Рішення № 65724949, 28.03.2017, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
182/7184/16-ц
Номер документу
65724949
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 182/7184/16-ц

Провадження № 2/0182/1446/2017

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

28.03.2017 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого-суддіРунчевої О. В.

секретаря Власенко Ю. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Нікополі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплаченої суми коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (далі - УПСЗН) 26.12.2016 року звернулося до суду з зазначеним позовом, посилаючись на наступні обставини.

Управління праці та соціального захисту населення є виконавчим органом Нікопольської міської ради у сфері реалізації державної політики у сфері захисту соціально незахищених громадян на території міста.

До делегованих повноважень Управління належить зокрема: організація роботи з надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг.

Управління є Головним розпорядником коштів субвенції з Державоного бюджету на фінансування субсидій.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 року №848, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав на те, що відповідачці, відповідно до її заяви від 02.12.2015 року, було призначено з жовтня 2015 року по вересень 2016 року житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Пп. 5 п. 5 Положення № 848 встановлено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

В результаті проведеної перевірки довідок про доходи, наданих відповідачкою разом із заявами, встановлено, що за останньою зареєстрована земельна ділянка 0,1953 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою Дніпропетровська область, Нікопольський район, с. Чкалове, вул. Леніна, земельна ділянка 64. Дата державної реєстрації права власності 03.04.2015 року.

За приписами п.20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану(виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Рішенням про проведення перерахунку субсидії на оплату житлово-комунальних послуг від 27.07.2016 року встановлено переплату за період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року в розмірі 16170,31 грн.

За результатами проведення взаєморозрахунку з ТОВ «Дніпрпоетровськгаз збут» у звязку з поверненням суми невикористаної субсидії відповідно до п. 15 Положення № 848, знято переплату в розмірі 5570,46 грн.

В добровільному порядку відповідачем повернуто 900 грн.

На момент направлення позовної заяви, залишок суми субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання відповідачем документів з недостовірними відомостями за період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року становить 9699, 85 грн.

Станом на сьогодні вказана сума переплати житлової субсидії у розмірі 9699, 85 грн. від відповідачки на рахунок управління не надійшла, у звязку з чим, позивач був вимушений звернутись до суду.

На підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання документів з недостовірними відомостями за період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року в розмірі 9699, 85 грн. також просили стягнути з відповідача на свою користь судовий збір на користь держави в розмірі 1378,00 грн.

Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, надала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі, проти їх задоволення не заперечує.

Від Східного офісу Держаудитслужби надійшли на адресу суду письмові пояснення до позовної заяви, згідно яких просять задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та слухати справу за відсутності третьої особи.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Так, відповідно до ст.212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.

Згідно ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко і відеозаписів, висновків експертів (ст.57 ЦПК України).

За загальними положеннями ЦПК України, обов'язок суду під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та якими доказами вони підтверджуються; перевірити наявність чи відсутність певних обставин за допомогою доказів шляхом їх оцінки; оцінити подані сторонами докази та дійти висновку про наявність або відсутність певних юридичних фактів.

Крім того, важливим є визначення правовідносин сторін, які випливають із встановлених обставин. Саме визначення цих правовідносин дає можливість суду остаточно визначитись, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Відповідно до ст.213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Виходячи з вимог ст.ст.10, 214, 215 ЦПК України, суд повинен сприяти всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснювати особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджати про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяти здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом, та встановлювати у рішенні обставини справи (в тому числі пропущення позовної давності), характер правовідносин сторін, правову норму, яка підлягає застосуванню до цих правовідносин, навести мотиви прийнятого рішення: встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридичну оцінку, оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 02.12.2015 року (а.с.11), рішенням Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області останній була призначена з жовтня 2015 року по вересень 2016 року субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. (а.с. 13).

Як вбачається із заяви відповідачки про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, відповідачка була повідомлена про обовязок повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг.

В поданій Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відповідачка підтвердила, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо, їй може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. (а.с. 12).

Згідно п.5 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

При цьому, при заповненні декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (форма декларації встановлена постановою КМУ від 28 лютого 2015 року №106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» у додатку 2, в редакції постанови КМУ від 26 червня 2015 року №475), відповідачка у розділі III у графі «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму , що перевищує 50 тис. грн.., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» цієї декларації власноруч вказала фразу «Витрат не було» (а.с.12).

З метою виявлення фактів подання недостовірної інформації або не повідомлення про зміну обставин, які впливають на отримання житлової субсидії (зокрема, придбання майна на суму що перевищує 50 тисяч гривень), та враховуючи вимоги листа Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 25 травня 2016 року №2566/0/192-16, Управлінням була ініційована перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії, за результатами якої встановлено, що за ОСОБА_1 зареєстрована земельна ділянка 0,1953 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою Дніпропетровська область, Нікопольський район, с. Чкалове, вул. Леніна, земельна ділянка 64. Дата державної реєстрації права власності 03.04.2015 року.(а.с. 14-17).

Проте, відповідачеві протягом періоду з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року, щомісячно нараховувалась житлова субсидія за рахунок коштів державного бюджету на загальну суму 16170,31 гривень (а.с.18,23-24).

Відповідно до п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Своєю заявою від 02.12.2016 року ОСОБА_1 зобовязалася суму переплати внести за чотири місяці рівними частинами. (а.с. 19).

За результатами проведення взаєморозрахунку з ТОВ «Дніпрпоетровськгаз збут» у звязку з поверненням суми невикористаної субсидії відповідно до п. 15 Положення № 848, знято переплату в розмірі 5570,46 грн. (а.с. 20-21).

В добровільному порядку відповідачем повернуто 900 грн. (а.с. 22).

На момент направлення позовної заяви, залишок суми субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання відповідачем документів з недостовірними відомостями за період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року становить 9699, 85 грн.

Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, оцінюючи всі докази у їх сукупності, приймаючи до уваги, що знайшов підтвердження факт того, що відповідачці була надмірно перерахована сума житлової субсидії у розмірі 9699, 85 гривень, яку вона на даний час добровільно не повернула, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача суму незаконно отриманої житлової субсидії у вищезазначеному розмірі.

На підставі ст.88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1378 грн. (а.с. 1).

Керуючись, ст.ст.3, 15, 16, 1166, 1212 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, ст.ст.10,11,60,88,209,212-215,224-226 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області ( код ЄДРПОУ 26136955, р/р 35417016046003 в ГУДКСУ в Дніпропетровській області , м. Дніпро, МФО 80512) суму субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання документів з недостовірними відомостями за період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року в розмірі 9699, 85 гривень ( девять тисяч шістсот девяносто девять грн. 85 коп.)

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області ( код ЄДРПОУ 26136955, р/р 35411001046003 в ГУДКСУ в Дніпропетровській області , м. Дніпро, МФО 80512 судовий збір у розмірі 1 378,00 гривень (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг) через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: ОСОБА_2