БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/273/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" березня 2017 р. м.Борзна
Суддя Борзнянського районного суду Луговець О.А. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного військового комісаріату, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо направлення на адресу Міністерства оборони України документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, -
В С Т А Н О В И В :
16 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірною бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату щодо ненаправлення на адресу Міністерства оборони України документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії; визнати неправомірними дії Чернігівського ОВК щодо повернення без реалізації документів на призначення та виплату даної одноразової грошової допомоги; зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат направити на адресу Міністерства оборони України заяву та додані до неї документи про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 01 листопада 1984 року по 26 листопада 1986 року він проходив строкову військову службу в лавах Збройних сил колишнього Радянського Союзу, в тому числі в період з 20 лютого 1985 року по 20 листопада 1986 року приймав участь в бойових діях на території демократичної республіки Афганістан, є учасником бойових дій та інвалідом війни. Під час проходження військової служби у республіці Афганістан приймав особисту участь у бойових діях та у 1985 році отримав множинні вогнепальні осколкові поранення голови, лівої верхньої кінцівки, обох нижніх кінцівок, контузію головного мозку. 15 липня 2015 року згідно довідки до акту огляду МСЕК АВА № 018178 йому повторно встановлено III група інвалідності, причина інвалідності: поранення, контузія та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Тому, відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги в зв'язку з встановленням йому 3-ої групи інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975. Однак, при зверненні до Чернігівського ОВК, всупереч п.13 Порядку № 975, який зобов'язаний направити документи на призначення даної допомоги на протязі 15-ти днів на адресу Міністерства оборони України (розпорядника бюджетних коштів) для розгляду по суті та прийняття відповідного рішення, не направив документи позивача, повернувши їх без реалізації. Оскільки на його думку, бездіяльність відповідача та порушення ним норм законодавства України призвели до порушення порядку розгляду документів на призначення та виплату даної одноразової допомоги, в зв'язку з чим він і змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою судді Борзнянського районного суду Чернігівської області від 17 березня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з доданими документами отримав 20 березня 2017 року, подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в період з з 01 листопада 1984 року по 26 листопада 1986 року проходив строкову військову службу в лавах Збройних сил колишнього Радянського Союзу, в тому числі в період з 20 лютого 1985 року по 20 листопада 1986 року приймав участь в бойових діях на території демократичної республіки Афганістан, є учасником бойових дій ( посвідчення серії НОМЕР_1 1997р.) та інвалідом війни ( посвідчення серії НОМЕР_2 від 17.07.2015р.).
За висновком спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 22.05.2013 року №844/ж у ОСОБА_1 маються рубці, які залишилися після отримання множинного мінновибухового осколкового поранення, які є наслідком загоєння ран, що могли утвориться внаслідок осколочних поранень, які могли бути спричинені під час проходження строкової служби під час виконання службових обов'язків в 1985 році.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВА № 004192 від 22.07.2014 року йому вперше встановлена III група інвалідності, дата огляду 22 липня 2014 року, причина інвалідності: поранення, контузія та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, видано посвідчення серія Є №107985, про те, що вінє інвалідом 3-ї групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для інвалідів війни.
Згідно копії витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №1793 від 24 липня 2013 року та згідно висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи Київського міського клінічного бюро СМЕ №844/ж від 22.05.2013р., у ОСОБА_1 наявні множинні вогнепальні осколкові поранення голови, лівої верхньої кінцівки, обох нижніх кінцівок, контузія головного мозку, наслідком яких є рубці шкіри в зазначених анатомічних областях, які у подальшому призвели до розвитку захворювань, як наслідку поранення, контузія та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Користуючись своїм правом на отримання одноразової грошової допомоги, 30 січня 2017 року ОСОБА_1, на підставі п.11 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975, звернувся до Борзнянського РВК, де перебуває за обліком, з заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, яка в подальшому була направлена на адресу Чернігівського ОВК, який всупереч п.13 Порядку № 975, відповідно до якого він зобов'язаний заяву ОСОБА_1 та додані документи на протязі 15-ти днів направити на адресу Міністерства оборони України, документи не направив, а повернув їх позивачу без реалізації.
Про вищевказане рішення Чернігівський ОВК повідомив позивача листом від 15.02.2017р. №5/535.
Однак, суд не може погодитись з такою позицією Чернігівського ОВК, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до п.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пп.4 п.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» ( в редакції чинній на час отримання інвалідності) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Таким чином, із встановленням позивачеві 3-ої групи інвалідності, що настала внаслідок виконання обов'язків військової служби, він має право на одноразову грошову допомогу згідно з положеннями ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», розмір якої визначається відповідно до ст.16-2 вказаного Закону.
Відповідно до п. 6 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до п.9 ст.16-3 Закону України ««Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», визначається Кабінетом Міністрів України, а саме п.11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року визначено перелік документів, які військовослужбовець, військозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу - в даному випадку Чернігівському обласному військовому комісаріату. В свою чергу, відповідно до п.13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу - Чернігівського ОВК подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України, висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Міністерство оборони України, як розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Єдиним органом відповідно до ч.2 п.13 Порядку № 975 який приймає рішення про виплату одноразової грошової допомоги чи відмову у її виплаті є розпорядник бюджетних коштів, тобто Міністерство оборони України, а жоден інший орган чи посадова особа не вправі приймати рішення про
повернення заяви без реалізації чи відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Нормативним актом, який визначає дії Чернігівського ОВК при отриманні заяви про виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності є Порядок № 975. Жодним нормативним актом не передбачено можливість чи право уповноваженого органу - Чернігівського ОВК вирішувати чи має право позивач на одноразову грошову допомогу чи ні та повертати документи без реалізації.
Таким чином, Чернігівський ОВК повинен був діяти саме так, як визначено нормами законодавства, та зобов'язаний направити заяву ОСОБА_1 на адресу Міністерства оборони України для її розгляду по суті та прийняття за результатами розгляду відповідного рішення.
Посилання відповідача Чернігівського ОВК на пп.6 п.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», як на підставу повернення заяви позивача без реалізації через те, що інвалідність настала пізніше ніж через 3 місяці після звільнення з військової служби є неправомірним, бо право на отримання одноразової грошової допомоги настає з дня отримання інвалідності.
Виходячи з аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» право на отримання одноразової грошової допомоги настає з дня отримання інвалідності (пп.4 п.2 ст.16 Закону), відповідно до ч.8 ст.16.3 даного Закону особи, які мають право на отримання даної допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. При встановленні ОСОБА_1 22 липня 2014 року III групи інвалідності у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, і він має право реалізувати на протязі 3 років. Таким чином, на позивача поширюється Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» в редакції на дату встановлення інвалідності і трьохмісячні обмеження встановлення інвалідності після звільнення з військової служби на позивача не поширюються.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити повністю та визнати неправомірною бездіяльність Чернігівського ОВК щодо не направлення на адресу Міністерства оборони України документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії; визнати неправомірними дії Чернігівського ОВК щодо повернення без реалізації документів на призначення та виплату даної одноразової грошової допомоги; зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат направити на адресу Міністерства оборони України заяву та додані до неї документи про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки ОСОБА_1 є інвалідом війни (прирівняний до інваліда Великої Вітчизняної вйни) та учасник бойових дій й згідно з п.8,13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, фактично не поніс цих судових витрат, то судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 17-18, 41, 69, 104-106, 122, 128, 158-163, 186, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату щодо ненаправлення на адресу Міністерства оборони України документів ОСОБА_1 на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Визнати неправомірними дії Чернігівського обласного військового комісаріату щодо повернення без реалізації заяви та доданих документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ОСОБА_1 інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат направити на адресу Міністерства оборони України заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Борзнянський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець