СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" березня 2017 р. Справа № 818/176/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми клопотання про закриття провадження у справі № 818/176/17 за адміністративним позовом Приватного підприємства "Рассвєт Агро" до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради, Державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_4, треті особи - ОСОБА_5, фізична особа-підприємець ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне підприємство "Рассвєт Агро" (далі по тексту - позивач, ПП "Рассвєт Агро"), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради (далі по тексту - відповідач, КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради), Державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_4, треті особи - ОСОБА_5, фізична особа-підприємець ОСОБА_6, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства «Реєстраційно-інвентаризаційна служба» Вязівської сільської ради ОСОБА_7 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 32902038 від 14 грудня 2016 року права оренди земельної ділянки площею 3,8308 га, кадастровий номер 5925084600:00:001:1527, належної ОСОБА_5 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 згідно договору оренди землі від 09 грудня 2016 року.
20.03.2017 року до канцелярії суду представником третьої особи - фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 було подано клопотання про закриття провадження по справі № 818/176/17, мотивуючи тим, що характер спірних правовідносин в даній справі є цивільно - правовим, а тому підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
В судовому засіданні представник третьої особи - фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 клопотання підтримав та просив суд задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти даного клопотання та просив відмовити в його задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні проти зазначеного клопотання не заперечував та просив суд його задовольнити.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, перевіривши матеріали клопотання, суд вважає за необхідне у задоволенні заявленого клопотання відмовити, виходячи з наступного.
В силу пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на день вчинення реєстраційних заходів відповідачем ОСОБА_7, тобто на 01.11.2016 року) регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
В статті 2 цього Закону, зокрема, визначено, що:
державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
обтяження - заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору;
територіальні органи Міністерства юстиції України - територіальні органи Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі;
реєстраційна справа - сукупність документів у паперовій та електронній формі, поданих для проведення державної реєстрації прав та сформованих у процесі державної реєстрації прав.
Однією із засад державної реєстрації прав, згідно статті 3 Закону № 1952-IV, є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
В статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
В Прикінцевих та перехідних положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 834-VIII від 25.11.2015 року було, зокрема, встановлено, що у разі забезпечення виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за рішенням Кабінету Міністрів України такі органи можуть наділятися повноваженнями суб'єктів державної реєстрації прав на відповідній адміністративно-територіальній одиниці до 1 січня 2016 року.
З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є делегованою державою владною управлінською функцією, яка направлена на офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Оскільки в позові заявлено вимогу про визнання протиправним і скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, суд визнає, що в цій ситуації державний реєстратор діяв як суб'єкт владних повноважень і тому ця справа є адміністративною і підсудна окружному адміністративною суду.
Крім того, предметом розгляду даної справи є оскарження дій державного реєстратора, а не цивільно-правові відносини між позивачем та третіми особами.
Керуючись ст. 157,160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 - представника третьої особи - фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 про закриття провадження у справі № 818/176/17 за адміністративним позовом Приватного підприємства "Рассвєт Агро" до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради, Державного реєстратора КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_4, треті особи - ОСОБА_5, фізична особа-підприємець ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складено 03.04.2017 року.
Суддя В.О. Павлічек