Постанова № 65729397, 15.03.2017, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
638/20962/16-а
Номер документу
65729397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

15.03.2017

Справа №638/20962/16-а

2-а/638/202/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.03.2017 р. Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді - Шестака О.І.,

при секретарі - Гармаш К.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

29.12.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в Харківській області, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області на підставі ч. 3 ст. 51 ЗУ від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 і наказу МОУ від 27.11.2013 р №814, подати до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату список осіб для перерахунку пенсії, що стосується ОСОБА_1, починаючи з 01.09.2008 р.; зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат на підставі списку осіб для перерахунку пенсії, що стосується ОСОБА_1, наданого ГУ ПФУ в Харківській області, надати довідку про складові для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у зв'язку із зміною посадового окладу для посади заступника начальника факультету - начальника навчальної частини факультету військового університету на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 і наказу МОУ від 27.11.2013 р. №814 до розміру 1688 грн., починаючи з 01.09.2008 р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377, наказу МОУ від 27.11.2013 р. №814 та наданої довідки ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом, для перерахунку пенсії ОСОБА_1, провести перерахунок пенсії за період з 01.09.2008 р. по 29.12.2013 р. відповідно до наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377, а з 30.12.2013 р. по 31.01.207 р. відповідно до наказу МОУ від 27.11.2013 р. №814 і виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину пенсії виходячи з розміру посадового окладу 1688 грн., починаючи з 01.09.2008 р. по 31.01.2017 р.; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області на підставі ч. 2 ст. 55 ЗУ від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», нарахувати невиплачену компенсацію втрати частини доходів при виплаті недоотриманої частини пенсії за період з 01.09.2008 р. по 31.01.2017 р. і виплатити нараховану компенсацію ОСОБА_1; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377, наказу МОУ від 27.11.2013 р №814 та наданої довідки ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом, для перерахунку пенсії ОСОБА_1, провести перерахунок і виплачувати пенсію, починаючи з 01.02.2017 р., виходячи з розміру посадового окладу для посади заступника начальника факультету - начальника навчальної частини факультету військового університету зі штатно посадовою категорією «полковник» - 1688 грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 вказав, що він, полковник запасу, проходив службу у Збройних Силах з серпня 1972 р. по жовтень 2005 р. Наказом Міністра оборони України (далі МОУ) від 24.09.2005 р. №577 був звільнений із Збройних Сил України в запас за пунктом 67, підпункт «В» (у звязку із скороченням штатів) з посади заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету підготовки командно-штабного, керівного інженерного складу та перепідготовки офіцерів з військ ОСОБА_2 університету Повітряних Сил.

В жовтні 2005 р. йому була призначена пенсія за посадою заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету зі штатно посадовою категорією «полковник» ОСОБА_2 університету Повітряних Сил, військове звання - полковник, вислуга років - 33 роки. Основний розмір пенсії 89% грошового забезпечення (пенсійна справа ФХ-114425).

В січні 2008 р. ГУ ПФУ в Харківській області було проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 «Про впорядкування структури і умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та наказу МОУ від 30.12.2007 р. №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», виданого на підставі цієї постанови КМУ. Посадові оклади керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів в цій постанові КМУ та цьому наказі МОУ не були вказані, тому посадові оклади таких осіб були визначені тільки на підставі таблиці заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу, тобто були прирівняні до посадових окладів інших військовослужбовців, не враховуючи відповідність посад. Позивач зазначаэ, що для його посади оклад був визначений в розмірі 1436 грн.

