оренди землі № 072050004001624 пов?язані із приведенням розміру орендної плати до вимогПодаткового кодексу Українивнесено не було.
В свою чергу Володимр-Волинською районною державною адміністрацією як стороною договору оренди земельної ділянки не вчинено заходів щодо внесення змін до договору.
Посилаючись на нормиЦивільного кодексу України,Податкового кодексу України,Земельного кодексу України,Законів України «Про оренду землі», «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», «Про оцінку земель», правові позиції Верховного Суду України та Вищого господарського суду України, керівник ОСОБА_2 місцевої прокуратури просить поданий позов задовольнити.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача просили позов задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.
Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з?явилась, про час і місце судового засідання повідомлялася належним чином, причину неявки суду не повідомила, будь-яких письмових пояснень чи заперечень стосовно позову не надала, а тому, зі згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положеннямст. 224 ЦПК України.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому суд керувався такими обставинами.
22 грудня 2011 року між орендодавцем ОСОБА_2 районною державною адміністрацією та орендарем ОСОБА_5, в інтересах якої відповідно до довіреності від 29.09.2011 діє ОСОБА_6, укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 30.11.2011 року, № 695, яка знаходиться в урочищі «Біля кладовища» на території Устилузької міської ради за межами населених пунктів сільської ради (п.1 вказаного договору). Згідно п. п. 2, 16 вказаного договору від 22.12.2011 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,115 га, у т. ч. 0,0048 га під капітальною забудовою, 0,1102 га під проїздами, проходами, площадками. Цільове призначення земельної ділянки землі комерційного використання (03.07). Пунктом 5 вказаного договору від 22.12.2011 року передбачено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки не визначена. Відповідно до п. 8 вказаного договору від 22.12.2011 року, його укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У пунктах 9-13 вказаного договору зазначено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 785 грн. за 1 рік. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється із врахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання та зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься в строки згідно вимог чинного законодавства. Розмір орендної плати переглядається згідно чинного законодавства у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
26 грудня 2011 року даний договір зареєстрований за № 072050004001624, кадастровий номер вказаної земельної ділянки 0720510 400:05:001:0524.
Предметом спору у даній справі є вимога керівника ОСОБА_2 місцевої прокуратури внести зміни до договору оренди в редакції, наведеній у позовній заяві.
За приписамист. 11 ЦК України,цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1ст. 628 вказаного Кодексу,зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно дост. 651 ЦК України,зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 цього Кодексу).
Статтею 632 ЦК Українипередбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 654 ЦК Україниунормовано, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 289 Податкового кодексу Українипередбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про оцінку земель»,нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 13 цього Законуунормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 цього Закону).
Відповідно дост. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008, від 23.05.2011 року у справі № 7/105-10 (30/234-09), від 04.07.2011 року у справі №41/81пд, а також узгоджується з позицією, викладеною у п. 2.19постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».
Крім того, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Така правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 20.08.2013 року у справі № 5009/3430/12 та від 02.03.2016 року у справі 922/538/14.
Виходячи із системного аналізу положеньПодаткового кодексу України,Закону України «Про оренду землі»вбачається, що зазначені законодавчі акти не встановлюють конкретний розмір орендної плати за земельну ділянку, який має бути зазначений у договорі оренди,Податковий кодексу Українипередбачає лише порядок визначення орендної плати за землю та граничні розміри орендної плати.
Визначення в договорі орендної плати в межах законодавчо визначених граничних розмірів не суперечить положенням чинного законодавства, а одностороннє збільшення ставки орендної плати в межахст. 288 Податкового кодексу Українине є приведенням договору у відповідність до норм чинного законодавства.
На час подання позовної заяви Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року внесено зміни до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, згідно яких розмір орендної плати за земельну ділянку встановлювався у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Однак, 21 грудня 2016 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», що набрав чинності 01.01.2017 року, яким внесено зміни в пункт 288.5.1 Податкового кодексу України та викладено його у наступній редакції: «розмір орендної плати за земельну ділянку встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території».
Відповідно до ст. 12.3 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради обєднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
До місцевих податків згідно ст. 10 Податкового кодексу України належить плата за землю, яка включає в себе за ст. 14.1.147 Податкового кодексу України і орендну плату за земельні ділянки.
Відповідно до рішення п. 8. 4 Устилузької міської ради № 10/9 «Про затвердження ставок земельного податку юридичним та фізичним особам на 2017 рік» від 11.07.2016 року із змінами від 26.01.2017 року, № 18/13 ставка податку за земельні ділянки комерційного призначення (в межах і за межами населених пунктів) встановлюється у розмірі 1,2 відсотка від нормативної грошової оцінки. Згідно п.16 вказаного договору оренди та експлікації земель по формі 6-зем цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного призначення.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, (постанови Верховного суду України 7/105-10(30/234-09) від 23.05.2011 року; N 17/299-10 від 30.05.2011 року; N 41/81пд від 04.07.2011 року, постанови Вищого господарського суду України у справі № 41/81 пд від 09.08.2011 року, № 41/153 пд від 19.01.2011 року, № 5021/2647/12 від 06.08.2013 року).
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед іншого, використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.03.2016 року нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки загальною площею 0,1150 га становить 390948, 47 грн.
Таким чином, пункти 5, 9, 13 договору № 072050004001624 від 26.12.2011 року не відповідають вимогам діючого законодавства України, а тому потребують внесення змін.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Аналогічні норми викладені у ст. 188 ГК України, ст. 30 Закону України «Про оренду землі» та п. п. 36, 43 вказаного договору.
За таких обставин суд вбачає наявність всіх необхідних правових підстав для внесення змін до договору оренди землі, який було укладено між ОСОБА_2 районною державною адміністрацією та ОСОБА_5, яка самостійно не погодилась на ініціативу укладення щодо цього додаткової угоди, а усі листи орендодавця проігнорувала. Тому суд вважає позовні вимоги повністю доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно дост. 88 ЦПК Українисудові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.10, 60, 88, 212-215 ЦПК України,ст.206 Земельного кодексу України, ст. 11, 628, 632,651-654 ЦК України, ст.ст. 288,289 Податкового кодексу України, ст.ст.1,13,15,21 Закону України «Про оренду землі»,Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», ст.ст.5,13,23 Закону України «Про оцінку земель»,Постановою Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_2 районної державної адміністрації до ОСОБА_5 про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.
Внести зміни до п.п. 5, 9, 11 договору від 22.12.2011 року оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 районною державної адміністрацією та ОСОБА_5, зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у ОСОБА_2 районі Волинської області 26.12.2011 року за № 072050004001624 та викласти їх у наступній редакції:
«5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,1150 га становить 390948 .47 грн.»;
«9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 1,2 % від нормативної грошової оцінки землі на рік із врахуванням індексації на рахунок, вказаний орендодавцем»;
«11. Орендна плата вноситься в наступні строки згідно зі ст.287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця».
Стягнути з ОСОБА_5 на користь прокуратури Волинської області (місто Луцьк, вулиця Винниченка, 15, р/р 35216072004945 в Держказначейській службі України, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909915) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
За письмовою заявою відповідача рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення відповідачем може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання відповідачем заяви про його перегляд.
Копію рішення не пізніше трьох днів з дня його проголошення направити відповідачу рекомендованим листом з повідомлення.
Повний текст рішення складено 04 квітня 2017 року.
Головуючий суддя /-/ підпис
Згідно з оригіналом.
Суддя Володимир-Волинського міського суду І.Р. Вітер