справа № 462/3211/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2017 року Залізничний районний суд міста Львова
у складі :
головуючого-судді Ліуша А.І.
при секретарі Трипалюк А.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії за вислугою років,
В С Т А Н О В И В:
позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дійУправління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, покликаючись на те, що 01 листопада 1998 року він звільнений з роботи в органах Західно-Української транспортної прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». За його заявою відповідач призначив йому пенсію за вислугою років у розмірі 89,00 % від зарплати, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Постановою КМУ №1013 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 31.05.2012 р. №505 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», підвищено з 01 гркдня 2015 року на 10,00 % посадові оклади працівників, розміри яких затверджено, зокрема постановою КМУ від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури». На підставі зазначеної постанови, прокуратурою Львівської області йому надано довідку про розмір заробітної плати станом на 01 грудня 2015 року. У квітні 2016 року він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок раніше призначеної йому пенсії, долучивши довідку прокуратури, в чому йому було відмовлено. Вважає дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії є незаконними і такими, що порушують його законні права на пенсійне забезпечення передбачене Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.
Предсатавник Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова заперечила проти задоволення позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Наказом Західно-Українського транспортного прокурора №208-к від 27 жовтня 1998 року ОСОБА_1 був звільнений з посади заступника начальника відділу нагляду за додержанням законів щодо прав і свобод та захисту інтересів держави у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». /а.с.11-20/
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 02 листопада 1998 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно довідки виданої ОСОБА_1 прокуратурою Львівської області від 04 липня 2016 року №18/1139, заробітна плата на посаді начальника відділу, з якої йому призначено пенсію, на 01 грудня 2015 року становить 16193,72 грн., у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року. /а.с.63/
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області.
Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова листом від 20 квітня 2016 року № 80/К-9 проінформувало позивача, що йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру», оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ ((далі Закон №1789-ХІІ), в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, у 1998 році позивачу призначено пенсію за вислугою років у розмірі 89,00 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Однак, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90,00 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, згідно з ч.13 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").
Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII(пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».
Позивачу пенсія була призначена 02 листопада 1998 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області від 04 липня 2016 року №18/1139 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 05 листопада 1991 року, з розрахунку 89,00 % середнього заробітку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 5, 6, 17,71, 159-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/1139 від 04 липня 2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) на підставі довідки виданої прокуратурою Львівської області №18/1139 від 04 липня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі міста Львова за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 551 /п'ятсот п'ятдесят одну/ гривню 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: /підпис/ А.І. Ліуш
Копія вірна.
Суддя: А.І. Ліуш