ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/1165/17
Провадження № 3/210/394/17
П О С Т А Н О В А
іменем України
31 березня 2017 року суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління держпраці у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, який займає посаду генерального директора ДП "Криворізький державний цирк", проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1
за ст. 41 ч. 1 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
Головним державним інспектором Харченко М. Б. складено протокол № 51/4.7-3 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП відносно ОСОБА_3, в якому зазначено, що останній вчинив адміністративне правопорушення, виявлене 09.03.2017 р. за адресою: 50027, Дніпропетровська обл.., м. Кривий Ріг, Металургійний р-н, вул.. В. Матусевича (22-го партз'їзду), 10, ДП "Криворізький державний цирк", згідно умов контракту № 673, будучи посадовою особою, відповідальною за додержання вимог законодавства про працю, допустив порушення вимог ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Зокрема, у ДП "Криворізький державний цирк" встановлені терміни виплати заробітної плати: 15-го числа авансові виплати, 31-го числа поточного місяця виплата заробітної плати. Заробітну плату за січень 2017 р. у сумі 2840,00 грн. ОСОБА_4 отримала однією виплатою, 24.02.2017 р., відповідно до видаткового касового ордеру від 24.02.2017 р.. Зазначене порушує вимоги ч. 1, 2, 3 ст.. 115 КЗпПУ щодо встановлених термінів виплати заробітної плати.
У судове засідання ОСОБА_3 не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду 30.03.2017 р. за вх.. № 5269 подав клопотання, яким просить розглянути справу за його відсутності та винести постанову про закриття справи на підставі ч. 2 ст.. 284 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд вбачає у діях правопорушника ОСОБА_3 ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Так, вина правопорушника ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 51/4.7-3, складеним головним державним інспектором Харченко М. Б., актом перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування №83/4.7-3 ДП "Криворізький державний цирк".
Вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення складений повноважною особою і повністю відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту перевірки № 83/4.7-3 з 07.03.2017 р. по 09.03.2017 р. здійснювалася позапланова перевірка щодо дотримання вимог законодавства про працю ДП "Криворізький державний цирк", код за ЄДРПОУ 021741704840, відповідно до наказу на перевірку № 413-П від 02.03.2017 р. та направлення на перевірку № 72/4.7-3 від 02.03.2017 р., за зверненням ОСОБА_5.
В ході виїзної документальної перевірки встановлено, що ОСОБА_5 працювала артистом цирку балетного жанру з 12.09.2011 р. (наказ від 12.09.2011 р. № 79/к) по 15.12.2016 р.. У зв'язку з успішним проходженням конкурсу з 16..12.2016 р. прийнята артистом цирку балетного жанру по контракту.
Крім того, встановлено, що у ДП "Криворізький державний цирк" встановлені терміни виплати заробітної плати: 15-го числа авансові виплати, 31-го числа поточного місяця виплата заробітної плати. Заробітну плату за січень 2017 р. у сумі 2840,00 грн. ОСОБА_4 отримала однією виплатою, 24.02.2017 р., що підтверджується копією видаткового касового ордеру від 24.02.2017 р..
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_3 від 07.03.2017 р. за вих.. №96, згідно тимчасового плану асигнувань із загального фонду бюджету на І квартал 2017 р., по ДП "Криворізький державний цирк" у січні 2017 року було отримано на покриття витрат на заробітну плату 365000,00 грн., з них 182000,00 грн. було використано на аванс, решта 183000,00 грн. на заробітну плату 31.01.2017 р.. Вказує, що через брак коштів пріоритетною стає сплата податків та оплата комунальних платежів. На теперішній час заборгованість по заробітній платі за січень 2017 року складає 246624,65 грн..
Відповідно до вимог ст.. 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Проте, як підтверджується матеріалами справи, в ході виїзної документальної перевірки ДП "Криворізький державний цирк" доказів додержання вимог вищезазначеної правової норми не встановлено та виявлено порушення вимоги ч. 1, 2, 3 ст.. 115 КЗпПУ щодо встановлених термінів виплати заробітної плати.
Як вбачається з письмового клопотання ОСОБА_3 від 30.03.2017 р., останній просить застосувати до нього ст.. 22 КУпАП та закрити справу на підставі ч. 2 ст.. 284 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, посилаючись на усунення недоліків на час розгляду справи, які було зазначено у протоколі № 51/4.7-3 та приписі №63/4.7-3 та на малозначність вчиненого, оскільки діяння не становило суспільної небезпеки, не завдало значної шкоди суспільним або державним інтересам, а також правам і свободам громадян, іншим охоронюваним законом цінностям.
Статтею 3 Конституції України зазначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно ст.. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Законодавство про працю встановлює високий рівень умов праці, всемірну охорону трудових прав працівників, відповідно до ст.. 1 КЗпП України,
У відповідності до ст.. 21 ЗУ "Про оплату праці" та ст.. 94 КЗпП України, працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ч. 1 ст.. 24 ЗУ "Про оплату праці", заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст.. 24 ЗУ "Про оплату праці", своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Відповідно ст. 9 КУпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За таких обставин, суд не вбачає в діях ОСОБА_3 малозначності вчиненого ним адміністративного правопорушення, відповідно до положень ст.. 22 КУпАП.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини в їх сукупності, суд, у відповідності до положень ст.. 251 та ст.. 252 КУпАП, вбачає в діях ОСОБА_3 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 41 КУпАП, а саме в частині порушення норм ч. 1, 2, 3 ст.. 115 КЗпПУ, що свідчать про те, що ОСОБА_3 є винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.41 ч. 1 КУпАП, та підлягає адміністративній відповідальності за вчинення зазначеного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що помякшують і обтяжують його відповідальність, тому вирішуючи питання про призначення адміністративного стягнення, вважає за необхідне визначити покарання в межах санкції установленої даною статтею, та призначити йому покарання у вигляді штрафу на користь держави.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу на користь держави у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно, з ОСОБА_3 слід стягнути судовий збір в розмірі 320,00 грн. на користь держави.
На підставі викладеного та з урахуванням обставин справи, керуючись ст..ст.. 3, 43, 129 Конституції України, ст.. ст.. 1, 94, 115 КЗпП України, ст..ст.. 21, 24 ЗУ "Про оплату праці", ст.ст.. 7, 9, 33, 34, 40-1, 41, 251,252, 256, 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
Притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ст. 41 ч. 1 КУпАП і призначити йому покарання у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 30 (тридцяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 (пятсот десять) грн. 00 коп. (Банківські реквізити для зарахування штрафу: отримувач коштів УК у Печер. р-ні./Печерс.р-н/21081100; код отримувача 38004897; банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача 820019; рахунок отримувача 31110106700007; код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 320,00 грн. (Банківські реквізити для зарахування судового збору: отримувач коштів ГУК у м. Києві, м. Київ, 22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача 820019; рахунок отримувача 31215256700001; код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова судді у справах про адміністративні правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора, за винятком постанов про застосування стягнення передбаченого статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративні правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути винесено протест прокурора протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: Н. А. Літвіненко