В звязку з тим, що посадові оклади керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України у постанові КМУ від 07.11.2007 р. №1294 і наказі МОУ від 30.12.2007 р. №707 не були вказані, а лише були прирівняні до посадових окладів інших військовослужбовців, то на підставі цієї ж постанови КМУ від 07.11.2007 р №1294, МОУ 28.07.2008 р. видав наказ №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України». В преамбулі наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 сказано, що цей наказ виданий відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 з метою упорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів. В цьому наказі саме для посади заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету зі штатно посадовою категорією «полковник» військового університету передбачений посадовий оклад - 1688грн. (на 3% менше від посадового окладу начальника факультету військового університету). Слід відзначити, що посадові оклади керівного та наукового складу військових навчальних закладів і наукових установ Міністерства оборони України завжди визначались тільки окремими наказами МОУ. На підставі затверджених схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військового університету саме і визначений посадовий оклад для посади заступника начальника факультету- начальника навчальної частини зі штатно посадовою категорією полковник. Але ГУПФУ в Харківській області не було проведено перерахунку пенсій, починаючи з 01.09. 2008 р., коли наказ МОУ від 28.07.2008 р. №377 вступив у силу і визначив право на перерахунок пенсії.

Позивач вказує, що факт визначення йому посадового окладу згідно постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 та наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 у розмірі 1688 грн. підтверджує копія довідки від 09.06.2012 р. про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 р. №355 з ОСОБА_2 військового комісаріату. Також цей факт підтверджує і те, що всі військовослужбовці керівного та наукового складу військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, які звільнилися у запас починаючи з 01.09.2008 р. по сьогоднішній день отримують пенсії нараховані на підставі вимог постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 та наказу МОУ від 27.08.2008 р. №377.

Позивач зазначає, що для досудового врегулювання цієї проблеми 20.12.2016 р. він письмово звертався до ГУПФУ в Харківській області, але йому було надано необгрунтовану відмову в перерахунку та запропоновано звернутися до суду, і надані довідки: ОСОБА_2 обласного військового комісаріату від 20.02.2008 р. №ФХ-114425 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294; ОСОБА_2 обласного комісаріату від 09.06.2012 р. №ФХ 114425 про складові грошового забезпечення для обчислення пенсії заступника начальника факультету; ГУ ПФУ в Харківській області від 15.12.2016 р. №2791 про розмір пенсії станом на 01.12.2016 р. на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 р. №355.

Позивач вказує, що відповідно до довідки №ФХ-114425 від 20.02.2008 р., на даний час пенсія обраховується виходячи з розміру посадового окладу 1436грн. Але в довідці №ФХ 114425 від 09.06.2012 р., наданій йому про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 р. №355 визначено розмір посадового окладу - 1688грн. Посилаючись на п. 2 зазначеної постанови, ОСОБА_1 зазначає, що посадовий оклад в розмірі 1688грн. був встановлений на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, саме з введенням у дію наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377,тому що інших документів, встановлюючих посадові оклади на той час не видавалось.

Посилаючись на ч. 3 ст. 51 ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", позивач вказує, що в його випадку датою виникнення права на перерахунок пенсії є 01.09. 2008 р., тобто дата, з якої наказ МОУ №377 вступив у силу і визначив посадовий оклад для посади заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету військового університету зі штатно посадовою категорією «полковник» в розмірі 1688 грн. В звязку з несвоєчасним перерахуванням і виплатою частини пенсії відповідно до ч. 2 ст. 55 цього закону, а також, відповідно до п. 2 та п. З постанови від 21.02.2001 р. КМУ №159, позивач просить врахувати це положення при перерахунку і виплаті втраченої частини пенсії, яка не доплачувалась йому щомісячно, за період з 01.09.2008 р. по цей час.

Позивач вказує, що ним була втрачена значна частина пенсії, і посилаючись на викладене він вважає, що його пенсія повинна бути перерахована і виплачуватись в точній відповідності з законодавством України.

23.01.2017 р. ОСОБА_1 подав до суду пояснення щодо відповіді начальника ГУ ПФУ в Харківській області від 26.12.2016 р., вказавши, що в своїй письмовій відповіді від 26.12.2016 р. в.о. начальника ГУПФУ в Харківській області зазначає, що перерахунок пенсії позивача було здійснено з 01.01.2008 р. на підставі-Постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, на виконання якої уповноваженні органи силових міністерств надавали до органів ПФУ довідки про нову структуру та розміри грошового забезпечення кожного пенсіонера окремо, а також вказав, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсій у звязку з виданням будь-яким Міністерством власних наказів.

Однак, вказує позивач, в Схемах розмірів посадових окладів, які затверджені Постановою КМУ від 07.11.2007р №1294, посадові оклади керівного та наукового складу ВНЗ не вказані , в тому числі не вказано посадовий оклад посади, з якої я був звільнений з лав ЗС України.

У відповідності до п.п. 5.1, 12 Постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, Міністр оборони України підписав два накази: від 30.12.2007 р. №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України»; від 28.07.2008 р. №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Позивач зазначає, що для нарахування йому пенсії з 01.01.2008 р. був взятий посадовий оклад 1436 грн. з наказу МОУ від 30.12.2007 р. №707 і, так як в установлених цим наказом схемах посадових окладів теж не вказані посадові оклади керівного і наукового складу ВНЗ, то він взятий з таблиці заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу (на 3% менше від посадового окладу начальника факультету військового університету), і виплата позивачу пенсії з 01.01.2008 р. по 31.08.2008 р. не викликає заперечень.

В звязку з тим, що посадові оклади керівного та наукового складу ВНЗ в постанові КМУ від 07.11.2007 р. №1294 і наказі МОУ від 30.12.2007 р. №707 не були вказані, а лише були прирівняні, не враховуючи відповідність посад, в таблиці заміни розмірів посадових окладів до посадових окладів інших військовослужбовців, то на підставі цієї ж постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, МОУ 28.07.2008 р. видав наказ №377, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за №761/15452. В затвердженій цим наказом схемі розмірів посадових окладів саме для посади заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету зі штатно-посадовою категорією «полковник» військового університету передбачений посадовий оклад - 1688грн. (на 3% менше від посадового окладу начальника факультету військового університету, як передбачено пунктом 5.1 постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294).

Позивач вказує, що саме для встановлення схем розмірів посадових окладів військовослужбовців ВНЗ і був підписаний наказ МОУ від 28.07.200 8р. №377 через незначний термін після наказу МОУ від 30.12.2007 р. №707.

Крім того, вказує позивач, посадові оклади керівного та наукового складу військових навчальних закладів і наукових установ Міністерства оборони України завжди визназначались тільки окремими наказами МОУ. Так, тільки за останній час, зіяли нижчезазначені накази МОУ, які затверджували схеми посадових окладів військовослужбовців керівного і наукового складу ВНЗ:

Позивачу незрозуміло, чому для нарахування йому пенсії наказ МОУ від 30.12.2007 р. №707, яким затверджена таблиця заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу, де вказано посадовий оклад 1436 грн., враховується, а наказ МОУ від 28.07.2008 р. №377, виданий на підставі цієї ж Постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, який і затвердив схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців ВНЗ, де безпосередньо визначені посадові оклади керівного і наукового складу ВНЗ ЗС України, в тому числі і для посади, з якої позивач був звільнений з лав ЗС України (1688 грн.) не враховується. При цьому, всі військовослужбовці керівного та наукового складу військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, які звільнилися у запас починаючи з 01.09.2008 р. отримують пенсії, нараховані на підставі вимог постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 та наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377, а позивачу пенсія нараховується з 01.01.2008 р. і по теперішній час на підставі вимог Постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 та наказу МОУ від 30.12.2007 р. №707 (посадовий оклад 1436 грн.)

Позивач вказує, що начальник ГУПФУ в Харківській області зазначає, що після 01.01.2008 р. рішень КМУ про підстави проведення перерахунку пенсій не надходило. Але у квітні 2012 р. вийшла постанова КМУ від 23.04.2012 р. №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

ОСОБА_1 вказує, що на вимогу п. 2 цієї постанови подати довідки до органів Пенсійного фонду про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат надав довідку від 09.06.2012р., в якій чітко вказаний посадовий оклад позивача - 1688 грн. станом на 01.04.2012 р. А визначений у такому розмірі цей оклад був ще в 2008 р. в наказі МОУ від 28.07.2008 №377, на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294, тому що інших документів, які змінюють посадові оклади, з того часу по сьогоднішній день не видавалось.

Позивач вважає, що ГУПФУ в Харківській області проводить свою роботу з порушенням законодавства України та його прав як пенсіонера і громадянина України.

26.01.2017 р. представник ОСОБА_2 обласного військового комісаріату подав до суду заперечення проти позову ОСОБА_1, вказавши, що позовні вимоги щодо облвійськкомату є незаконними і безпідставними, і просив суд відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.

В обгрунтування вказаної вимоги, посилаючись на п.п. 4.8, 4.9 наказу Міністра оборони України від 31.12.2014 N937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, „Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, навів текст письмового повідомлення Міністерства оборони України, від 24.10.2008 р. №248/6/С/1342-Д, яке отримане облвійськкоматом 01.11.2008 р.:

„На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу 28.07.2008 р. був виданий наказ Міністра оборони України №377 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за №761/15452), яким затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Відповідно до цих Схем суттєво підвищені розміри посадового окладу зазначеній категорії військовослужбовців.

У звязку з цим та відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 Міністерство оборони України своїм листом від 29.08.2008 р. №248/6/С/1087-д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки Головним управліннями Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у звязку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.08 №377.

Однак, Пенсійний фонд України своїм листом від 07.10.2008 р. №17466/02-60 повідомив МО України про те, що чинним Порядком передбачено проведення перерахунку пенсій у разі прийняття рішення КМ України. Крім того, у своєму листі від 12.08.2008 р. №14191/02-60 Пенсійний фонд України повідомив Міністерство оборони України про те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у звязку з виданням будь-яким міністерством власних наказів.

На підставі вищевикладеного, Пенсійний фонд України відмовив у перерахуванні військових пенсій у зв'язку з виданням наказів МОУ від 01.07.08 р. №324 (щодо встановлення надбавки за виконання особливо важливих завдань військовослужбовцям видів Збройних Сил України), від 28.07.2008 р. №377 (щодо затвердження Схем окладів за посадами у військових навчальних закладах Збройних Сил України) та затвердженням Міністром оборони України нових схем розмірів окладів за окремими посадами осіб офіцерського складу Генерального штабу та видів Збройних Сил України.

Ураховуючи те, що відповідно до Порядку військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих головними управліннями Пенсійного фонду України, прошу до вирішення питання про перерахунок пенсій не надавати довідки про грошове забезпечення з урахуванням вищезгаданих наказів Міністра оборони України та нових схем розмірів окладів за посадами Генерального штабу та видів Збройних Сил України.

Також повідомляється, що МОУ надіслано запит до Міністерства праці та соціальної політики України щодо правомірності проведення перерахунку пенсій у звязку із змінами грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України. У разі звернення колишніх військовослужбовців та членів їх сімей з питань перерахунку пенсій прошу застосовувати зазначену інформацію.

Представник ОСОБА_2 обласного військового комісаріату вказує, що в свою чергу Міністерство праці та соціальної політики України розглянуло звернення Міноборони України та надіслало на його адресу лист №1362/0/14-08/039 від 09.12.2008 р., в якому зазначило, що Постанова КМ України від 7.11.2007 р. №1294, якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1.08.2008 р. Саме з цієї дати за рішенням КМ України відбулися зміни розміру та введені нові види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Тому, з 1.01.2008 р. Пенсійний фонд України провів перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного Постановою КМ України від 7.11.2007 р. №1294 та в розмірах, установлених керівниками державних органів у межах наданих їм повноважень саме на цю дату. Інших підстав для проведення перерахунку раніше призначених пенсій законодавством не передбачено. Враховуючи те, що відповідно до п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду від 30.01.2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМ України від 13.02.08 р. №45, військові комісаріати складають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих відповідними органами Пенсійного фонду та вищезазначене повідомлення Міністерства оборони, оскільки Пенсійний фонд відмовляється у перерахуванні військових пенсій у звязку з виданням наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. №377 та наказу Міністра оборони України МОУ №814 від 27.11.2013 р., то дії облійськкомату - субєкта владних повноважень щодо не видачі ГУ ПФУ в Х/обл, без його письмового запиту, „Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії', щодо позивача, на підставі якої ГУ ПФУ в Х/обл. повинен проводитись перерахунок пенсії позивача, є правомірними та такими, що відповідають діючому законодавству України у сфері військово-пенсійних правовідносин.

Крім цього представник відповідача повідомив, що наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 р. №377 Про затвнрдження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за №761/15452 втратив чинність на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Посилаючись на ст. 99 КАС України, представник відповідача вказав, що позивачем пропущено строки звернення до суду.

30.01.2017 р. начальник ГУ ПФУ в Харківській області подав до суду заперечення проти адміністративного позову і просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обгрунтування зазначеної вимоги вказав, що з урахуванням ч. З ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів від 13.02.2008 р. N45, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу перераховано пенсію з 01.01.2008 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом.

Так як Кабінетом Міністрів України після проведення перерахунку пенсій з 01.01.2008 р. на підставі Постанови N1294 від 07.11.2007 р. рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців не приймалось, підстав для перерахунку пенсій з виданням Наказу Міністром оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» N377 від 28.07.2008 р., немає.

Крім того, вказує начальник ГУ ПФУ в Харківській області, 30.12.2013 р. набрав чинності Наказ Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» N814 від 27.11.2013 р., яким визнано таким, що втратив чинність, наказ Міноборони України від 28.07.2008 р. №377.

Представник відповідача вказує, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 неконституційним, незаконним або нечинним в установленому законом порядку не визнаний.

Представник відповідача вказує, що зазначеним Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністра оборони України) не можуть братися управліннями Пенсійного фонду як підстава для перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 р., та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Тобто, повноважень щодо внесення змін в документи, які були надані на позивача ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом і на підставі яких була перерахована пенсія, у органів Пенсійного фонду України немає.

Представник відповідача вказує, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проводився ГУ ПФУ в Харківській області з дотриманням вимог чинного законодавства та на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що надавались ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом.

Посилаючись на викладене, а також на положення ст.ст. 99, 100 КАС України, начальник ГУ ПФУ в Харківській області вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

21.02.2017 р. позивач подав до суду пояснення щодо заперечення ГУ ПФУ в Харківській області проти його позовної заяви.

Щодо посилання начальника ГУ ПФУ в Харківській області на те, що 30.12.2013 р. набрав чинності наказ МОУ від 27.11.2013 р. №814, яким визнано таким, що втратив чинність наказ МОУ від 28.07.2008 р. №377, позивач вказав, що наказ МОУ від 27.11.2013р. №814 теж виданий на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294. Він був підписаний в звязку з проведенням організаційних заходів у вищих навчальних закладах. Він не відмінив і не змінив розмір посадового окладу посади, з якої позивач був звільнений з лав ЗС України, а саме заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету військового університету. Його розмір згідно цього наказу також складає 1688 грн. (на 3 % менше від посадового окладу начальника факультету військового університету).

Щодо посилання представника відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 вказав, що він неодноразово звертався до працівників ГУ ПФУ в Харківській області щодо структури і умов нарахування йому пенсії, і кожний отримував відповідь, що пенсія нараховується згідно чинного законодавства і підстав для перерахунку немає. В листопаді 2016 р. з розмови з офіцерами інших навчальних закладів м. Харкова, які були звільнені з лав ЗС України після 01.09.2008 р., він дізнався, що вони отримують пенсію, розмір якої більший від його. Позивач вказує, що він особисто звертався до голови ГУ ПФУ в Харківській області письмово 19.12.2016 р., але отримав необгрунтовану відмову 26.12.2016 р., в зв'язку з чим був вимушений звернутися до суду.

06.03.2017 р. позивач подав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду за захистом своїх прав, вказавши, що він завжди вважав, що державні органи, в тому числі і відповідачі, які зобовязані захищати права та законні інтереси громадян у сфері військових пенсійних правовідносин, взагалі не можуть ці права порушувати.

Позивач вказав, що відповідачі є державними структурними підрозділами, які відповідають за проведення перерахунку пенсії та грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. І саме від них він повинен був знати, або міг дізнатись про порушення його прав у сфері військових пенсійних правовідносин. Однак з 2008 р. по цей час йому не надходило ніяких повідомлень про порушення його прав у цій сфері. В ЗМІ теж не було ніяких повідомлень про це.

Про невідповідність розмірів його пенсії позивач почув у кінці листопада 2016 р. під час зустрічі із співслужбовцями і у нього виникло припущення щодо порушення відносно нього вимог законодавства України. Після спілкування зі співслужбовцями позивач 15.12.2016 р. звернувся до ГУПФУ в Харківській області і отримав довідки з різними розмірами посадових окладів відносно нього. Після цього позивач 19.12.2016 р. звернувся до начальника ГУПФУ в Харківській області з проханням про перерахунок пенсії, але 26.12.2016 р. отримав відповідь, що не має на це підстав, відносно нього закон не порушується. Але його співслужбовці підсказали, що на користь захисту прав та законних інтересів військових пенсіонерів у цьому питанні вже прийняті сотні судових рішень. Тоді, в межах місячного строку, згідно п. 4 ст. 99 КАС України, позивач 29.12.2016 р. звернувся до суду з проханням дати правову оцінку цьому питанню, та , в разі, якщо суд визнає, що його права порушені, задовольнити його прохання до суду, яке він виклав у позовній заяві та в доповненнях до неї.

На посилання представника відповідача щодо обмеженості строку звернення до суду за захистом прав, свобод і інтересів, позивач посилається на ч. 1 ст. 99 КАС України, ч. 3 ст. 51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і вказує, що у позивачів наявне необмежене за строком право на звернення до суду з позовом щодо перерахунку пенсій.

Також позивач вказує, що всі державні структури, які відповідають за проведення перерахунку пенсії та грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, на його запити відповідали про відсутність щодо нього порушення закону. І навіть зараз, в ході судового засідання, відповідачі в своїх запереченнях стверджують, що права позивача не порушені. ОСОБА_1 вважає, що крім відповідачів і суду у нього немає і не може бути інших офіційних джерел, які можуть встановити наявність або відсутність порушення його прав по цьому питанню. Тобто до рішення суду він не знав, не знає і не може знати про факт порушення його прав.

Позивач вказує, що отримавши 15.12.2016 р. копії довідок про розмір грошового забезпечення від 2008, 2012, 2016 рр. з різними розмірами посадового окладу та почувши від співслужбовців про позитивні рішення багатьох судів по цьому питанню на користь військових пенсіонерів, у нього виникло лише припущення щодо порушення прав. Припущення, а не знання факту порушення його прав, і спонукало його звернутись до суду. А сам факт порушення прав може бути визнаним лише у суді, і тільки після рішення суду він дізнається порушені його права чи ні.

ОСОБА_1 вважає, що викладені аргументи дають йому підстави клопотати перед судом про поновлення строку звернення до суду за захистом його прав та законних інтересів.

В судовому засіданні ОСОБА_1 уточнені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ГУ ПФУ в Харківській області в судове засідання не зявився, надав заперечення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених ним в наданих до суду запереченнях проти адміністративного позову.

Представник відповідача ОСОБА_2 обласного військового комісаріату в судове засідання не зявився, надав заперечення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених ним в наданих до суду запереченнях проти адміністративного позову.

Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до наказу Міністра оборони України №577 від 24.09.2005 р. полковника ОСОБА_1, заступника начальника факультету-начальника навчальної частини факультету підготовки командно-штабного, керівного інженерного складу та перепідготовки офіцерів з військ звільнено із Збройних Сил України в запас за п. 67, підпункт "в" (в зв'язку зі скороченням штатів).

Відповідно до довідки ОСОБА_2 обласного військового комісаріату від 09.06.2012 р. №ФХ114425, виданої ОСОБА_1, в тому, що відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012 р. №355 грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 р. (день, з якого розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою начальника факультету ХУПС, яку він обіймав на день звільнення, посадовий оклад становить 1688,00 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що 19.12.2016 р. ОСОБА_1 зверневся до начальника ГУ ПФУ в Харківській області з проханням перерахувати і виплатити йому недоплачену частину пенсії, виходячи з розміру посадового окладу для посади заступника начальника факультету - начальника навчальної частини факультету зі штатно-посадовою категорією "полковник" - військового університету - 1688 грн., який встановлено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. №377. Невиплачену частину пенсії просив нарахувати і виплатити з урахуванням втрати частини доходу; провести перерахунок і виплачувати пенсію просив починаючи з 01.01.2017 р.

Листом в.о. начальника ГУ ПФУ в Харківській області ОСОБА_1 повідомлено, що для проведення перерахунку його пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 р. немає законних підстав. Пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється своєчасно і в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства, заборгованості з виплати пенсії немає. Для нарахування компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, немає законних підстав.

Відповідно до ч. З ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наказ Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих начальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України», виданий на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, якою встановлено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ, та іншими органами, перелік яких додається.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ed_2016_04_12/pravo1/T226200.html?pravo=1 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 р. №1294, керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" було затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України та схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ №377, яким затверджені зазначені схеми посадових окладів, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення вказаних осіб.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій").

Проаналізувавши вказану норму закону, суд приходить до висновку, що в ній не міститься вказівок на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичним підвищенням грошового забезпечення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ігнорування органами Пенсійного фонду України вказаної норми Закону, що передбачає обов'язковість перерахунку пенсій при підвищенні грошового забезпечення військовослужбовців, не допускається, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням її збільшення.

Разом з тим, суд зазначає, що не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії і виплати недоплаченої її частини починаючи з 01.09.2008 р., з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивачем до суду не надано належних доказів, які б свідчили про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Виходячи з викладеного суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 в межах строку позовної давності, тобто з 29.06.2016 р. з подальшим нарахуванням пенсії у відповідному розмірі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 69, 71, 99, 100, 160 КАС України, ст.ст. 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 р. №1294, Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_2 обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі частини 3 статті 51 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 і наказу МОУ від 27.11.2013 р №814, подати до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату список осіб для перерахунку пенсії, що стосується ОСОБА_1, починаючи з 29.06.2016 р.

Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат на підставі списку осіб для перерахунку пенсії, що стосується ОСОБА_1, наданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, надати довідку про складові для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у зв'язку із зміною посадового окладу для посади заступника начальника факультету - начальника навчальної частини факультету військового університету на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 і наказу МОУ від 27.11.2013 р. №814 до розміру 1688 грн., починаючи з 29.06.2016 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377, наказу МОУ від 27.11.2013 р. №814 та наданої довідки ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом, для перерахунку пенсії ОСОБА_1, провести перерахунок пенсії за період з 29.06.2016 р. по 31.01.2017 р. відповідно до наказу МОУ від 27.11.2013р №814 і виплатити ОСОБА_1 недоотриману частину пенсії виходячи з розміру посадового окладу 1688 грн., починаючи з 29.06.2016 р. по 31.01.2017 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі частини 2 статі 55 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», нарахувати невиплачену компенсацію втрати частини доходів при виплаті недоотриманої частини пенсії за період з 29.06.2016 р. по 31.01.2017 р. і виплатити нараховану компенсацію ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294, наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377, наказу МОУ від 27.11.2013 р №814 та наданої довідки ОСОБА_2 обласним військовим комісаріатом, для перерахунку пенсії ОСОБА_1, провести перерахунок і виплачувати пенсію, починаючи з 01.02.2017 р. з подальшою виплатою, виходячи з розміру посадового окладу для посади заступника начальника факультету - начальника навчальної частини факультету військового університету зі штатно посадовою категорією «полковник» - 1688 грн.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в іншій частині - відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Головуючий Шестак О.І.