Справа № 540/287/17
Провадження № 1-кс/540/52/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2017 року смт Машівка
Слідчий суддя Машівського районного суду Полтавської області Кравець С.В.
за участю: секретаря Порохні І.І.
слідчого Білого О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка клопотання начальника СВ Машівського ВП Карлівського ВП ГУНП в Полтавській області Денисенка А.С. про проведення екологічної перевірки у кримінальному провадженні № 12017170250000085 від 02.04.2017р., -
в с т а н о в и л а :
вказане клопотання обґрунтоване тим, що в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12017170250000085 від 02.04.2017р., за ознаками ст. 239 ч.1 КК України, було встановлено, що державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби № 9» в ході вирощування та утримання свійської худоби здійснює вивіз нечистот, утворених в результаті їх життєдіяльності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка не являється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1216 «Про затвердження порядку ведення реєстру місць видалення відходів» місцем видалення відходів, що є порушенням Закону України «Про відходи». У зв'язку з наведеним слідчий просить призначити перевірку з питань дотримання екологічного законодавства указаним підприємством, та здійснити розрахунок заподіяної шкоди, у разі підтвердження наявності порушення законодавства; виконання ухвали доручити фахівцям Державної екологічної інспекції у Полтавській області терміном 30 робочих днів, починаючи з 06.04.2017 року.
Заслухавши думку слідчого, який підтримує клопотання та просить його задоволити, дослідивши документи у справі, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів клопотання убачається, що в ході виконання доручення слідчого в кримінальному провадженні № 12016170250000305 від 12.10.2016р. за ознаками ч.1 ст.191 КК України, а саме при допиті свідків, було встановлено, що підприємство в ході вирощування та утримання свійської худоби здійснює вивіз нечистот, утворених в результаті їх життєдіяльності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка не являється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1216 «Про затвердження порядку ведення реєстру місць видалення відходів» місцем видалення відходів, що є порушенням Закону України «Про відходи» (а.с.4,8-10).
02.04.2017 року в ЄРДР внесено відомості № 12017170250000085 за ст. 239 ч.1 КК України про те, що працівниками державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби № 9», в ході вирощування та утримання свійської худоби (ВРХ, свині, птиця) здійснюється вивіз нечистот, утворених в результаті їх життєдіяльності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка не являється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1216 «Про затвердження порядку ведення реєстру місць видалення відходів» місцем видалення відходів, що є порушенням Закону України «Про відходи». Відповідно такі дії працівників підприємства призводять до забруднення та псування земель речовинами та відходами, що створює небезпеку для довкілля (а.с.3).
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с.15-17), державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії УДПтС України в Полтавській області (№9)» здійснює свою діяльність для ведення підсобного сільського господарства та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на земельних ділянках, що розташовані в с. Кустолово-Суходілка Машівського району Полтавської області та які належать на праві власності Головному управлінню Держземагенства у Полтавській області та Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області.
Згідно з ч.2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п.4 ч.2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Відповідно до ч.2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
На даний час з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Відповідно до ст.16 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про використання та охорону земель покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011р., є вказана інспекція (далі Держекоінспекція України).
Згідно з абзацом „б" п.п.3 та 4 вищевказаного положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення, охорони природних ресурсів та додержанням законодавства про використання та охорону земель, в тому числі додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Пунктом п.3.6 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 464 від 10.09.2008р., підставами для здійснення позапланового заходу, в тому числі, є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди Державної екологічної інспекції України на його проведення.
Постановою КМУ від 13.08.2014р. № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України..
Таким чином, слід уважати, що слідчим доведено, що без проведення позапланової перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції в Полтавській області, які мають спеціальні знання у сфері реалізації державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням природоохоронного та екологічного законодавства, сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази у кримінальному провадженні, а тому клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 71, 93, 110 КПК України, Постановою КМУ від 13.08.2014р. № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», -
у х в а л и л а:
клопотання начальника СВ Денисенка А.С. - задоволити.
Надати дозвіл на проведення перевірки з питань дотримання екологічного законодавства державним підприємством «Сільськогосподарське підприємство Державної кримінально-виконавчої служби № 9» (код ЄДРПОУ 08680626), яке здійснює свою діяльність за адресою: с. Кустолово-Суходілка Машівського району Полтавської області, та здійснити розрахунок заподіяної шкоди, у разі підтвердження наявності порушення законодавства.
Проведення перевірки доручити фахівцям Державної екологічної інспекції у Полтавській області.
Встановити термін проведення перевірки тридцять робочих днів, починаючи з 06.04.2017р. по 23.05.2017р. включно.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з часу її проголошення.
Слідчий суддя: