Постанова № 65720677, 28.02.2017, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.02.2017
Номер справи
760/176/17
Номер документу
65720677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/760/590/17

в справі №760/176/17

ПОСТАНОВА

іменем України

28 лютого 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

28.12.2016 позивач звернувся в суд з даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва щодо відмови у здійсненні перерахунку, призначеної її пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016, р. № 292 «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році»; зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва провести їй з 29.06.2016 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» у розмірі 82 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад у розмірі 2 929,00 грн., надбавку за ранг у розмірі 500,00 грн., надбавку за вислугу років у розмірі 1 054,44 грн. і врахованих раніше надбавок та премій за 24 календарні місяці роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань зі збереженням індексації.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що одержує пенсію державного службовця, призначену Управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва. 27.12.2016 вона звернулася до Правобережного об'єднаного УПФУ м. Києва із заявою про перерахунок та виплату пенсії, у зв'язку з підвищенням оплати праці державних службовців, зокрема, були збільшені посадові оклади, надбавки за ранг та вислугу років, згідно з постановою Кабінету Міністрів України» від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (зі змінами та доповненнями).

За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем було відмовлено у такому перерахунку, що підтверджується листом Правобережного об'єднаного УПФУ м. Києва.

Як зазначила позивач, відмова відповідача у перерахунку такої пенсії є неправовірнеою, оскільки відповідачем застосовано положення законів, які поширюється на працюючих державних службовців, а оскільки пенсія їй уже призначена, то до неї вони не застосовуються.

З наведених підстав, оскільки відповідачем порушено її законні права та інтереси, позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12.01.2017 у справі відкрито скорочено провадження. У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України копія ухвали про відкриття провадження направлена відповідачу разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів.

23.02.2017 до суду надійшли заперечення відповідача, в яких останній вказує, зокрема на те, що відмова позивачу у перерахунку пенсії державного службовця є законною, оскільки передбачені законодавством підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні. Крім того, вважає адміністративний позов передчасним, так як заява позивача про перерахунок пенсії подана за невстановленою формою, і у передбаченому законом порядку рішення про перерахунок пенсії відповідачем не приймалось.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суддею встановлено, що позивач перебуває на обліку у Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія була обчислена в розмірі 82 % заробітної плати.

30 грудня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Листом відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з тим, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, відповідно до якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Згідно цього Закону не передбачено порядок перерахунку призначених пенсій, тому немає законних підстав для здійснення перерахунку.

Вважаючи відмову у перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся у суд із даним позовом.

Надаючи оцінку зазначеному рішенню відповідача, суддя ураховує наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.

Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм убачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на час звернення позивача до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 02.12.2016 року про проведення перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2016 №889-VIII, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до законодавства, яке регулює питання щодо пенсійного забезпечення, внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

При цьому, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, тобто, не відбулося звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Згідно з частиною другою статті 72 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд, констатує, що відповідачем обгрунтовано відмовлено позивачу, оскільки заяву про перерахунок пенсії подано після 30.12.2016.

Таким чином, зважаючи на обставини справи, досліджені у судовому засіданні докази та системний аналіз положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 104-106, 128, 158, 159, 161-163, 183-2, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її отримання до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя