Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2017 р. Справа №805/3685/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Пидоненко Д.А. розглянувши адміністративну за позовом Приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК»
до Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання неправомірним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201 та вчинення дії щодо перерахунку штрафних санкцій у відповідності до розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Приватне підприємство «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду до Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201.
В обґрунтування позовних вимог позивач, зазначив, що відповідачем було проведено камеральну перевірку з питань дотримання умов щодо реєстрації у порядку визначеному законодавством в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригувань складених у листопаді-грудні 2015 та січні – лютому 2016 рок за результатами чого складено акт №599/05-19-12-01/34586268 від 20 липня 2016 року згідно висновків якого встановлено порушення позивачем п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. 17 серпня 2016 року відповідачем відносно позивача було прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001431201 про застосування штрафу у загальній сумі 86021,29 грн. Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням та вважає його таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Просив суд визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201.
20 січня 2017 року представник позивача надав через канцелярію суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив суд визнати податкове повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201 неправомірним, частково скасувати його та зробити перерахунок штрафних санкцій у відповідності до розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Представник позивача до судового засідання явку свого представника не забезпечив про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача заперечував проти позову з тих самих підстав, що викладені у письмових запереченнях на позов.
Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 41, ст. 122, ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за наявними в справі матеріалами та доказами.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, Приватне підприємство «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» зареєстровано в якості юридичної особи, включено до ЄДРПОУ за №34586268, знаходиться на податковому обліку Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Як вбачається з позовної заяви та підтверджено матеріалами справи, посадовими особами відповідача було проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» з питань дотримання умов щодо реєстрації у порядку визначеному законодавством в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригувань складених у листопаді-грудні 2015 та січні – лютому 2016 рок за результатами чого складено акт №599/05-19-12-01/34586268 від 20 липня 2016 року.
Актом перевірки встановлено порушення позивачем п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
17 серпня 2016 року відповідачем відносно позивача було прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001431201 про застосування штрафної санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у загальній сумі 86021,29 грн.
Позивач не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням звернувся до Головного управління Держаної фіскальної служби у Донецькій області зі скаргою, за результатами розгляду якої податкове повідомлення-рішення за №0001431201 від 17 серпня 2016 року залишено без змін, скарга без задоволення (рішення від 20.09.2016 року №5303/10/05-99-10-01-12-1).
Несвоєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є спірним у справі, сторонами не заперечується та не підлягає доказуванню.
Спірним питанням даної справи є правомірність застосування штрафної санкції, що передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України з огляду на те, що у 2015 році Міністерством фінансів України не було затверджено порядку застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України згідно приписів пункту 120-1.3 ст. 120-1 такого Кодексу.
З підстав викладеного суд зазначає наступне.
Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.
Відповідно до пп.41.1. ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до вимог п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Як вбачається з акту проведеної відповідачем камеральної перевірки, позивачем у листопаді 2015 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 56626,27 грн., у грудні 2015 року, січні, лютому 2016 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 40036,50 грн., у листопаді, грудні 2015 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 195942,40 грн. та у листопаді 2015 року зареєстровані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із затримкою на термін понад 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 33921,60 грн.
Відповідно до п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Таким чином, Податковим кодексом України передбачений обов'язок платника податків зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою її складання, а за не здійснення такої реєстрації у встановлені терміни законодавством передбачена відповідальність.
Відповідно до положень статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування.
У відповідно до пункт 120-1.3 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній до 01.01.2016 року), порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику
Проте, на час виникнення спірних правовідносин, такий порядок затверджено не було.
Однак, Законом України від 24.12.2015 р. №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» пункт 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України виключено з 01.01.2016 р.
Тобто, на дату прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення такий пункт (п.1201.3 ст.120-1 ПКУ) було виключено.
Згідно положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1/99-рп зазначено, що частину першу ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Як вбачається з матеріалів справи, на час виникнення у позивача відповідного обов'язку щодо реєстрації спірних податкових накладних, норми пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, якими встановлена відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, набрали чинності та були діючими.
Відповідно до п.35 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.
Спірним податковим повідомлення-рішенням до позивача застосовані штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, складених у листопаді, грудні 2015 року та січні, лютому 2016 року.
Враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних, складених після 1 жовтня 2015 року, відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції у відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
У п.113.3 ст.113 Податкового кодексу України встановлено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, відсутність у період дії п.1201.3 ст.120-1 Податкового кодексу України (до 01.01.2016 року) затвердженого Міністерством фінансів України порядку застосування штрафних санкцій, не є підставою для звільняє позивача від відповідальності за порушення термінів реєстрації податкових накладних за цей період, з огляду на визначеність порядку застосування штрафних санкцій самим Податковим кодексом України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позовних вимог Приватного підприємства «ДОНБАССТРАНС-ЛОГІСТІК» до Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення від 17 серпня 2016 року №0001431201 та вчинення дій щодо перерахунку штрафних санкцій у відповідності до розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних – відмовити.
Повний текст постанови складено та підписано 03 квітня 2017 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.