Справа № 685/1307/16-а
Провадження № 2-а/685/3/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2017 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі
головуючого судді Самойловича А.П.,
за участі секретаря Дондель Т.В.,
позивача ОСОБА_1,
його представника ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3,
представника 3-ї особи КП «Теофіпольське ВУЖКГ» ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теофіпольської селищної ради Теофіпольського району Хмельницької області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є Теофіпольське відділення поліції Красилівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області, Комунальне підприємство «Теофіпольське виробниче управління житлово-комунального господарства Теофіпольської селищної ради» та ОСОБА_3,
В С Т А Н О В И В :
20 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, заявивши вимогу визнати протиправними та скасувати рішення Теофіпольської селищної ради шостого скликання від 11 лютого 2015 року № 15-36/2015 щодо встановлення поверхневої перешкоди (шлагбаума) та дорожніх знаків, а саме, 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» на перехресті вулиць ОСОБА_5 та Заводська, вулиць Макаренка та Небесної Сотні (поблизу музичної школи), шлагбауму (лише для проїзду легкових автомобілів) на відрізку дороги по вул. Франка (садиба № 2 ОСОБА_6У.), та рішення Теофіпольської селищної ради від 20 травня 2015 року № 12-39/2015 щодо встановлення дорожніх знаків 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» по вулиці Макаренка навпроти житлового будинку № 5 (ОСОБА_7Я.) і на проїзді на вулицю Макаренка біля магазину ПП ОСОБА_8
Позивачем також заявлена вимога зобовязати Теофіпольську селищну раду вчинити дії щодо демонтажу вищезазначених поверхневої перешкоди (шлагбауму) та дорожніх знаків.
14 грудня 2016 року позивачем збільшено позовні вимоги, а саме, заявлено вимогу стягнути з Теофіпольської селищної ради на свою користь судові витрати, понесені в ході розгляду справи.
23 лютого 2017 року позивачем знову було збільшено позовні вимоги, заявивши вимогу визнати протиправними та скасувати рішення виконавчого комітету Теофіпольської селищної ради від 26 квітня 2007 року № 42 щодо встановлення дорожніх знаків по вул. Макаренка (біля будинку ТОВ РОСТ приватного підприємця ОСОБА_9, біля магазину «Подарунковий» приватного підприємця ОСОБА_10) «Рух заборонено» з інформаційними табличками (п. 3.5 рішення) та зобовязати селищну раду вчинити дії щодо демонтажу названих дорожніх знаків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до плану забудови смт Теофіполь вулиці Попружного, Макаренка та Франка, на яких встановлені дорожні знаки 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено», є обїзними дорогами і мають використовуватися для руху вантажних транспортних засобів як для проїзду в населеному пункті, так і для проїзду до інших населених пунктів, які межують із смт Теофіполь.
Селищна рада своїми рішеннями задовольнила скарги громадян, які проживають на вищезазначених вулицях, але проігнорувала план забудови смт Теофіполь, схему організації дорожнього руху, інтереси громади селищна в цілому та громад інших населених пунктів, проїзд до яких проходить по цих вулицях, як обїзних автомобільних дорогах.
Позивач зазначає також, що встановлення дорожніх знаків та шлагбауму не було належним чином погоджено з органами Міністерства внутрішніх справ.
В ході судового розгляду позивач свої вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник позивача позовні вимоги також підтримав та додатково пояснив, що позивач проживає в с. Михнівка та займається підприємницькою діяльністю з надання послуг по перевезенню вантажів великогабаритними вантажними автомобілями. Село Михнівка розташоване таким чином, що виїзд з цього села до Теофіпольського цукрового заводу можливий лише через смт Теофіполь, однак проїзд вантажних автомобілів по двох єдиних вулицях Макаренка та Небесної Сотні, які ведуть від с. Михнівка, був заборонений спірними рішеннями селищної ради, так як на вїзді на ці вулиці були встановлені дорожні знаки 3.3 «Проїзд вантажних автомобілів заборонено». Внаслідок цих дій мешканці сіл Михнівської та Карабіївської сільських рад фактично позбавлені можливості доставки та вивезення вантажів, а саме, цукрових буряків на Теофіпольский цукровий завод, жому, зерна, будівельних матеріалів та іншого, так як для обїзду необхідно проїхати сільськими дорогами, зробивши багатокілометровий гак.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав та пояснив, що також займається підприємницькою діяльністю в с. Михнівка, має у власності сільськогосподарський комплекс, здійснює постійні перевезення вантажів з с. Михнівка та навколишніх сіл, і встановленими дорожніми знаками про заборону руху вантажних автомобілів було взагалі заборонено проїзд через смт Теофіполь без надання можливості альтернативного проїзду. Зазначив, що являється депутатом Теофіпольської районної ради і ним та іншими депутатами неодноразово виносилося на обговорення питання щодо вирішення проблеми проїзду з сіл Михнівка та сусідніх в сторону цукрового заводу через смт Теофіполь або будівництва обїзної дороги, однак Теофіпольська селищна рада ніяким чином не реагувала.
Представник 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, директор КП «ВУЖКГ Теофіпольської селищної ради», при вирішенні спору покладається на розсуд суду, зазначив, що для виконання рішень селищної ради були встановлені дорожні знаки, виготовлені у відповідності до вимог ДСТУ спеціалізованою організацією на замовлення ВУЖКГ.
Від Теофіпольської селищної ради надійшло письмове заперечення проти позову, згідно якого просить залишити позов без задоволення, посилаючись на те, що згідно ст. 7 Закону України «Про дорожній рух», до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки, питання встановлення дорожніх знаків в цій статті не визначено.
Відповідач також зазначає, що в силу статей 16, 17 та 19 Закону України «Про автомобільні дороги» організація дорожнього руху, його обмеження у межах територіальної громади віднесені до компетенції місцевого самоврядування.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, суд дійшов переконання про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 1 Закону України «Про автомобільні дороги» технічними засобами є спеціальні технічні засоби, призначеними для організації та регулювання дорожнього руху (дорожні знаки, інформаційні табло, дорожня розмітка, сигнальні стовпчики, транспортні та пішохідні огородження різних типів, світлофорне обладнання тощо).
Статтями 16 та 17 даного Закону визначено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
Компетенція органів державної влади, місцевого самоврядування та обєднань громадян у сфері дорожнього руху визначена розділом ІІ Закону України «Про дорожній рух».
До компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами, що передбачено абзацом восьмим частини 1 статті 6 Закону України «Про дорожній рух».
Відповідно до статті 7 Закону України «Про дорожній рух», якою визначена компетенція сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху, ні селищні та сільські ради, ні їх виконавчі органи не уповноважені здійснювати організацію дорожнього руху на території відповідно селищ та сіл, оскільки організація дорожнього руху на території населених пунктів, які являються селищами та селами, а не містами, входить до повноважень районних рад та районних державних адміністрацій, на території яких знаходяться села та селища.
Теофіпольська селищна рада, прийнявши спірні рішення про встановлення дорожніх знаків про заборону руху вантажних автомобілів на певних вулицях селища та встановлення шлагбаума, фактично здійснила організацію дорожнього руху на території селища, тобто вчинила дії у сфері дорожнього руху, на вчинення яких не мала повноважень, тому дані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Позовна вимога привести організацію дорожнього руху на території смт Теофіполь відповідно до стану, який існував до прийняття спірних рішень, також підлягає до задоволення.
Судом не вбачається підстав для скасування рішення виконавчого комітету Теофіпольської селищної ради від 26 квітня 2007 року № 42 шостого скликання щодо встановлення дорожніх знаків «Рух заборонено» з інформаційними табличками по вул. Макаренка в смт Теофіполь, з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про автомобільні дороги», органи місцевого самоврядування в частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів мають право встановлювати за погодженням з відповідними державними органами з безпеки дорожнього руху тимчасові обмеження на рух транспортних засобів при проведенні ремонтних робіт на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів.
Всі учасники судового розгляду визнали, що встановленими в 2007 році дорожніми знаками «Рух заборонено» та табличками до нього заборонено рух по вул. Макаренка в смт Теофіполь по четвергах та неділях з 6 до 14 години, так як ці дні в цей час по вул. Макаренка працює ринок, тому суд вбачає за доцільне обмеження руху з метою забезпечення безпеки працівників та відвідувачів ринку.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6, 7 Закону України «Про дорожній рух», ст.ст. 1, 16, 17, 20 Закону України «Про автомобільні дороги», ст.ст. 2, 10, 12, 17, 18, 71, 160-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Теофіпольської селищної ради шостого скликання від 11 лютого 2015 року № 15-36/2015 «Про розгляд депутатського запиту» в частині встановлення в смт Теофіполь відповідного дорожнього знаку 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» на перехресті вул. ОСОБА_5 Заводська, а також вул. Макаренка Небесної Сотні (поблизу музичної школи) (пункт 2.1 рішення), та в частині встановлення шлагбаума (лише для проїзду легкових автомобілів) на відрізку дороги вул. І.Франка (садиба № 2 ОСОБА_6У.) (пункт 2.3 рішення).
Визнати протиправним та скасувати рішення Теофіпольської селищної ради шостого скликання від 20 травня 2015 року № 12-39/2015 «Про розгляд колективних звернень жителів вул. Макаренка, Садової» в частині встановлення в смт Теофіполь дорожніх знаків 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» по вул. Макаренка навпроти житлового будинку № 5 (ОСОБА_11Я.) і на проїзді на вул. Макаренка біля магазину ПП ОСОБА_8 (пункт 1.1 рішення).
Теофіпольській селищній раді вчинити дії щодо демонтажу в смт Теофіполь шлагбауму (лише для проїзду легкових автомобілів) на відрізку дороги вул. І.Франка (садиба № 2 ОСОБА_6У.) та дорожніх знаків 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» на перехресті вулиць ОСОБА_5 Заводська, перехресті вулиць Макаренка Небесної Сотні (поблизу музичної школи), по вул. Макаренка навпроти житлового будинку № 5 (ОСОБА_11Я.) і на проїзді на вул. Макаренка біля магазину ПП ОСОБА_8
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути з коштів бюджетних асигнувань Теофіпольської селищної ради Теофіпольського району Хмельницької області на користь ОСОБА_1 551,20 грн. (Пятсот пятдесят одну гривню 20 коп.) сплаченого при подачі позову судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Самойлович А.П.