Справа № 237/4421/16-а
Провадження № 2-а/237/12/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.02.17 року м. Курахове
Марїнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Ліпчанського С.М.
при секретарі: Бахтіяровій Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Курахове адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління національної поліції України в Донецькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернувся до Марїнського районного суду Донецької області з адміністративним позовом про:
- визнання незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії;
- визнання незаконними дій МВС України та ГУ НПУ в Донецькій області про надання інформації УПФ України в Донецькій області по факту не надання інформації необхідної для перерахунку пенсії;
- зобовязати УПФ України в Донецькій області провести перерахунок розміру пенсії за нормами нового законодавства з розрахунком розміру грошового утримання поліції в строки. вказані законодавством.
Суд вивчивши матеріали справи вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Заст.15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно дост. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди, визнання незаконними дій чи бездіяльності органу державної влади, їхніх посадових і службових осіб.
При задоволенні позову ОСОБА_1 суд виходить з того, що відповідно доЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-УІІІ від 23.12.2015 р., яким внесено зміни дост.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах цьогоЗакону, здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством».
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою КМ України від 13.02.2018 р.№45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За приписом п. 1 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно доЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або в зв»язку із введенням для них нових додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції передбаченопостановами КМУ № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»та№ 947 від 18.11.2015 р.»Про внесення змін до ПКМУ від 09.03.2006 р.№268».Саме цими постановами значно збільшено розмір грошового забезпечення та посадових окладів працівників поліції відносно бувших працівників міліції.
За приписом ч.2 п.15розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про Національну поліцію»за колишніми працівниками міліції, в тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в зв»язку з значним збільшенням грошового забезпечення та посадових окладів поліцейських Національної поліції України, у бувших працівників органів внутрішніх справ (міліції) виникає право на перерахунок отримуваних ними пенсій. А тому, відповідач зобов»язаний провести такий перерахунок.
Більше того, Конституційний Суд України, вирішуючи аналогічні питання та даючи офіційні тлумачення реалізації права деяким категоріям громадян щодо посилення їхнього соціального захисту за конституційним звернення МВС України наголошує, що особи, які проходили службу у військових формуваннях, правоохоронних органах в зв»язку з значним ризиком для життя і здоров»я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фаховості фізичних, вольових та інших якостей, а також не обмеження в часовому виразі виконання службових обов»язків, мають право на додатковий соціальних захист, яке не може бути звужено (рішення №8-рп/99 від 06.07.1999 р. та №5-рп/2002 від 20.03.2002 р.).
Відмову відповідача у проведенні такого перерахунку пенсії суд вважає неправомірною.
Крім цього, суд вважає, що за приписомст.2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб і сфері публічних відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. А тому, даний спір, відповідно до вимог ст.ст. 17,18 КАС України підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судам як адміністративним.
При вирішення спору суд не бере до уваги заперечення відповідача, так як вони є хибними, надуманими і спростовуються нормами Конституції України, Законами України та нормативно-правовими актами КМУ.
Відповідно до ч.1ст.58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність.
Заст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, у зв»язку із введенням в дію цього Закону, проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2ст.51 цього Закону.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розмір пенсії звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчим, зберігається розмір раніще призначених пенсій.
Зміни до ст.63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пом»якшують (покращують) становище пенсіонерів такої категорії, а тому вони мають зворотню дію в часі.
Твердження відповідача, щоЗУ «Про Національну поліцію»може застосовуватися лише відносно поліцейських та працюючих бувших працівників міліції суперечить вимогам ч.2 п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про Національну поліцію. За колишніми працівниками міліції,в тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.
Суд погоджується, що МВС, як державний орган не виконує ПКМУ від 17.07.1992 р. № 393 та від 13.02.2008 р. № 45 за якими Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України та Головні управління Пенсійного фонду України повинні вчинити певні дії і надати списки до регіональних відділень щодо перерахунку пенсій.
В той же час суд не може пов»язувати незаконну бездіяльність державного органу, яка порушує законні права та інтереси громадян, вимоги Закону та постанов КМУ, як підставу для відмови в задоволенні законних вимог позивача щодо перерахунку пенсії. При цьому суд виходить з положень ч.2ст.19 Конституції України,що органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб,що передбаченіКонституцієюта законами України.
Таку правову позицію суду підтримує і Верховний Суд України, який в своєму рішення від 22.04.2014 року (справа № 21-484/а13) зазначає, що підставою для вчинення дій,спрямованих на перерахунок раніще призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи Пенсійного фонду.
Відповідно дост. 5 Указу Президента України від 10.06.1997 р. № 503/97в редакції від 23.11.2007 року «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» передбачено, що нормативно-правові акти КМУ набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більше пізніший строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах.
Суд не має сумніву, що внесені зміни до Законів України, прийняті ПКМУ щодо наявності підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ України та порядок проведення перерахунку, відомі як для МВС так і для ПФУ і його підрозділів на місцях, а тому їх слід виконувати. Будь-яка бездіяльність з цього приводу є незаконною і не може бути підставою для відмови в задоволенні законних вимог пенсіонера.
Суд, задовільняючи позов, також звертає увагу на те, що Пенсійний фонд України, його підрозділи на місцях не можуть тлумачити норми Закону чи підзаконних нормативно-правовових актів, а зобов»язані їх виконувати.
При цьому суд керуєтьсяст. 46 Конституції Україниякою гарантоване право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази які надані сторонами по справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об»єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі, оскільки вони законні і обґрунтовані.
Заперечення відповідача суд не бере до уваги, так як вони суперечать закону, а також зібраним і перевіреним в судовому засіданні доказам. Дії відповідача в частині відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії є незаконними.
Суд також вважає, що судові витрати по справі слід стягнути з відповідача в користь позивача.
На підставі наведеного,ст. 102 ЗУ "Про національну поліцію", п.1ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року,Постанови КМ України № 947 від 18.11.2015 рокуз додатками, № 988 від 11.11.2015 року з додатками,ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб",рішення Конституційного суду від 09.02.1999 року № 1-рп/99та керуючись ст.ст. 162-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління національної поліції України в Донецькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії -задовольнити.
Визнати незаконними дії МВС України і ГУ НПУ в Донецькій області про надання інформації УПФ України в Донецькій області по факту не наданні інформації необхідної для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобовязати УПФ України в Донецькій області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 по нормам нового законодавства, враховуючи розмір грошового утримання поліції в строк, вказаний в законодавстві.
Зобовязати УПФ України в Донецькій області витребувати в ГУ МВС в Донецькій області і МВС України всі необхідні документи, інформацію про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Стягнути Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) судовий збір на користь держави у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Стягнути з Головного управління національної поліції України в Донецькій області (ЄДРПОУ 40109058) судовий збір на користь держави у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України судовий збір на користь держави у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецької апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя С.М. Ліпчанський
Дата документу 28.02.2017