Ухвала суду № 65741317, 31.03.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2017
Номер справи
804/803/17
Номер документу
65741317
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення апеляційної скарги без руху

"31" березня 2017 р.справа № 804/803/17 Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Чумак С.Ю., перевіривши відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Громадської організації "Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація" в інтересах члена організації ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року в адміністративній справі № 804/803/17 (суддя І інстанції Верба І.О.) за позовом Громадської організації "Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація" в інтересах члена організації ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання незаконними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року адміністративний позов повернуто.

Не погодившись з вказаним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2017 року апеляційну скаргу позивача залишено без руху з підстав пропущення строку оскарження ухвали суду першої інстанції встановленого ч. 3 ст. 186 КАС України, наведені апелянтом підстав для поновленням вказаного строку судом апеляційної інстанції визнані неповажними, надано тридцятиденний строк з моменту отримання копії вказаної ухвали для подання заяви про поновлення строків із зазначенням інших (поважних) причин.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копія оскаржуваного судового рішення отримана апелянтом 14.02.2017 року, тобто останнім днем строку апеляційного оскарження в даному випадку було 20.02.2017 року, проте апеляційна скарга подана до суду першої інстанції засобами поштового зв'язку лише 21.02.2017 року, тобто з порушенням встановленого ч. 3 ст. 186 КАС України п'ятиденного строку апеляційного оскарження.

28.03.2017 року на адресу суду апеляційної інстанції від позивача надійшла заява на усунення недоліків встановлений ухвалою від 20.03.2017 року, в якій останній просить поновити строк на апеляційне оскарження ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2017 року. На підтвердження своїх доводів апелянт надав фіскальний чек ДД УДППЗ «Укрпошта» про відправку 20 лютого 2017 року о 14:59 год. рекомендованого листа з ШКІ 4910007099410 (вказаний на конверті, яким надіслано апеляційну скаргу до суду першої інстанції).

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що строк на апеляційне оскарження апелянтом не порушений.

Проте, при зверненні з апеляційною скаргою апелянтом порушено вимоги частини 6 статті 187 КАС України, а саме не додано документ про сплату судового збору.

Одночасно з апеляційною скаргою позивач звернувся до суду з клопотання про звільнення від сплати судового збору з підстав того, що вказана громадська організація без статусу юридичної особи, яка легалізована та зареєстрована у відповідності до статті 16 Закону України «Про громадські об'єднання», є неприбутковою, не має власного майна, рахунків у банках, ідентифікаційного коду, що виключає можливість сплати судового збору.

Розглянувши наведені доводи апелянта суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити.

Наказом Дніпропетровського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 15.10.2014 року № 381, відповідно до ст. 16 Закону України "Про громадські об'єднання" прийнято письмове повідомлення про утворення Громадської організації "Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація".

Вказаний порядок легалізації передбачався для громадських організацій, які мали намір здійснювати діяльність без статусу юридичної особи.

Стаття 16 Закону України «Про громадські об'єднання» виключена на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 835-VIII від 26 листопада 2015 року.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до статті 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Вказані положення ст. 2 Закону України "Про судовий збір" кореспондуються з положеннями ч. 3 ст. 48 КАС України, згідно яких здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Приписами статті 5 Закону України "Про судовий збір" встановлені пільги щодо сплати судового збору, а саме перелік осіб, які у відповідності до вказаної статті звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Вказаний перелік є вичерпний та розширенню не підлягає.

Разом з тим, вказана норма статті не передбачає пільг по сплаті судового збору для неприбуткових організацій, не виключає з платників судового збору громадські організації, а відтак апелянт відноситься до платників судового збору, оскільки подаючи апеляційну скаргу апелянт наполягає на тому, що громадська організація без статусу юридичної особи має адміністративну процесуальну дієздатність, а відповідно має право на подання позову та на апеляційне оскарження прийнятого судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

За змістом статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може звільнити від сплати судового збору.

При цьому, заявник відповідного клопотання повинен навести доводи і подати докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Так, апелянтом не підтверджено неможливість сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги у порядку та розмірі встановленому законом.

За таких обставин, клопотання громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація» в інтересах члена громадської організації ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Отже, апеляційна скарга не відповідає вимогам частини 6 статті 187 КАС України, оскільки до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.

У відповідності до підпункту 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" з 1 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600 гривень.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-VIII (далі по тексту - Закон України № 1774-VIII), який набув чинності 01.01.2017 року було внесено зміни до Закону України "Про судовий збір".

У відповідності до п. 5 ч. 3 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. (1600 грн.)

Виходячи з цього, сума судового збору за подання апеляційної скарги, що підлягає сплаті, становить 1600 грн.

Реквізити для справляння судового збору: отримувач: УДКСУ у Шевченківському районі м. Дніпро, Рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030101; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012; Призначення платежу - *;101; ххх (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за апеляційною скаргою ххх (ПІБ особи чи назва організації, яка подає апеляційну скаргу), Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху.

За таких обставин, апеляційну скаргу апелянта необхідно залишити без руху та встановити йому десятиденний строк для усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

В задоволенні клопотання Громадської організації "Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація" в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Апеляційну скаргу Громадської організації "Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація" в інтересах члена організації ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 січня 2017 року у справі №804/803/17 залишити без руху та надати десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення вищезазначених недоліків.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України.

Суддя : С.Ю. Чумак