Справа № 752/17659/16-а
Провадження №: 2-а/752/65/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.03.2017 року Голосіївський районний суд м. Києва
у складі: головуючого - судді Ладиченко С.В.
за участю секретаря - Мороз О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 27.10. 2016 року звернулась до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
З урахуванням заяви про зміну позовних вимог, поданої представником позивача ОСОБА_2, позивач просить суд визнати протиправним рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 16779/05 від 15.07.2016 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача перевести ОСОБА_1 з 06.07.2016 на пенсію по втраті годувальника відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII за документами, що є в пенсійній справі померлого та провести їй відповідний перерахунок та виплату пенсії починаючи з 06.07.2016 р.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на ті обставини, що вона є вдовою та єдиним непрацездатним членом сім'ї померлого ОСОБА_3, якому за життя була призначена та виплачувалась відповідачем пенсія відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А захворювання, що призвело до смерті її чоловіка, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
06.07.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії по втраті годувальника. Проте, листом від 15.07.2016 № 16779/05 відповідач відмовив їй у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Позивач вважає, що прийняте рішення є незаконним і таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення.
Позивач в судове засідання не з'явилась однак, для участі у справі направила належним чином уповноваженого представника ОСОБА_2, якою позовні вимоги підтримані в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що вважає що немає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки немає підтвердження тому що чоловік позивача на пенсію якого хоче перейти позивачка виконував роботи в зоні відчуження.
Вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи та оглянувши оригіналами всіх архівних довідок наданих для огляду у судовому засіданні представником позивача, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є вдовою ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 31.03.2016.(а.с.14).
Померлий ОСОБА_3 був ліквідатором 1 категорії наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_3 та вкладкою до нього НОМЕР_4, та йому за життя була призначена пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, що постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( далі - «Закон № № 796-XII»)(а.с.13).
Згідно з листами відповідача від 17.10.2016 № 1080/03/С-816 (С-818) та від 23.12.2016 №1531/03/С-1140 розрахунок пенсії померлого ОСОБА_3 проведений виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження 01.08.1986-17.08.1986 та з 01.09.1986 по 19.09.1986 на підставі довідки від 06.02.1996 №318 ВАТ «Південьтеплоенергомонтаж» Чорнобильське монтажне управління.
Судом також встановлено, що періоди роботи ОСОБА_3 в зоні відчуження підтверджуються довідками від 06.06.1996р. № 318 та №317, виданими Чорнобильським монтажним управління ВАТ «Південьтеплоенергомонтаж», довідкою від 06.06.1996р. форми №122 цього ж підприємства про заробіток померлого, отриманий за роботу в зоні відчуження у 1986 та 1987 роках.
Згідно з Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 04.05.2016 № 8099 захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.(а.с.15).
06.07.2016 позивач звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про переведення її на пенсію по втраті годувальника та встановлення надбавки як вдові інваліду ЧАЕС.
Однак, як вбачається із листа Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15.07.2016 № 16779/05, у переведенні на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до Закону №796-XII по матеріалах пенсійної справи позивачу відмовлено, оскільки актом зустрічної перевірки не підтверджені періоди роботи по довідках ф-122, які містяться в матеріалах архівної пенсійної справи, що не дає можливості взяти до розрахунку заробітну плату ОСОБА_3 згідно довідок від 06.06.1996р №318 та №317.
Між тим акт зустрічної перевірки від 03.06.2016 на який посилається відповідач датований датою ще до звернення позивача з заявою про переведення на пенсію по втраті годувальника та у розумінні ст.70 КАС України не є належним та допустимим доказом по заяві позивача.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що таке рішення відповідача не відповідає вимогам закону з огляну на наступне.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 статті 36 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону незалежно від тривалості страхового стажу.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Свідоцтвом про укладання шлюбу від 26.04.1975 підтверджується, що позивач була дружиною померлого ОСОБА_3
Довідкою МСЕК від 20.08.2002 №046755 підтверджується, що позивачу безстроково визначено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 60%
з 19.08.2002 та призначена ІІІ група інвалідності.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_6 від 28.08.2002 позивач є ліквідатором 1 категорії наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а згідно з посвідчення - НОМЕР_5 є пенсіонеркою за віком з 04.12.1995 року.(а.с.12).
З урахуванням вказаного суд приходить до висновку, що позивач є непрацездатним членом сім'ї померлого ОСОБА_3
Частиною першою ст. 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
З листа Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві від 23.12.2017 № 1534/03/С-1140 вбачається, що розрахунок пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_3 відповідачем проведено із врахуванням заробітної плати відповідно до ст. 54 Закону № 796-XII та постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження 01.08.1986-17.08.1986 та з 01.09.1986 по 19.09.1986 на підставі довідки від 06.02.1996 №318 ВАТ «Південьтеплоенергомонтаж» Чорнобильське монтажне управління.
Основний розмір щомісячної пенсії ОСОБА_3 у 2016 році (по день смерті) становив 8706, 31 грн. (до виплати 7951,88 грн.).
Відповідно до частини 3 ст. 54 Закону № 796-XII умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону №796-XII визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 р.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 р № 13-1) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (надалі за текстом - «Порядок»).
За змістом пункту 2.24 Порядку при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Згідно пункту 2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Проте, абзацом 5 п. 2.3 Порядку визначено, що до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені тільки в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Системний аналіз указаних положень, свідчить про те, що у разі призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера, заявником до пенсійного органу подаються лише документи, визначені п. 2.3 Порядку, зокрема: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи), паспорт особи, якій призначається пенсія, довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності), свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника, документи про місце проживання (реєстрації), експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач стверджує, що одночасно із заявою від 06.07.2016р. нею відповідачу були надані усі необхідні документи, визначені Порядком. Вказане підтверджується і матеріалами справи.
Зокрема, з копії «Заяви про призначення/перерахунок пенсії» від 06.07.2017 року з відмітками «№153417/187 («спец/муж»), за підписом позивача, вбачається, що остання звернулась до Правобережного об'єднаного управління ПФУ у м. Києві щодо «переходу на пенсію по втраті годувальника та встановлення надбавки вдові інв. ЧАЕС по матеріалам пенсійної справи».
Вказаний документ не містить приміток або зауважень уповноваженого працівника відповідача, яким приймалась заява, щодо неповноти поданих ОСОБА_1 документів. Не містить таких зауважень і відповідь відповідача від 15.07.2016р № 16779/05, що оскаржується.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем, одночасно із заявою були подані усі необхідні документи, відповідно до п. 2.3 Порядку.
Пунктом 2.8 Порядку передбачено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Судом встановлено, що розмір пенсії ОСОБА_3 розраховувався відповідачем виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження 01.08.1986-17.08.1986 та з 01.09.1986 по 19.09.1986 на підставі довідки від 06.02.1996 №318 ВАТ «Південьтеплоенергомонтаж» Чорнобильське монтажне управління.
Як вбачається з листа відповідача від 15.07.2016 № 16779/05 відмова позивачу у переведенні її на пенсію по втраті годувальника мотивована тим, що актом зустрічної перевірки не підтвердженні періоди роботи ОСОБА_3 по довідках ф-122, які містяться в матеріалах архівної пенсійної справи, що не дає можливість взяти до розрахунку заробітну плату згідно довідки № 318 від 06.06.1996р. Також до розрахунку пенсії заробітну плату за період з 01.04.1987 по 30.04.1987 врахувати немає законних підстав так, як п. Зелений мис не відноситься до зони відчуження.
Проте, така позиція відповідача не відповідає вимогам закону, оскільки згідно з абзацом 5 п. 2.3, п. 2.8 Порядку заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
За таких обставин, відмова відповідача в даному випадку, не може ґрунтуватись на відомостях акту зустрічної перевірки від 03.06.2016 №155, що складений Броварським об'єднаним управління ПФУ Київської області вже після смерті ОСОБА_3
Суд звертає увагу на те, що, Чорнобильське монтажне управління Тресту «Південьтеплоенергомонтаж» у 1998 році реорганізовано у Дочірнє підприємство «Чорнобильське монтажне управління» ВАТ «Південьтеплоенергомонтаж» (код ЄДРПОУ 04631938), яке з 31.08.2016 припинено, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та листом АТ «Південьтеплоенергомонтаж» від 10.03.2017 № 10/03-1.
Враховуючи вищенаведене, а також наявність в матеріалах пенсійної справи померлого годувальника документів, на підставі яких йому була нарахована та виплачувалась пенсія відповідно до вимог Закону № 796-XII, зважаючи на відсутність у позивача обов'язку доказування достовірності та правильності раніше виданої довідки про заробітну плату померлого, та той факт, що підприємство-роботодавець припинено у встановленому законом порядку, суд приходить до висновку, що відповідач не мав законних підстав відмовляти позивачу у переведенні її на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону № 796-XII.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 796-XII держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
За приписами частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з п. 1.7 Постанови ПФУ №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Оскільки днем звернення ОСОБА_1 до відповідача про переведення на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України № 796-XII є день подання нею заяви від 06.07.2016 з усіма необхідними документами, права позивача підлягають поновленню з цієї дати.
Стаття 16 ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаючи обов'язки застрахованої особи зобов'язує її виконувати вимоги передбачені цим законом, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22 ( в редакції постанови ПФУ від 07.07.2014 р. № 13-1), є підзаконним нормативним актом який не може покладати на громадянина додаткові обов'язки ніж ті що визначені в Законі на виконання якого він розроблений.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату(дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на іншій в пенсійній справі, а також документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином обов'язок додатково встановлювати правомірність видачі довідок на підставі яких чоловіку позивача тривалий час виплачувалась пенсія, та на пенсію по втраті якого як годувальника хоче перейти позивачка, законом не передбачена.
Відповідач безпідставно та неправомірно вимагає від позивача здійснення дій не передбачених законом та які вона зовсім не повинна виконувати.
Оскільки померлий ОСОБА_3 тривалий час отримував пенсію нараховану йому позивачем, позивачу не потрібно додатково узгоджувати правильність призначення йому самим відповідачем пенсії, яку померлий отримував на законних підставах на підставі належним чином виданих та наявних в матеріалах його пенсійної справи документів.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі ст.ст. 19, 22, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 49, 54, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 2, 6, 18, 19, 104, 105, 106, 158-163 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об?єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 16779/05 від 15.07.2016 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по матеріалах пенсійної справи, прийнятого по заяві ОСОБА_1 від 06.07.2016.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 403759200, адреса: м. Київ, вул. Антоновича, 70) перевести ОСОБА_1 (ідентифікаційний код фізичної особи: НОМЕР_1) з 06.07.2016 на пенсію по втраті годувальника ОСОБА_3 відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII за документами, що є в пенсійній справі ОСОБА_3.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 403759200, адреса: м. Київ, вул. Антоновича, 70) провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII починаючи з 06 липня 2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами які не були присутніми в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отриманні копії постанови.
Суддя: С.В. Ладиченко