ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
03 квітня 2017 року Житомир Справа № 806/1002/17
Категорія 5.1.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглянувши позовну заяву Заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної ради до Державної служби геології та надр України третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн" про визнання протиправним та скасування спеціального дозволу на користування надрами
встановив:
Заступник прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Житомирської обласної ради звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати спеціальний дозвіл на користування надрами №4784, виданий 26 серпня 2016 року Державною службою геології та надр України Товариству з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн" з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища бурштину (ділянка Замисловицька) на території Житомирської області, Олевського району, на захід від села Замисловичі загальною площею 822,80 га.
Одночасно, у позовній заяві позивач просить винести ухвалу про забезпечення позову та заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн", а також будь-яким іншим фізичним та юридичним особам на підставі цивільно-правових угод укладених з наведеним Товариством, або за іншими формами домовленостей з Товариством з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн", здійснювати геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовища бурштину (ділянка Замисловицька) на території Житомирської області, Олевського району, на захід від села Замисловичі загальною площею 822,80 га на підставі спеціального дозволу на користування надрами №4784 від 26 серпня 2016 року.
Вказане клопотання обґрунтовував наступним чином, зазначаючи, що представники Товариства з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн", використовуючи протиправний, на думку позивача, дозвіл №4784 мають змогу фактично здійснювати геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища бурштину (ділянка Замисловицька) на території Житомирської області, Олевського району, на захід від села Замисловичі загальною площею 822,80 га. Крім того, позивач вказує, що необхідність вжиття заходів забезпечення позову продиктована високою соціальною напругою серед місцевих мешканців та територіальної громади Олевського району та Житомирської області, внаслідок видачі спірного дозволу, можливим протиправним видобутком бурштину на площі понад 800 га та ймовірною його подальшою реалізацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
З урахуванням викладених положень, суд дійшов висновку про доцільність розгляду клопотання без проведення судового засідання на підставі наявних матеріалів.
Вирішуючи питання про обґрунтованість вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до змісту зазначених правових норм, законодавцем визначено три підстави для постановлення ухвали про забезпечення позову у справі, зокрема такими є:
- існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
- захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат;
- наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності.
Згідно частини третьої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Зупинення дії оскаржуваного рішення полягає в тому, що на час дії цього способу забезпечення позову положення цього акта не застосовуються до правовідносин. Зупинений акт де-юре вважається не існуючим.
У відповідності до частини четвертої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Заборона вчиняти певні дії застосовується, якщо потрібно обмежити право відповідача чи будь-якої іншої особи вчиняти певні фактичні чи юридичні дії, що стосуються предмету спору, наприклад, укладати договір, проводити платежі, передавати майно. При цьому не допускається заборона дій, вчинення яких не утруднює виконання рішення в майбутньому. Зокрема, не допускається забезпечення позову шляхом заборони органам управління юридичних осіб приймати рішення, виконувати статутні функції, здійснювати господарську діяльність.
Здійснивши дослідження та системний аналіз матеріалів адміністративного позову суд зазначає, що позивачем не надано жодних доказів, які б підтверджували, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн", або будь-якими іншими фізичним та юридичними особам на підставі цивільно-правових угод укладених з наведеним Товариством, або за іншими формами домовленостей з Товариством з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн", здійснюється геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка родовища бурштину (ділянка Замисловицька) на території Житомирської області, Олевського району, на захід від села Замисловичі загальною площею 822,80 га на підставі спеціального дозволу на користування надрами №4784 від 26 червня 2016 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованим забезпечення позову у спосіб, визначений позивачем.
Водночас, беручи до уваги та зважаючи на зміст позовної заяви і доводи, покладені в основу обґрунтування заявленого клопотання, суд дійшов висновку, що викладені позивачем обставини вказують на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам Держави в особі територіальної громади Житомирської області, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Таким чином, виходячи з фактичних обставин справи та вищенаведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність об'єктивних обставини для введення заходів забезпечення, визначених статтею 117 Кодексу адміністративного судочинства України, та вважає доцільним зупинити дію спеціального дозволу на користування надрами №4784, виданого 26.08.2016 Державною службою геології та надр України Товариству з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн" з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища бурштину (ділянка Замисловицька) на території Житомирської області, Олевського району, на захід від села Замисловичі загальною площею 822,80 га - до ухвалення рішення в адміністративний справі № 806/1002/17.
Керуючись статтями 117, 118, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Клопотання заступника прокурора Житомирської області про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити частково.
Зупинити дію спеціального дозволу на користування надрами №4784, виданого 26 червня 2016 Державною службою геології та надр України Товариству з обмеженою відповідальністю "Райт Солюшн" з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища бурштину (ділянка Замисловицька) на території Житомирської області, Олевського району, на захід від села Замисловичі загальною площею 822,80 га - до ухвалення рішення в адміністративний справі № 806/1002/17.
Копію ухвали для виконання направити позивачу, Державній службі геології та надр України, третій особі.
Ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова