Постанова № 65708673, 04.04.2017, Вітовський районний суд Миколаївської області (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд Миколаївської області)

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
477/50/17
Номер документу
65708673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 477/50/17

Провадження № 2-а/477/6/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2017 року Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Козаченка Р.В.,

із секретарем судового засідання - Бітюковою С.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, його представника - ОСОБА_2,

представника відповідача - Давидченко І.М.,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В :

В січні 2017 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до Управлінню Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області (далі - УПФ), в якому просив визнати протиправними дій та рішення УПФ щодо відмови йому 28 жовтня 2016 року у перерахунку пенсії, у розмірі 90% від середнього заробітку, на підставі наданої довідки прокуратури Миколаївської області.

Також просив зобов'язати здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, у розмірі 90 % від середнього заробітку, на підставі наданої довідки з місця роботи виходячи із розміру щомісячної заробітної плати, зазначеній у цій довідці, в сумі 17358 грн 13 коп., починаючи з 1 грудня 2015 року згідно з положеннями ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції яка діяла на час призначення йому такої пенсії).

Вказував, що згідно із вказаною нормою Закону України "Про прокуратуру" йому з 19 листопада 2002 року була призначена та виплачувалася пенсія в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати. Тому, не зважаючи, що прийняті зміни у законодавстві припинили виплату вказаної пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" до прийняття відповідних нових норм з цього питання, вважав, що її нарахування повинно відбуватися, оскільки Конституцією України передбачено недопущення прийняття законів чи внесення змін до діючих законів щодо звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили задовольнити. На останнє засіданні, на якому був завершений розгляд справи, вони не з'явилися, але представник надав заяву з проханням розглянути справу без його участі та участі позивача, а позов задовольнити.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, вказуючи, що положення статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які визначали умови та порядок перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим працівникам прокуратури, втратили чинність з 2015 року. Внаслідок чого, на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі наданої довідки у зв'язку з підвищення посадових окладів працівникам прокуратури за Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 він не мав права на її перерахунок.

Суд, заслухавши пояснення учасників розгляду, дослідивши та перевіривши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступних підстав.

Позивач є працівником прокуратури Миколаївської області і з 2002 року отримував пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ 1991 року у розмірі 90 % від заробітку.

19 жовтня 2016 року він звернувся до УПФ про перерахунок пенсії, виходячи з того, що розмір його щомісячної заробітної плати значно збільшився, в тому числі і на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 9 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових", і на час звернення за перерахунком вона склала 17358 грн. 13 коп.

Однак 28 жовтня 2016 року рішенням відповідача у перерахунку пенсії йому було відмовлено.

Суд знаходить таку відмові законною з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

В даному випадку, позивач оскаржує відмову пенсійного органу в перерахунку пенсії, внаслідок збільшення посадових окладів працівників прокуратури, на підставі відповідної довідки, яка йому призначена довічно, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

14 жовтня 2014 року був прийнятий Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, зокрема, окрім іншого, підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень цього Закону визнано таким, що втратив чинність Закону України "Про прокуратуру" 1991 року 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини пятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Статтею 86 Закону України "Про прокуратуру", в редакції Закону 2014 року, врегульоване питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема визначено їх право на пенсію за вислугу років, пенсію по інвалідності, пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Також ч. 20 ст. 86 цього Закону встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України

Відповідно до п. 13 розділу ХІІІ Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону 2014 року, Кабінету Міністрів України був наданий тримісячний строк, з дня наступного за днем опублікування цього Закону (25 жовтня 2014 року газета "Голос України" № 206), привести свої нормативно-правові акту у відповідність із цим Законом.

9 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України № 1013 прийнята Постанова "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року, та відповідно до підпункту 3 п. 1 цієї Постанови, з 1 грудня 2015 року збільшені на 25 відсотків посадові оклади, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", у зв'язку чим позивачу прокуратурою Миколаївської області була видана довідка від 19 вересня 2016 року.

Станом на 19 жовтня 2016 року, час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, так і на час розгляду справи судом, ні Закон України "Про прокуратуру" 1991 року (з 1 січня 2015 року до 15 липня 2015 року), ні Закон України "Про прокуратуру" 2014 року не встановлюють конкретних умов для проведення перерахунку пенсії, а лише декларують можливість перерахунку пенсії на умовах та в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, з часу надання Кабінету Міністрів України повноважень визначати умови та порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років призначених, як за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, так і за Законом України "Про прокуратуру" 2014 року, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правового акту щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій призначених, як за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, так і за Законом України "Про прокуратуру" 2014 року.

Суд відмічає, що 2 березня 2015 року був прийнятий Закону України № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, і п. 1 розділу І якого частина 15 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року була замінена чотирма частинами, які встановлювали підстави для припинення виплати пенсії, підстави для зменшення розміру пенсії яка виплачується, підстави для поновлення виплати пенсії, призначеної за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, на період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року.

В тому ж числі, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про прокуратуру", у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії, пенсія не виплачується.

Відповідно до приписів п. 4 та п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом визначено завдання підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України до 01.05.2015 року проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників) на загальних підставах та встановлено, що у разі його неприйняття з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до приписів Закону "Про прокуратуру".

Однак, положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного суду № 4-рп/2016 від 8 червня 2016 року.

В той же час, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"№1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 1 січня 2015 року.

Таким чином, за відсутності з 1 січня 2015 року умов для проведення перерахунку пенсії призначеної за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, враховуючи обчислення та виплату з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсій призначених за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, враховуючи відсутність в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такої умови перерахунку пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим прокурорам, та втрату чинності з 1 квітня 2015 року статті

50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача та прийнятого ним рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

За таких обставин, відсутні правові підстави для зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії позивачу, на підставі ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру" 1991 року, за його заявою, поданою 19 жовтня 2016 року, оскільки ця норма, на час звернення позивача до пенсійного органу, була нечинною, що позбавляє пенсійний орган правової можливості здійснення перерахунку пенсії. При цьому, апеляційний суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі норми закону, яка втратила чинність є порушенням приписів ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії та яка зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, суд зазначає, що відмова пенсійного органу у такому перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії, яку він отримав до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Вказане також узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, що викладена в рішенні "Великода проти України" від 03 червня 2014 року, в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Також суд зазначає, що починаючи з квітня 2015 року пенсія йому не нараховується і не виплачується.

Том суд не приймає посилання позивача та його представника про те, що розрахунок пенсії в теперішній час в більшому розмірі дозволить її отримувати в такому розмірі при залишенні роботи і дійсному виході на пенсію, оскільки суд не має повноважень на вирішення вимог по захисту майбутнього можливого порушеного права. Суд вирішує тільки дійсні факти порушено чи невизнаного права чи інтересу.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії як працюючому працівнику органів прокуратури України відповідно до

ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції яка діяла на час призначення пенсії - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя Р.В. Козаченко