Постанова № 65742982, 27.03.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2017
Номер справи
295/323/17
Номер документу
65742982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Зосименко О.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"27" березня 2017 р. Справа № 295/323/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Жизневської А.В.

ОСОБА_2,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" січня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з позовом, в якому просив визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок йому пенсії починаючи з 30.06.2016 року врахувавши в розрахунок з якого призначена пенсія матеріальні допомоги для вирішення соціально - побутових питань, разові премії, індексацію, надбавки за оперативну - розшукову роботу, винагороду за участь в АТО та виплатити недоплачену пенсію з 30.06.2016 року.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 24.01.2017 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01.12.2016 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням сум проведених виплат: матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань, індексації з яких сплачено ЄСВ.

В решті вимог - відмовлено.

Вважаючи вказане рішення протиправним сторони звернулися з апеляційними скаргами.

ОСОБА_3 звертаючись зі скаргою, зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, просить постанову суду в частині відмови скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі. В апеляційній скарзі позивач покликається, на те, що суд не надав належної оцінки доказам та не вірно застосував ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду в частині задоволення позову скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, судова колегія вважає, що апеляційні скарги слід задовольнити частково.

Встановлено, що позивач з 30 червня 2016 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У грудні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, в якій зазначив, що призначенні пенсії не були враховані: суми матеріальної допомоги, разові премії, індексацію, надбавки за оперативну - розшукову роботу, винагороду за участь в АТО.

14.12.2016 року листом головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачеві було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011-ХІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, далі - Інструкція) Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та матеріальні допомоги, разові премії, надбавки за оперативну - розшукову роботу, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

В матеріалах справи міститься копія довідок за підписом заступника голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 про грошове забезпечення ОСОБА_3С за період з 01.06.2014 року по 06.07.2015 року та за період 07.07.2015 р. по 29.06.2016 р. згідно яких позивачу надано матеріальні допомоги, разові премії, індексації, надбавка за оперативно розшукову роботу, винагороду за участь в АТО. Із зазначених сум, окрім індексації, сплачено внески до пенсійного фонду.

Таким чином, суд першої інстанції зробив вірний висновок, що суми матеріальних допомог на вирішення соціально - побутових питань відносяться до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія.

Стосовно інших індексації, яку на думку суду слід включити до грошового забезпечення для перерахунку пенсії, то колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_3 в цій частині не відповідає вимогам закону з наступних підстав.

Як встановлено з поданих позивачем для перерахунку пенсії довідок за підписом заступника голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 про грошове забезпечення ОСОБА_3С за період з 01.06.2014 року по 06.07.2015 року та за період 07.07.2015 р. по 29.06.2016 р. позивачу нараховано та виплачено суми індексації.

Із вказаних сум, відповідно до довідок, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не утримувались.

Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Відтак, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що індексація, з якої не було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у даному випадку не може бути віднесена до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Також є вірними доводи в апеляційній скарзі ОСОБА_3, відносно ненадання судом першої інстанції належної оцінки доказам, що містяться в матеріалах справи, стосовно не включення до перерахунку грошового забезпечення, з якого призначається пенсія винагород за разові премії, надбавки за оперативно розшукову роботу та, за участь в АТО.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 р. № 158 зі змінами від 31 січня 2015 р. № 24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).

Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.

Тобто названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.

Разом з цим, як вже встановлено матеріалами справи, а саме довідками за підписом заступника голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 про грошове забезпечення ОСОБА_3С за період з 01.06.2014 року по 06.07.2015 року та за період 07.07.2015 р. по 29.06.2016 р. з сум грошового забезпечення за разові премії, надбавки за оперативно розшукову роботу та, за участь в АТО утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що види виплат є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а саме разові премії, надбавки за оперативно розшукову роботу та винагорода за участь в АТО.

Дана правова позиція узгоджується з постановою Верховного Суду України 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Суд першої інстанції належної правової оцінки наведеним обставинам не дав, а тому дійшов хибного висновку, що вказані суми не відносяться до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія, отже рішення в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нового про задоволення позову в цій частині.

Також суд припустився помилки в частині визначення дати, з якої слід провести перерахунок пенсії.

Згідно з ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії у грудні 2016 року, а тому, враховуючи час призначення пенсії, відповідачу слід здійснити перерахунок пенсії з 30.06.2016 р.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" січня 2017 р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 Станіславовчиа задовольнити частково.

Визнати протиправними дії головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) з 30 червня 2016 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого позивачу була нарахована пенсія, суми винагород за участь в АТО, надбавки за оперативно - розшукову роботу, суми разових премій та матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: А.В. Жизневська

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Саєнко,122,м.Житомир,10007

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

4-третій особі: - ,